
Test Gigabyte Radeon RX 7800 XT Gaming OC: jako RX 6800 XT po faceliftu | Kapitola 2
Seznam kapitol
AMD dnes uvádí dlouho očekávané Radeony RX 7800 XT a RX 7700 XT. To, že jde spíše o náhradu RX 6800 XT než o jejího pokořitele, už se nějaký čas šeptá. Dá se říct, že znamená mírné vylepšení staršího modelu doplněné o sadu technologií, které přišly s architekturou RDNA3.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Konstrukce karty, konektory
Chladič je na poměry obvyklé u nových výkonných karet nizounký, něco přes 2,5 slotu. Má černý plastový kryt za boku došperkovaný šedými kovovými prvky a logem Gigabyte s podsvícením ARGB, V krytu je zasazená trojice ventilátorů s průměrem rotorů 85 mm, které shora ofukují pasiv s příčným žebrováním a heatpipe.




Zadní stranu plošného spoje chrání kovový backplate. V zadní části má centimetr široký otvor pro volné proudění vzduchu. Je to lepší, než kdyby byl plech plný, ale přínos takového odvětrávání je minimální. Dnes už bývají běžně vidět volné i víc než dvě třetiny zadního ventilátoru.


Přepínač BIOSů je v zadní části karty vedle napájecích konektorů.
Jak vypadá chladič zevnitř, je na vidět na obrázku z webu Gigabyte. Základna chladí GPU i VRAM, o něco dál jsou pak ještě menší základny pro chlazení napájení přímo přes velký pasiv. Na tomto místě musím ještě zdůraznit, že jde o model v revizi 1.0, pokud vyjde druhá, může se konstrukce pasivu lišit.
Prostřední ventilátor má opačnou orientaci otáčení než krajní. V místě, kde se míjejí lopatky sousedních ventilátorů, se oboje pohybují ve stejném směru a výsledkem je vyrovnanější běh ventilátorů a kultivovanější zvukový projev, než když se lopatky pohybují proti sobě.


Pod zadním krytem tentokrát nejsou teplovodivé podložky.




Karta má délku kousíček přes 30 cm. Do šířky záslepku přesahuje asi o 2,4 cm.


Na rozdíl od referenčního provedení není na záslepce USB-C, nahradil jej druhý konektor HDMI a protože bylo USB-C uprostřed, jsou konektory na střídačku, což je trochu... Za mě je ale nahrazení USB-C konektorem HDMI pozitivní změna, na displejích a televizorech na něj narazíte častěji než na DisplayPort. Oproti dalším dvěma DisplayPortům 2.1 nezvládá tak vysoké kombinace taktů a rozlišení, ale s tím si ještě pár let nemusíme lámat hlavu – na extrémní obnovovací frekvence ve vyšších rozlišeních karta stejně nemá výkon.
Pro přídavné napájení slouží dvojice osmipinů orientovaných zámkem nahoru. Nad nimi jsou bílé diagnostické LED, ty svítí v případě, že není připojené napájení, jsou zhasnuté v případě, že je napájení v pořádku a blikají, pokud je s napájením nějaký problém.
Konstrukci jsme probrali, pojďme na výsledky testů.