zkroceni-vzduchu-prvnich-6-chladicu-v-testu
PCTuning Článek

Zkrocení vzduchu - prvních 6 chladičů v testu

Michal Částka

Michal Částka

19. 5. 2008 01:00 103

Seznam kapitol

1. Úvod do problematiky 2. Testovací sestava a pracovní postup 3. Představení: Scythe Zipang 4. Thermalright Ultra-120 eXtreme 5. Arctic Cooling Freezer 7 Pro
6. Cooler Master Gemin II 7. Noctua NH-U12P 8. Výsledky testů 9. Závěr měření

Dnes Vám přineseme opravdu mega velký test vzduchových chladičů pro ty nejžhavější čtyř jádrové procesory. Budeme testovat až 15 kusů chladičů (dnes prvních šest) velice zajímavou a neobvyklou metodou, která doposud nebyla nikde jinde použita a spatřena. V této recenzi spatříte opravdu horké novinky, ale i starší kusy, které se řadí opravdu do kategorie "legend" např. v podobě AC Freezeru.

Reklama
Reklama

Vyplatí se měnit za Intel box ?

Zkrocení vzduchu - prvních 6 chladičů v testu

Tak a teďka bych měl vyslovit verdikt, jestli se vyplatí koupit lepší chladič, než je samotný originál Intel box. Ano vyplatí se, i když procesor téměř vůbec netaktujete je potřeba ho provozovat aspoň na rozumných 70-80ºC. Procesor má sice možnost pracovat až do 100ºC, ale to nemusí nutně znamenat, že na této teplotě musí být 100% stabilní a že nemůže občas vykázat nějakou výpočetní chybu, která se v praxi může projevit spadnutím spuštěné aplikace, hry nebo celého systému.

Který chladič koupit ?

Pokud procesor nikdy taktovat nebudete, doporučil bych koupit AC Freezer 7 Pro, který je velice levný a na netaktovaný procesor bohatě stačí (to platí jak pro dual-core, tak pro quad-core procesory). Příznivcům vysokého "overclockingu" bych doporučil spíše Thermalright Ultra-120 eXtreme nebo Scythe Zipang. Oba to jsou velice dobré chladiče, i když mě více přirostl k srdci Scythe Zipang, který díky své konstrukci může zároveň ochlazovat chipset desky, napájení procesoru a paměti RAM. Je to velká výhoda, která pomůže ke stabilitě celého systému.

Zkrocení vzduchu - prvních 6 chladičů v testu

Za absolutního vítěze považuji Thermalright Ultra-120 eXtreme, i když to není zcela správné, protože "výkon" chladiče v uzavřené počítačové skříni může být hodně odlišný, než v mém simulačním tunelu. Všechno záleží na kvalitě a směru proudění vzduchu uvnitř počítačové skříně. Do toho patří také orientace a umístění zdroje, typ skříně, použité ventilátory atd...Je zde moc faktorů, které ovlivňují teplotu CPU uvnitř uzavřeného middle/big/desktop toweru. Proto považovat Thermalright Ultra-120 eXtreme za nejvýkonější chladič rozhodně nejde, i přesto, že dosáhl o několik málo stupňů Celsia lepších výsledků, než ostatní a Scythe Zipang, který mu šlapal hodně na paty.

Zkrocení vzduchu - prvních 6 chladičů v testu

Moje doporučení ? Přikláním se pro Scythe Zipang, který je levnější (počítám s  ventilátorem) a při chlazení ochlazuje celou základní desku (podle mě obrovská výhoda). Jedině co se mě na něm nelíbí je, že balení neobsahuje backplate, takže pokud si dokoupíte backplate a plastové úchytky vyměníte za kvalitní šrouby s maticí, máte vyhráno.

No a nakonec slavná Noctua NH-U12P. Z té jsem byl nejvíce zklamaný, protože jsem čekal, že dosáhne lepších výsledků. Možná, že za poměrně špatný výkon můžou škvíry mezi "základnou" a heatpipe. Těžko říct, kde je zakopaný pes. Výbavou je na tom velice dobře, ale provedením bych ji moc nedoporučoval. Záleží už na Vás ...

P.S: Test chladičů bude velice brzo pokračovat, v současné době testuji několik dalších kusů...

Za zapůjčení všech chladičů do testu děkujeme společnosti Alfa Computer CZ, s.r.o

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning