Srovnávací test notebookových pevných disků
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Srovnávací test notebookových pevných disků

Srovnávací test notebookových pevných disků | Kapitola 15

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

19. 9. 2012 03:00 25

Seznam kapitol

1. SSD nemusí být vždy nejlepší volbou 2. Seagate Momentus 5400.7 3. Seagate Momentus 7200.5 4. Seagate Momentus XT 5. Western Digital Scorpio Blue 6. Western Digital Scorpio Black 7. Western Digital VelociRaptor 8. Intel SSD 520 Series 120 GB
9. Testovací metodika a sestava 10. AS SSD Benchmark 11. PCMark 05 12. PCMark Vantage 13. FC Test, h2benchw, HD Tune 14. Teploty, hluk, vibrace a spotřeba 15. Vyhodnocení a závěr

Ceny disků do notebooků se již vrátily na „předpovodňovou úroveň“. Za dva tisíce tak můžete pořídit modely s kapacitou okolo 750 GB. Abyste se při výběru neztratili, přinášíme srovnávací test, ve kterém jsme změřili výkon pěti notebookových disků od Seagate a Western Digital. Zařadili jsme také SSD pro porovnání.

Reklama

Celkový výkon

Srovnávací test notebookových pevných disků
i Zdroj: PCTuning.cz

Z grafu celkového výkonu je patrné, že s výjimkou disku Seagate Momentus 5400.7, který zůstal s velkou ztrátou pozadu, podávají všechny disky velmi podobné výkony okolo 85-95 % (žádný disk tedy s převahou nevyhrál všechny testy). Je také dobře vidět, že rychlost otáčení ploten není jediným kritériem určujícím výkon disku, když Scorpio Blue od Western Digital skončilo před diskem Seagate Momentus 7200.5. Nejrychlejší dvojicí disků pak jsou Seagate Momentus XT a Western Digital Scorpio Black, jehož plnohodnotná 750GB verze s lepšími plotnami by podala ještě o několik procent lepší výkon (5-10 %).

Ceny disků

Srovnávací test notebookových pevných disků
i Zdroj: PCTuning.cz

Cena za jednotku kapacity

Srovnávací test notebookových pevných disků
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud potřebujete disk do notebooku pořídit levně a hlavním kritériem je cena, vychází výhodně disky Western Digital Scorpio Blue a Seagate Momentus 5400.7 s cenou okolo 2,5 Kč za gigabyte místa. Rozdíly mezi jednotlivými disky však nejsou s výjimkou Momentusu XT od Seagate velké.

Poměr cena/výkon

Srovnávací test notebookových pevných disků
i Zdroj: PCTuning.cz

V poměru cena/výkon při započítání kapacity vychází jako vítězný disk Western Digital Scorpio Blue s cenou 29 Kč za procento výkonu. Jen o malý kousek hůře skončil rychlejší disk Scorpio Black od stejného výrobce. Jak už ale bylo řečeno, testoval jsem 500GB verzi s horšími plotnami, 750GB verze bude o několik procent výkonnější a poměr cena/výkon bude podobný jako u Scorpia Blue. V druhé polovině startovního pole skočily disky Seagate, propadl především Momentus 5400.7 a hybridní Momentus XT kombinující SSD a HDD s vysokou cenou přes tři tisíce. Již jsem ale psal, že u něj je testování nepřesné a tvrzení výrobce by bylo možné ověřit jen dlouhodobým používáním disku. Překvapením testu je naopak flashový pevný disk, SSD se v poměru cena/výkon díky násobně vyššímu výkonu vyrovnalo klasickým diskům a pokud hledáte rychlý disk na práci, je dnes SSD jasnou volbou.

Vyhodnocení

Srovnávací test notebookových pevných disků
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud v současné době vybíráte nový disk do vašeho notebooku, vyloučili jste SSD (ať už z důvodu nízké kapacity nebo vyšší ceny) a koukáte po disku klasické konstrukce, doporučuji vybírat disk s kapacitou 750 GB a 1 TB. Právě v těchto kategoriích totiž najdete moderní a cenově nejvýhodnější disky. Celkově z testu vyšel nejlépe 1TB disk Western Digital Scorpio Blue (WD10JPVT). Ačkoliv se jeho plotny točí nižší rychlostí 5400 ot./min, svým výkonem díky 500GB plotnám překoná i některé 7200ot.min disky (Seagate Momentus 7200.5) a v poměru cena/výkon dopadl nejlépe. Odnese si proto ocenění a doporučení.

Skvělou volbou je také rychlejší model Scorpio Black od téhož výrobce. Výkonem je lepší o deset procent a odpovídá tomu i cenový nárůst, takže poměr cena/výkon je i u tohoto disku výborný. I Scorpio Black tedy mohu doporučit ke koupi.

Srovnávací test notebookových pevných disků
i Zdroj: PCTuning.cz


PCTuning Silver Award, září 2012
Western Digital Scorpio Blue 1 TB  WD10JPVT
„vítěz srovnávacího testu notebookových pevných disků s nejlepším poměrem cena/výkon“

Poděkování

Za zapůjčení všech testovaných disků děkujeme obchodu Alza.cz.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama