all-in-wonder-2006-x1300-tv-dvb-t-fm
Hardware Článek All-in-Wonder 2006 = X1300+TV+(DVB-T)+FM

All-in-Wonder 2006 = X1300+TV+(DVB-T)+FM | Kapitola 5

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

23. 2. 2006 01:00 33

Seznam kapitol

1. Klan All-in-Wonderů 2. AIW 2006 - obsah balení 3. Multi-media Center 9.13 4. DVB-T aneb o co tady go? 5. Analog vs. DVB-T (rozdíly) 6. AIW 2006 jako grafický akcelerátor

Na začátku bych asi měl omluvit ten poněkud kryptický nadpis, ale řekněte sami, jak byste stručně vyjádřili fakt, že recenzovaný multimediální kombajn je takové "4v1". Obsahuje totiž grafickou kartu Radeon X1300, TV tuner s možností příjmu digitální televize DVB-T a FM rádio. Pokud tuto kartu doplníte firemním dálkovým ovládačem ATi Remote Wonder, máte solidní základ pro domácí "kinové" Home Theater PC...

Reklama

Zkoušel jsem všechny TV žánry a zjistil jsem, že digitální televize exceluje tam, kde je vstupní signál kvalitní - nové filmy i olympijské přenosy ukazují, kolik se do standardního 720 řádkového rozlišení vejde detailů.

Pro srovnání jsem u analogového signálu nevystihl správný okamžik (pozadí se v tomto záběru rychle pohybuje) - přesto si všimněte kresby loga ČT2 a detailů informačního panelu s vlajkami a olympijskými kruhy.

Digital - pro zvětšení klikněte
i Zdroj: PCTuning.cz
Digital - pro zvětšení klikněte


Analog (všimněte si jmen a vlaječek) - pro zvětšení klikněte

All-in-Wonder 2006 = X1300+TV+(DVB-T)+FM
i Zdroj: PCTuning.cz


Digital (pohybující se obraz) - pro zvětšení klikněte

Pohybující se obraz je u kódování MPEG-2 s malým datovým tokem (do 4Mbps) už tradičně neostrý - stále je však výrazně lepší, než odpovídající analogový signál. V obraze jsem naštěstí neviděl tolik diskutované "kostičky" - obrazový filtr a deinterlacer odvedl skvělou práci.

Pro srovnání - relativně kvalitní analogový obraz - pro zvětšení klikněte
i Zdroj: PCTuning.cz
Pro srovnání - relativně kvalitní analogový obraz - pro zvětšení klikněte


Digital (záběry ze studia připraveného na DVB-T) - pro zvětšení klikněte

Horší to je se starými filmy - například inspektor Columbo (stejně jako slečna Marplová) nevypadá ani v podání DVB-T barevněji a svěžeji.

All-in-Wonder 2006 = X1300+TV+(DVB-T)+FM
i Zdroj: PCTuning.cz

Technická poznámka: pokud jsem s anténou začal manipulovat (nebo jsem vypnul anténní zesilovač), obraz ihned "zmrznul". Opravdu tedy platí, že obraz DVB-T "jede" nebo "nejede" a neexistuje žádný stav mezi těmito extrémy - i když uznávám, že mohou existovat přijímače, které při špatném signálu (nebo nestandardním datovém toku) mohou produkovat určité specifické obrazové chyby.

DVB-T, závěr

Je jasné, že DVB-T je krok správným směrem - mimo vyšší kvality obrazu (i při datovém toku 3.8Mbps je rozdíl viditelný na první pohled) přináší spolehlivější příjem (jak bylo slibováno) a v budoucnu můžeme očekávat širší programovou nabídku. Troufám si tvrdit, že DVB-T je krokem, kdy televize začne (určitým způsobem) soupeřit s Internetem - tak to bude pokračovat do okamžiku, kdy se obě média spojí (TV se naučí interaktivitu a Interenet zase video a filmy v reálném čase).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama