Srovnávací test notebookových pevných disků
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Srovnávací test notebookových pevných disků

Srovnávací test notebookových pevných disků

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

19. 9. 2012 03:00 25

Seznam kapitol

1. SSD nemusí být vždy nejlepší volbou 2. Seagate Momentus 5400.7 3. Seagate Momentus 7200.5 4. Seagate Momentus XT 5. Western Digital Scorpio Blue 6. Western Digital Scorpio Black 7. Western Digital VelociRaptor 8. Intel SSD 520 Series 120 GB
9. Testovací metodika a sestava 10. AS SSD Benchmark 11. PCMark 05 12. PCMark Vantage 13. FC Test, h2benchw, HD Tune 14. Teploty, hluk, vibrace a spotřeba 15. Vyhodnocení a závěr

Ceny disků do notebooků se již vrátily na „předpovodňovou úroveň“. Za dva tisíce tak můžete pořídit modely s kapacitou okolo 750 GB. Abyste se při výběru neztratili, přinášíme srovnávací test, ve kterém jsme změřili výkon pěti notebookových disků od Seagate a Western Digital. Zařadili jsme také SSD pro porovnání.

Reklama
Srovnávací test notebookových pevných disků
i Zdroj: PCTuning.cz

Flashové pevné disky neboli SSD v posledních letech zažívají velký rozmach. Zatímco jejich cena rychle klesá, kapacita i výkon rostou snad ještě rychleji. Obecně lze říct, že při stejné ceně lze dnes pořídit SSD s dvojnásobnou kapacitou než před rokem a současně bude jeho rychlost o několik desítek procent vyšší. Protože tento trend trvá už několik let, není se co divit, že řada uživatelů do svých počítačů chce právě tyto disky. Například SSD Intel 520 Series s kapacitou poměrně slušných 120 GB totiž pořídíte za cenu lehce přes tři tisíce korun a jeho přenosové rychlost jsou okolo 500 MB/s při přístupové době v řádu desítek až stovek nanosekund. Těmto hodnotám pevné disky klasické konstrukce nemohou vůbec konkurovat a jejich jedinou výhodou tak zůstává nízká cena. Z těchto disků se tak často stává „jen“ velkokapacitní úložiště dat.

Srovnávací test notebookových pevných disků
i Zdroj: PCTuning.cz

Kupujete-li nový stolní počítač a nemusíte maximálním možným způsobem šetřit, není dnes co řešit. Malé SSD jako rychlý systémový disk a k tomu velkokapacitní disk klasické konstrukce k ukládání dat jsou ideální volbou. Pokud však máte jako svůj hlavní počítač notebook, není situace až tak jednoznačná. Jistě, flashový pevný disk je i zde výrazně rychlejší, do většiny notebooků však dva disky nevložíte a koupě velkokapacitního SSD je i dnes velmi drahou záležitostí (cena 512GB SSD začíná na necelých deseti tisících). Připojení externího disku přes USB pak taktéž není řešením, například pro hraní her budou disky připojené přes USB 2.0 velmi pomalé, eSATA nemá každý notebook a nejnovější verzí USB 3.0 jsou vybaveny jen nejnovější přenosné počítače. Nemáte-li navíc na rozhazování, je téměř jasno — notebookový pevný disk klasické konstrukce je ideální volbou a tyto disky ještě rozhodně neřekly poslední slovo.

Srovnávací test notebookových pevných disků
i Zdroj: PCTuning.cz

Situaci na trhu s pevnými disky však před necelým rokem výrazně zkomplikovaly povodně v Asii. Vyplavena byla většina výrobních kapacit Seagate i Western Digital (na trhu už zbyli jen tito dva výrobci, viz nedávný test 3,5" 2TB disků), v důsledku čehož ceny disků vyletěly až na dvojnásobek. Kupovat disk klasické konstrukce za čtyři tisíce skutečně nemělo smysl, SSD v tomto případě bylo bezesporu lepší volbou.

Zatímco u větších 3,5" disků jsou ceny stále o něco vyšší, v kategorii notebookových (2,5") disků se už ceny vrátily na původní úroveň a mají tendenci dále klesat. Jak je patrné z grafu, nejvýhodněji dnes vycházejí disky s kapacitou 750 a 1000 GB, které pořídíte za cenu od 2,3 Kč za jeden gigabyte místa. Do testu jsem zvolil 750GB disky, je u nich totiž výrazně větší nabídka.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama