Test Nvidia GeForce RTX 5090 FE. Maximální výkon, minimální rozměry | Kapitola 15
Seznam kapitol
Řada grafických karet Nvidia GeForce RTX 5000 přináší vyšší výkon, mnoho nových funkcí a inovativních řešení, RTX 5090 Founders Edice je krásným příkladem.
Samostatnou kapitolou v této recenzi je DLSS a multi frame generation (MFG), tedy vkládání mezisnímků mezi tradičně vykreslení snímky hry. Pro testování jsme měli k dispozici dvě hry – Cyberpunk 2077 a Star Wars Outlaws.
U Cyberpunku jsem využil zabudovaného benchmarku a sledoval jsem dvě věci. Tou první jsou snímky za vteřinu, které rostly téměř násobně při zvyšování počtu mezisnímků. Ve hře se objeví možnost vybrat si mezi tradičním jedním mezisnímkem, jak tomu bylo u DLSS 3.x, a dvěma nebo třemi mezisnímky díky MFG.
Vedle snímkovací frekvence jsem bedlivě sledoval i obrazovou kvalitu, tedy zdali se objeví nechtěné vizuální artefakty, duchy nebo jiné problémy. Nic zásadního jsem neviděl, všechny viděné nedostatky jsem viděl už při testovacím průchodu bez frame generation. Při porovnání vedle sebe možná něco spatříte, ale při zápalu hry to asi přehlédnete. Každopádně ve shonu při testování jsem neměl čas zkoumat všechny situace, například běžně problémovou jízdu autem atp.
Ve Star Wars Outlaws jsem také měřil snímkovací frekvenci, ale při ručním testování jsem se zaměřil na latenci a plynulost při hraní. Začínal jsem na 60 fps a při zvyšování počtu mezisnímků se můj herní zážitek zlepšoval. Největší rozdíl v plynulosti jsem pocítil při přidání prvního vygenerovaného snímku, ale i druhý snímek pomocí MFG pomohl, poslední třetí mezisnímek až tak velký rozdíl neudělal. To se ale bude lišit podle monitoru, hrané hry atp.
První zkušenost s DLSS 4 a MFG byla vesměs pozitivní. Hry jsem testoval na velmi podobné nastavení jako při běžných testech, jen jsem zapnul DLAA, DLSS, u Cyberpunku 2077 také ray reconstruction, nový model Transformer namísto původního CNN a Nvidia Reflex. Záměrně jsem použil DLAA namísto upscalingu, abych nesnížoval latenci jinou součástí DLSS než skrze testované generování mezisnímků.
Při tomto postupu se mi lépe hrálo vždy s vyšší obnovovací frekvencí, přestože snímky byly „umělé“. Vyšší plynulost jde na kvalitním monitoru poznat a pocitově jsem měl pocit, že se snížila odezva, ale pravděpodobně to bylo placebo díky plynulosti. Naopak jsem nezaznamenal žádný důvod, proč bych si MFG neměl zapínat.
Latence zůstává při přidávání dalších snímků pomocí AI velmi podobná, je tedy jedno, jestli využíváte frame generation z DLSS 3.x nebo MFG spolu s DLSS 4. Podle Nvidie se může latence s MFG zvednout o pár milisekund, což ale v praxi nejde poznat. Na druhou stranu se podle Nvidie zlepšuje frame pacing, tedy jinými slovy snímky jsou posílány na monitor pravidelněji. To mohu potvrdit, protože jsem při hraní s (multi) frame generation téměř nenarazil na žádné záseky.
Path tracing
RTX 5090 opět navyšuje výkon, a to zejména v nejnáročnějších situacích, jako je 4K nebo ray tracing. Pojďme se tedy podívat na nejnáročnější možnou situaci, a to scénu plně vytvořenou pomocí ray tracingu čili na path tracing. Opět využijeme pomyslnou laboratoř moderních technologií, tedy Cyberpunk 2077. Kromě zapnutí path tracingu nechávám zapnutý i ray reconstruction, model Transformer a Nvidia Reflex, tedy využívám celou knihovnu nadstandardních funkcí Nvidie.
První průchod je bez frame generation i bez upscalingu obrazu a ukazuje, že nová RTX 5090 už začíná mít pro velmi náročný path tracing dostatečný výkon. Pokud si chcete vychutnat kvalitní path tracing s maximální plynulostí, nová grafika je tou nejlepší možností. Dále jsem postupně přidával uměle vygenerované snímky a nakonec jsem frame generation zcela vypnul a vyzkoušel jsem upscaling obrazu na různé úrovně kvality.
Obrazová kvalita s novým modelem Transformer je velmi dobrá, přidání vygenerovaných snímků nic výrazně nezměnilo. Stejně tak je zcela bezproblémové použít režim Kvalita při upscalingu a Vyvážené nastavení je také velmi dobré. S kombinací obou technologií si tak zahrajete hru s path tracingem ve vysoké kvalitě i na 4K monitoru s 144Hz obnovovací frekvencí.