4× Radeon RX 570: OC, undervolting a hlučnost na videu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek 4× Radeon RX 570: OC, undervolting a hlučnost na videu

4× Radeon RX 570: OC, undervolting a hlučnost na videu | Kapitola 20

Adam Vágner

Adam Vágner

6. 6. 2019 03:00 2

Seznam kapitol

1. Když mikrofon do jacka nestačí 2. Na čem budeme nahrávat 3. Jak probíhá měření hlučnosti 4. ASRock RX 570: přetaktování GPU 5. ASRock RX 570: podvoltování GPU 6. ASRock RX 570: přetaktování pamětí GPU 7. MSI RX 570: přetaktování GPU 8. MSI RX 570: podvoltování GPU 9. MSI RX 570: přetaktování pamětí GPU 10. Sapphire Pulse RX 570: přetaktování GPU
11. Sapphire Pulse RX 570: podvoltování GPU 12. Sapphire Pulse RX 570: přetaktování pamětí GPU 13. Sapphire Pulse ITX RX 570: přetaktování GPU 14. Sapphire Pulse ITX RX 570: podvoltování GPU 15. Sapphire Pulse ITX RX 570: přetaktování pamětí GPU 16. ASRock RX 570: hlučnost 17. MSI RX 570 Armor OC: hlučnost 18. Sapphire RX 570 Pulse OC: hlučnost 19. Sapphire RX 570 Pulse ITX: hlučnost 20. Závěrečné shrnutí

Dnes se na čtveřici modelů RX 570, které jsme měli v testu minulý týden, podíváme trochu netradičně. Zkusíme, jak dobře jdou přetaktovat, jak se jejich vlastnosti změní při podvoltování GPU a na videu si porovnáme jejich hlučnost. Budete mít možnost přesvědčit se na vlastní uši, jak na tom jejich chladiče jsou.

Reklama

Závěrečné shrnutí

Spíše než přetaktování GPU mě potěšilo taktování pamětí, všechny karty se dostaly bez potíží nad 8 GHz – dokonce i kratší verze RX 570 Pulse ITX, která má v základu na pamětech jen 6 GHz.

Pamatujte ale na to, že jsem u daných nastavení neověřoval stoprocentní stabilitu a nejvyšší takty nebo nejnižší hodnoty, které prošly testem, nemusejí být stoprocentně stabilní napříč vším, co na kartách pustíte.

Zatímco výsledky přetaktování nejsou, zejména u grafického čipu, příliš přesvědčivé – za malý nárůst výkonu zaplatíte znatelným nárůstem spotřeby, možnost podvoltování asi potěší. U karet, které jsou přiškrcené limitem spotřeby se díky nižšímu napětí paradoxně zvednou takty a karta tak při obdobné, nebo dokonce nižší spotřebě získá vyšší výkon.

4× Radeon RX 570: OC, undervolting a hlučnost na videu
i Zdroj: PCTuning.cz

Ze záznamu hlučností je zřejmé, že žádná z testovaných karet není tichá. A i když už ventilátor nemá nijak vysoké otáčky, musí mu to pokazit aspoň vrčící motorek nebo chrochtající ložiska.

Na závěr přidám ještě dva sestřihy – na tom prvním jsou chladiče karet pod zátěží volně na stole, kdy mají o něco nižší otáčky než karty zavřené dovnitř testovací sestavy. Jde o okamžik, kdy byla karta během posledního průběhu testu nejhlučnější (a pro kartu od ASRocku je lichotivější, protože má na otevřeném stole výrazně nižší otáčky než při testu):

A takto se liší hlučnost karet, pokud na ventilátorech nastavím ventilátory na špičkové hodnoty, kterých dosahovaly karty během testu zavřené uvnitř skříně:

A takto vedle zmíněných karet vypadala luxusní MSI GTX 1060 Gaming X s kvalitními ventilátory, které v zátěži ve stejném testu běžely někde na 900 ot./min a kdysi jsem ji za hlučnost chválil (ale ta ještě dnes prodává za osm a půl tisíce!):

U GTX 1060 Gaming X karty už jsou spíš než ventilátory slyšet ty cívky.

Ale nemůžeme chtít zázraky, porovnáváme opravdu levné modely RX 570 s cenou kolem tří a půl tisíc (a po pravdě, některé modely karet na tom nejsou o nic líp, i když stojí třicet tisíc).

Za poskytnutí karet do testu děkujeme společnosti Alza.cz

4× Radeon RX 570: OC, undervolting a hlučnost na videu
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama