Test MSI GeForce RTX 4060 Ventus 2X Black OC: nové technologie za nižší cenu | Kapitola 16
Seznam kapitol
Nvidia dnes uvádí zatím nejlevnější model s novou architekturou Ada Lovelace – GeForce RTX 4060. Potěší hlavně jedince, kteří neradi příliš utrácejí jak za samotný hardware, tak za jeho provoz. Nabízí totiž vysoký výkon pro rozlišení 1080p při nízké spotřebě a cena samotné karty začíná už pod osmi tisíci korun.
Závěr
Z pohledu zájemce o levnou grafiku na 1080p se mi RTX 4060 jeví zajímavější než RTX 4060 Ti. Obě karty na 1080p na 60–120 Hz stačí, obě nabídnou DLSS 3, obě nabídnou 8 GB paměti na 128b sběrnici, jenom u RTX 4060 jsou ty snímkové frekvence o něco vyšší. RTX 4060 Ti je rozumnou volbou asi jen v případě, že chcete GeForce, nemáte pár tisíc navíc na pořízení 12GB RTX 4070 nebo 16GB varianty RTX 4060 Ti, ale chcete co nejvyšší herní výkon.
Obdobně jako další modely bude mít RTX 4060 asi o něco vlažnější start. Konkuruje totiž starším modelům po výrazných slevách. Největší problém je pro stejně jako pro ostatní karty s cenovkou pod osm tisíc asi Radeon RX 6650 XT, který u nás seženete už od nějakých 5500 korun. Na RTX 4060 ztrácí přitom spíše jednotky než desítky procent výkonu. Zároveň je to ale karta, která po stránce morální životnosti zestárne nejrychleji – i oproti RX 7600 má pomalejší ray tracing, celkem logicky chybí DLSS 2.x i DLSS 3, nepodporuje AV1 a má i podstatně vyšší spotřebu než RTX 4060. Ale nad tím vším se dají přimhouřit oči, když je u nejlevnějších modelů rozdíl v ceně přes dva tisíce.
Nejbližším konkurentem z vlastní stáje je momentálně asi RTX 3060 Ti, která nabízí vyšší výkon a jen o málo vyšší cenu. Morálně ale také zestárne dřív než RTX 4060 – s větším důrazem na ray tracing v nadcházejících hrách se bude rozdíl zmenšovat a dá se čekat, že ve většině náročných AAA titulů bude už i podpora DLSS 3, takže jeho absence u RTX 3060 Ti může za pár let bolet. Záleží na tom, zda budete preferovat vyšší výkon v aktuálních a starších hrách, pak bude lepší volbou RTX 3060 Ti, pokud hrajete spíše ty novější, potom RTX 4060. Roli může hrát i to, kolik hodin týdně strávíte hraním. Pokud se přehoupnete přes desítku, může se vám RTX 3060 Ti časem dost významně prodražit na spotřebě – pokud její výkon neškrtíte klasickým v-syncem anebo limitem na 60 snímcích za sekundu v 1080p, je zhruba o 90 W žravější než RTX 4060.
Obdobně naceněnou alternativou od konkurence je RX 6700 XT, kterou zatím nemám doměřenou. Pulse od Sapphire se dá pořídit asi o pětistovku dráž stejně jako RTX 3060 Ti a oproti ní má výhodu v 12 GB paměti a dalších jednotkách procent navíc. Proti ní ale opět hraje spotřeba, výkon v ray tracingu a absence DLSS.
Proti 12GB RTX 3060 je největším hendikepem, jak asi vytušíte, 8 GB paměti. Na levné hraní v 1080p to ale ani v příštích letech nebude znamenat nic víc než nutnost v jedné z pěti deseti her snížit detaily tak, aby paměť stačila, což není nic, co byste od karet nižší třídy nečekali. Proti RTX 3060 pak mluví totéž co u RTX 3060 Ti – je pravděpodobné, že absence podpory DLSS 3 vás bude mrzet u většího počtu her než menší kapacita paměti u RTX 4060.
Otázka je, jak dlouho ještě nejlevnější modely z výše jmenovaných konkurentů vydrží v prodeji. Je možné, že za pár týdnů už takové dilema nebudete muset řešit.
Proti RX 7600 za sedm tisíc rozumnější volba
Pokud jde o srovnání s novým a přímým konkurentem v podobě Radeonu RX 7600 – rozdíl u nejlevnějších modelů je momentálně kolem devíti set korun. Část z rozdílu v ceně smázne po pár letech hraní už jen platba za elektřinu – rozdíl je okolo 50 W v případě, že karty nebudete moc škrtit. Za deset hodin hraní to při našich současných výhodných cenách elektřiny udělá kolem čtyř až pěti korun. Pochopitelně je těžké předvídat, kam se bude cena energií ubírat v příštích letech. Ceny RX 7600 jsou ale zřejmě stále vyšší, než by měly být, právě kvůli doprodávaným RX 6600 z minulé generace. Dá se předpokládat, že jakmile zmizí ty nejvýhodnější modely z minulé generace, půjde cena RX 7600 dolů a rozdíl se zvětší. A není vyloučené, že ceny RX 7600 půjdou dolů, protože vedle RTX 4060 už se nejeví zase tak výhodná jako proti starším modelům. Za těch pár stovek navíc dostanete obvyklý balík proprietárních technologií Nvidie, který není k zahození a nižší spotřeba karty možná časem na nákladech ten rozdíl v ceně smázne celý. Při aktuálních cenách bych se ale při rozhodování mezi RX 7600 a RTX 4060 přiklonil k GeForce, jenže stále platí, že při rozhodování mezi RX 7600 a RX 6650 XT bych určitě radši oželel pár procent výkonu, ušetřil přes dva tisíce a koupil RX 6650 XT.
Obdobně jako vyšší modely RTX 40 má karta o něco vyšší spotřebu bez zátěže v rozlišení 4K, pokud je počítač v naprosté nečinnosti. Rozdíl dělá asi 10 W navíc ve chvílích, kdy se na počítači nic neděje a nepřekresluje se obraz. Právě proto má v grafu se srovnáním spotřeby sestava příkon 89 W. Stačí ale pustit nějakou aplikaci, která systém pravidelně otravuje (gpu-z s monitoringem každou sekundu, správce úloh, afterburner, hýbat myší, prostě cokoliv) a příkon karty klesá o 10 W. V nižších rozlišeních k tomu nedochází. A Nvidia stále řeší, v čem je problém.
Zvláštní také je, že z naměřeného příkonu PC v zátěži to vypadá, že je spotřeba o něco vyšší, než by podle specifikací a údajů z monitoringu měla být. Z měření příkonu celé sestavy se zdá, že reálná spotřeba je o 10–20 W vyšší než 115 W deklarovaných Nvidií pro referenční řešení. Ale uvidíme, jak dopadnou ještě další modely a případně zkusím ještě změřit spotřebu samotné karty. Nebude to ale asi ojedinělý problém.
MSI RTX 4060 Ventus 2X Black OC, 8 GB
Pokud jde o provedení Ventus od MSI, trochu mě zklamalo, že karta není při nízké spotřebě tišší. Není vysloveně hlučná jako některé modely Ventus či Mech z minulých generací, třeba oproti dříve testované 12GB RTX 3060 Ventus je minimálně o dvě třídy tišší a co do hlučnosti se dá označit za průměrnou, ale mohla být i znatelně tišší.
Paradoxně je to zase spíš věc softwaru než hardwaru – když jsem stáhl rychlost ventilátorů o 300 ot./min, hlučnost klesla na úroveň, při níž už nebude karta ve většině sestav slyšet přes systémové ventilátory a průměrná teplota GPU se zvedla jen ze 70 na 72 °C. Pozitivní je, že v zátěži není na běžnou vzdálenost slyšet cívky, ale u 115W karty už by to bylo hodně špatné, kdyby slyšet byly.
Když to nějak shrnu, na kartě není nic, co by bylo vysloveně na závadu. Nabídne slušný výkon na 1080p, není drahá, po stránce provozních vlastností také nezklame, i když to mohlo být lepší, a od základního modelu většinou nečekám ani možnost navýšit limit příkonu. Ale nepochybuju o tom, že bude možné za podobné peníze pořídit i jiné modely, které budou mít už v základu tišší chlazení. Proto s oceňováním ještě počkám na testy dalších karet.
MSI GeForce RTX 4060 Ventus 2X Black, 8G OC | |
KLADY | ZÁPORY |
Vysoký výkon pro hraní v rozlišení 1920 × 1080 bodů | Znatelně horší poměr cena/výkon než o málo pomalejší RX 6650 XT po slevách |
Bez zátěže pasivní chlazení, tiché cívky | Poměr cena/výkon horší než konkurenční Radeony i 12GB RTX 3060 |
Podpora DLSS 2.x, DLSS 3, AV1 | 8 GB paměti |
Klasický osmipin, nevyžaduje redukci | Chladič je jen průměrně hlučný |
Nízká spotřeba | Nelze navýšit limit příkonu |
Orientační cena s DPH: 7899 Kč |