
Test skříně MSI MPG GUNGNIR 300R AIRFLOW | Kapitola 8
Seznam kapitol
Dnes testovanou skříň bychom mohli stručně popsat jako poměrně kvalitní produkt střední třídy, který se v mnoha ohledech může rovnat i produktům třídy vyšší, avšak najdeme u něj také pár konstrukčních prvků obvyklých spíše u produktů třídy nižší. Nabízí slušnou výbavu a potenciál pro všechny kategorie počítačových sestav, tedy i pro ty výkonné s rozměrnými a energeticky náročnými komponenty.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Předmětem dnešního testu byla skříň MSI MPG GUNGNIR 300R AIRFLOW, která je zástupcem střední produktové řady MPG. Oproti prestižní řadě MEG zde musíme počítat s tím, že při vývoji skříně už muselo být myšleno na dosažení optimálního poměru ceny a výkonu (nebo spíše výbavy). Přesto skříň na první pohled nepůsobí nijak lacině a ani v jiných ohledech své značce ostudu vyloženě neudělá.

Vlastně musím přiznat, že se mně skříň po stránce designu docela líbí, i když nejsem zrovna příznivcem asijských ostře řezaných designových prvků. Ty jsou zde naštěstí použity jen v umírněné formě a vlastně jen vizuálně identifikují tento model mezi ostatními skříněmi. Bílé provedení opticky příjemně zvýrazní jemně děrovaný povrch tvarovaného plechu na rozměrném průduchu čelního panelu, který je specialitou testované verze AIRFLOW.

Čirá bočnice z temperovaného skla umožňuje nerušený pohled do útrob skříně, kde jsou všechny prvky (mimo šroubů a distančních sloupků) v jednotném bílém provedení. To dokonce platí také pro všechny kabely. Jediné, co neladí zcela dokonale, je zářivě bílý odstín fólie stropního filtru vůči lehounce nažloutlému odstínu zbytku skříně.
Když už mluvíme o prachovém filtru, tak toto je jedna z věcí, na níž se šetřily výrobní náklady. Stropní filtr je zhotoven pouze z děrované plastové fólie s upevněním pomocí obvodové magnetické pásky. Stejné řešení najdeme také u průduchu v pravé plechové bočnici. Zadržení prachu na čele skříně pak bude výhradním úkolem děrované plechové mřížky. Nakonec pouze prachový filtr na dně skříně využívá kvalitní konstrukci plastového rámu se zalisovanou nylonovou síťkou.

Jinak musím konstrukční ztvárnění a dílenské zpracování testované skříně pochválit. Všechny díly dobře lícují, spáry jsou minimální a souměrné. Nešetřilo se na kvalitě materiálu, kdy jsem u lakovaného plechu šasi naměřil tloušťku 1,0 mm a u bočnice dokonce 1,15 mm. Skleněná bočnice je navíc utěsněna pruhy pěnové pásky a doplněna v rozích podložkami na eliminaci přenosu vibrací.

Jenže na vibrace se vůbec nemyslelo u plechového koše se šuplíky pro mechanické disky. Do plastových šuplíků lze disky zasadit jen napřímo bez jakéhokoliv opatření pro eliminaci přenosu vibrací do konstrukce skříně. Plastový šuplík je přitom velmi těsný, takže nějaké dodatečné úpravy pomocí pružných podložek nejsou možné. Toto laciné řešení nemá ve skříni střední třídy co pohledávat. Mechanický disk se u jinak tiché sestavy může stát dominantním a nepříjemným zdrojem hluku.
Vraťme se ale k pozitivním věcem, jako je například standardní výbava v podobě čtveřice kultivovaných PWM ARGB ventilátorů se společnou řídicí jednotkou. Dále mohu vyzdvihnout prostorové a technické předpoklady pro uklizení kabelů pod přepážkou základní desky, možnost instalace grafické karty v horizontální i vertikální poloze díky dvěma alternativním panelům PCIe záslepek, držák pro ventilátor přídavného chlazení a výkonnou konektivitu v podobě konektoru USB 3.1 Type-C. Asi tím nejatraktivnějším prvkem standardní výbavy je sofistikovaný podpěrný držák grafické karty s osvětlenou skleněnou destičkou. Nejenže dobře vypadá, ale je dostatečně robustní a široce polohovatelný.

I přes relativně kompaktní rozměry skříně lze do ní vestavět velmi výkonnou sestavu. Je zde podpora pro základní desku formátu E-ATX, chladič procesoru může mít výšku až 175 mm, grafická karta délku do 360 mm a napájecí zdroj do 220 mm. Omezení rozměrů skříně se zásadně neprojevilo ani u podpory radiátorů vodního chlazení, kdy na strop i na čelo se vejdou radiátory až do velikosti 360 mm. Při použití klasických radiátorů AIO chladičů nehrozí ani žádná kolize s prvky základní desky. Okolo zůstává dostatek volného prostoru.

Závěrem hodnocení se podíváme na pořizovací cenu testované skříně MSI MPG GUNGNIR 300R AIRFLOW. Ta je již běžně dostupná na našem trhu a v době přípravy recenze se dala zakoupit například na CZC za částku 4420,- Kč. Tím se řadí do cenové hladiny, v níž se pohybují docela silní konkurenti značek Be quiet!, Fractal Design, LIAN-LI, nebo NZXT. Prodejní úspěch testované skříně bude tedy ve velké míře záležet na vkusu zákazníka, či na jeho přízni ke konkrétní značce.
Za zapůjčení skříně děkujeme společnosti MSI.

Za zapůjčení AIO chladiče do testovací sestavy děkujeme společnosti Fractal Design.

Za zapůjčení napájecího zdroje a ventilátorů do testovací sestavy děkujeme společnosti Cooler Master.

Verdikt
Skříň MSI MPG GUNGNIR 300R AIRFLOW je produktem střední kategorie MPG, který cílí na zákazníky hledající zejména dobrý poměr ceny a výkonu. Z hlediska „výkonu“ nabídne vesměs kvalitní konstrukci s jediným vážnějším nedostatkem, totiž odbytým upevnění mechanických pevných disků. Pozitivní body si skříň připsala za atraktivní výbavu zahrnující čtveřici ARGB ventilátorů se společnou řídicí jednotkou, alternativní prvky pro montáž grafické karty ve vertikální poloze a pro její přídavné chlazení, v neposlední řadě za sofistikovaný podpěrný držák grafiky. I přes kompaktnější rozměry je konstrukce skříně postavena na silném 1mm plechu a její dílenské zpracování je bezchybné. Pochválit lze prostorové možnosti pro uklizení kabelů a bez problémů s kolizí se obešla i vestavba poměrně velkých komponent. Pořizovací cenu nelze označit za nízkou, ale tu do celkového hodnocení zpravidla nezahrnuji. Dlouho jsem váhal nad medailovým oceněním, abych nakonec namísto bronzové udělil medaili stříbrnou. Přeci jen je zde poměrně dost pádných pozitiv.
Co se nám líbí a nelíbí?
Udělené ocenění

PCTuning Silver Award, listopad 2023, pro MSI MPG GUNGNIR 300R AIRFLOW, za poměrně kvalitní počítačovou skříň střední třídy s atraktivní výbavou