4× Radeon RX 570: OC, undervolting a hlučnost na videu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek 4× Radeon RX 570: OC, undervolting a hlučnost na videu

4× Radeon RX 570: OC, undervolting a hlučnost na videu | Kapitola 2

Adam Vágner

Adam Vágner

6. 6. 2019 03:00 2

Seznam kapitol

1. Když mikrofon do jacka nestačí 2. Na čem budeme nahrávat 3. Jak probíhá měření hlučnosti 4. ASRock RX 570: přetaktování GPU 5. ASRock RX 570: podvoltování GPU 6. ASRock RX 570: přetaktování pamětí GPU 7. MSI RX 570: přetaktování GPU 8. MSI RX 570: podvoltování GPU 9. MSI RX 570: přetaktování pamětí GPU 10. Sapphire Pulse RX 570: přetaktování GPU
11. Sapphire Pulse RX 570: podvoltování GPU 12. Sapphire Pulse RX 570: přetaktování pamětí GPU 13. Sapphire Pulse ITX RX 570: přetaktování GPU 14. Sapphire Pulse ITX RX 570: podvoltování GPU 15. Sapphire Pulse ITX RX 570: přetaktování pamětí GPU 16. ASRock RX 570: hlučnost 17. MSI RX 570 Armor OC: hlučnost 18. Sapphire RX 570 Pulse OC: hlučnost 19. Sapphire RX 570 Pulse ITX: hlučnost 20. Závěrečné shrnutí

Dnes se na čtveřici modelů RX 570, které jsme měli v testu minulý týden, podíváme trochu netradičně. Zkusíme, jak dobře jdou přetaktovat, jak se jejich vlastnosti změní při podvoltování GPU a na videu si porovnáme jejich hlučnost. Budete mít možnost přesvědčit se na vlastní uši, jak na tom jejich chladiče jsou.

Reklama

Projel jsem pár videorecenzí a do oka mi padl Blue Microphones Yeti. Je výjimečný i tím, že má uvnitř tři kondenzátorové kapsle orientované v různém směru a nabízí přepínání směrové charakteristiky (stereo, bidirectional, omnidirectional a cardioid).

4× Radeon RX 570: OC, undervolting a hlučnost na videu
i Zdroj: PCTuning.cz

Jednou z mála věcí, které mu recenzenti vyčítali, bylo, že je až příliš citlivý a zachytává i nežádoucí ruchy, které jsou v našem případě... naopak maximálně žádoucí. I když občas zachytí projíždějící auta v okolí – tomu se snažím vyhýbat tím, že nahrávám v pozdních nočních anebo brzkých ranních hodinách, ale ani tak se občasnému nočnímu jezdci neubráním i přes opakované nahrávání. Anebo budík, který je slyšet až ze záznamu.

Proč to zmiňují – občas je v nahrávce slyšet i něco, co za co nemůže grafická karta, tak to zkuste ignorovat.

Takto tedy vypadá výsledek – předchozí video se zvukovou stopou nahranou na Yetim v režimu stereo s nastavenou úrovní hlasitosti „tři hodiny“ a ve Windows na 80 %. Záznam je v 16b / 48 KHz do nekomprimovaného WAVu a před uploadem je převedený na 320kbps AAC, ale co s tím dál dělá Youtube...

Mikrofon je ve vzdálenosti půl metru od grafické karty – zhruba to odpovídá stavu, kdy máte počítač na stole vedle monitoru. A s touto konfigurací jsou pořízené všechny nahrávky, které uvidíte.

Přes veškerou snahu není ani tohle dokonalé, nějaký šum zůstává. Při maximální úrovni hlasitosti už je slyšet každé ucvrnknutí cívek, každé zavrčení motorku, každé škrtnutí lopatek o žebra.

Ještě pro srovnání původní záznam na mikrofon z kamery:

Zkoušel jsem poměřovat úroveň hlučnosti v circumaurálních sluchátkách za pár stovek s realitou, odpovídala tomu zhruba 50% úroveň hlasitosti. Ale tahle informace vám asi nebude moc platná, protože jistojistě nebudete mít stejnou kombinaci přehrávače a sluchátek – píšu to spíše proto, abyste zvuk neosolili rovnou na maximum a pak se neděsili, že karty na videu tolik řvou.

Nahrávky hlučnosti karet se nejspíš nestanou běžnou součástí recenzí, protože je většinou nahrávám až ex post po vydání testu. Musím je totiž pořizovat v nočních hodinách, kdy utichá běžný okolní ruch maloměsta, jelikož nemám k dispozici speciální odhlučněnou místnost. Ne vždy jsou také ideální podmínky (vadit může i déšť nebo vítr). A konečně samotný záznam, zpracování a nahrávání videa zabere nějaký čas navíc, který už při recenzi karty nezbývá. Pokusím se ale vždy po nějakém čase pár karet sebrat a vydat podobný souhrnný článek – nahranou mám většinu karet, kterou jste mohli vidět v recenzích (a také některé, které v recenzi nebyly).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama