AMD Ryzen 7 3800X: Vyplatí se připlatit dva tisíce?
Článek AMD Ryzen 7 3800X: Vyplatí se připlatit dva tisíce?

AMD Ryzen 7 3800X: Vyplatí se připlatit dva tisíce?

Z. Obermaier

Z. Obermaier

29. 7. 2019 03:00 101

Seznam kapitol

1. Nejvýkonnější osmijádro od AMD 2. Frekvence AMD Ryzen 7 3800X 3. Představení AMD Ryzen 7 3800X 4. Testovací systém a specifikace 5. Měření aplikačního výkonu
6. Měření herního výkonu (1080p) 7. Spotřeba a teploty 8. Přetaktování Ryzen 7 3800X 9. Hodnocení a závěr

Na výkon základního osmijádrového modelu Ryzen 7 3700X už jsme se podívali při jeho uvedení, vyplatí se ale připlatit si za nejvýkonnější osmijádrový model Ryzen 7 3800X dva tisíce korun? TDP je vyšší o 40 W a základní frekvence narostla o 300 MHz. Jak velký vliv to má na výkon zjistíme v dnešním testu. 

Reklama
Reklama

Spotřeba a teploty

AMD Ryzen 7 3800X: Vyplatí se připlatit dva tisíce?

Měření spotřeby je stěžejním momentem recenze procesorů. K měření používám zásuvkový Wattmetr s přesností na několik procent, pro naše účely však dostatečné. Klidový odběr naší sestavy měřím po několik minutách ustálení počítače, v BIOSu nastavuji všechny úsporné funkce na Auto nebo Enabled. Zátěž pak měřím v programu Prime95, kdy zaznamenávám ustálený odběr během celého testu trvajícího cca 15 minut.

AMD Ryzen 7 3800X: Vyplatí se připlatit dva tisíce?

Jak už jsem zmínil dříve, reálný příkon Ryzenu 7 3700X je místo 65 W kolem 90 W. To dělá příkon celé sestavy asi 160 W. AMD dovolilo výrobcům desek u tohoto čipu jít až na úplný limit PPT, což je právě 90 W. Tím tomuto procesoru znatelně nahánějí výkon, ovšem na úkor spotřeby. Ryzen 7 3800X tuto výpomoc nepotřebuje, jelikož má dostatečné TDP už v základu. Spotřeba proti Ryzenu 7 3700X je pouze o 20 W vyšší. Odpovídá tedy víceméně specifikaci procesoru 105 W TDP. I když je nárůst spotřeby relativně malý, teploty jsou měřitelně vyšší než u Ryzenu 7 3700X.

Teploty s AIO

AMD Ryzen 7 3800X: Vyplatí se připlatit dva tisíce?

Teplota v klidu je solidní, v podstatě stejná jako mají všechny moderní čipy. Měřil jsem tentokrát teplotu povrchu procesoru a VRM okruh. Po ustálení maximální zátěže procesoru, se teplota procesoru jako celku dostala na vysokých 82–84

°C

. To je na vodu vysoká teplota.

Mnozí čtenáři mne upozornili na fakt, že i přes tyto vysoké teploty je chladič jen vlažný. A to je pravda. Teplo se očividně hromadí v procesoru a nemůže ven. Stejný problém měl Intel s Ivy Bridge, který se smažil uvnitř a nedokázal přenést teplo do chladiče. Plocha čipletů je asi moc malá k přenesení tolika Wattů tepla, a I/O čip tomu také nepřidá. Navíc se teplo rozkládá pod HS nerovnoměrně. Jak už ale víme z video od Der8auera, delid tento problém neřeší. Na teploty šestnáctijádra jsem zvědav, možná proto stále není na trhu a kdoví, jestli vůbec bude.

Teplota čipsetu a hlučnost

Jistě už víte, že čipset X570 potřebuje chladit aktivně. Ono se není čemu divit, jelikož i přes aktivní ventilátor jsou teploty celkem vysoké. Během provozu jsem naměřil 64 °C. Lidé se hodně ptají, jestli je onen ventilátor hlučný. Testuji věci na stole, a v tomto případě je ventilátor desky Asus hlučnější než chladič procesoru. Projev je takové jemné bzučení a pískání. Ve skříni to ale slyšet nebude.

AMD Ryzen 7 3800X: Vyplatí se připlatit dva tisíce?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning