Test Nvidia GeForce RTX 4090 FE: Brutální výkon, na který procesory nestačí | Kapitola 2
Seznam kapitol
Nvidia dnes uvádí na trh GeForce RTX 4090 a s ní i novou generaci GeForce. Pro ty nejnáročnější nastupuje jako první špičkový model RTX 4090. Nárůst výkonu proti minulé generaci je extrémní, daní za to je spotřeba i cena. Ale provozní vlastnosti vysokou spotřebou kupodivu významně netrpí.
Na první pohled vypadá chladič stejně jako u minulé generace highendových RTX 3090 a RTX 3090 Ti, na druhý zjistíte, že stejný je jen koncept, ale jinak se liší vše. RTX 3090 Ti je paradoxně delší, šířka je zhruba stejná. RTX 4090 to dohání na výšce, je asi o půl centimetru vyšší.
A při pohledu skrz chladič je dobře vidět, že přibyly heatpipe a větší je i ventilátor. Zařezává se až do rámu, průměr rotoru je asi 11,5 cm místo dřívějších 11 cm.
Konstrukce karty, konektory
Chladič je o něco vyšší než u RTX 3090 a RTX 3090 Ti, pořád se dá ale ještě označit za tříslotový – záslepku prakticky nepřesahuje. Trojslot je to ale i tak spíš teoreticky než prakticky, protože pod kartou musíte stejně nechat nějaký prostor pro nasávání vzduchu, takže si na desce rezervujte rovnou čtyři sloty.
Konstrukce chladiče je stejně rafinovaná jako u vyšších modelů RTX 30, takže chvíli času zabere, než se zorientujete, co je zadní část karty. Níže se díváme na to, jak bude karta namontovaná ve skříních se standardním uspořádáním, tedy „backplate“. V zadní části je pak nasávací ventilátor, který nasává vzduch zespodu karty přes žebrování nahoru.
Při prvním pohledu na kartu mě nejvíc překvapilo tvarování stříbrného rámu chladiče – zboku už není rovný, ale konkávní. Důvod by mě celkem zajímal, protože je to pěkný způsob, jak si zkomplikovat výrobu. Když pominu možnost, že by šlo o designérskou exhibici, napadá mě už asi jenom odlehčení karty aspoň o pár deka.
Navzdory obřím rozměrům je karta mimořádně „vzdušná“. Má krátký plošný spoj, takže je skoro celá zadní polovina karty volně průchozí žebrování. Uříznout zadek karty, tak je z toho celkem solidní chladič procesoru.
Karta má délku přes třicet centimetrů, do strany přesahuje záslepku o tři centimetry. Musíte ale počítat ještě s napájecí chobotnicí, fotky jsou níže.
Na zadní stěně chladiče je krytka přichycená na dvou magnetech, pod ní jsou dva otvory šrouby na upevnění karty do skříně. Jen si nejsem jistý, jestli ta vrátka působí čistěji než dvě dírky u minulé generace.
Na trojslotové záslepce je standardní kombinace výstupů – tři DisplayPorty a jedno HDMI 2.1.
Konektor přídavného napájení se zdá být na té obrovské kartě až komicky malý, nechce se věřit, že zvládne totéž, co čtyři osmipiny. S redukcí už jde ale elegance stranou, ale předpoklad je, že černoou chobotničku trčící do strany časem nahradí jeden kabel. Výrobcům to sice trvá a ani u nejnovějších zdrojů 600W kabel nenajdete, ale někteří už se přece jen pochlapili.
Balení jsme probírali detailně u vybalování, jenom připomenu, že uvnitř krabice Founders Edition najdete v příslušenství napájecí redukci, nějaké letáčky, a to je vše.