aoc-193sw-sirokouhly-low-end-do-domacnosti
Monitory Článek AOC 193SW - širokoúhlý low-end do domácnosti

AOC 193SW - širokoúhlý low-end do domácnosti | Kapitola 3

Kuchař Martin

Kuchař Martin

23. 11. 2006 01:00 13

Seznam kapitol

1. Seznámení a technické parametry. 2. Ovládání a OSD 3. Odezva, kontrast a podsvícení 4. Podání barev a pozorovací úhly 5. Hodnocení a závěr

Před nedávnem jsme se v testu podívali na zoubek panelu,který je svou cenou a provedením jasným zástupcem main-stream segmentu - jeho nízká odezva ho předurčovala k hraní her. Dnes zde máme podobného kandidáta, který ač není od tak významné značky jako ASUS, poskytuje velmi podobné parametry za velmi příznivou cenu.

Reklama

Vzhledem k ceně je patrné, že tento panel nebude "nabouchaný" moderními technologiemi a bude spíše využívat starší a osvědčené postupy. Z tohoto je tedy patrné, že se bude jednat o panel postavený na TN matrici, která sice poskytuje velmi krátkou reakční dobu, ale na druhou stranu nedokáže zobrazit barvy tak věrně jako například S-PVA apod.

AOC 193SW - širokoúhlý low-end do domácnosti
i Zdroj: PCTuning.cz

Ačkoliv výrobce udává odezvu 8ms, je jasné, že těchto hodnot nebude jen tak dosahovat. I přes to všechno je ale panel docela rychlý a jistě uspokojí každého hráče. Minimální odezva 10,6 a maximální 13,2 nám dávají průměrnou reakční dobu 11,6ms. Při porovnání s konkurenčními panely je tato hodnota průměrná.

Homogenita podsvícení

Tento test většinou odhalí nedostatky panelů, které v oblasti odezvy podávaly dobré výsledky. Zpravidla panely s TN matricé "prosvítají" podél spodní a horní hrany, což je nejvíce patrné na tmavé obrazovce nebo filmech s širokoúhlým formátem.

AOC 193SW - širokoúhlý low-end do domácnosti
i Zdroj: PCTuning.cz
AOC 193SW - širokoúhlý low-end do domácnosti
i Zdroj: PCTuning.czTak jak jsme předpovídali v úvodu této kapitoly, je vidět, že panel je lehce přesvícený podél hran a v prostřední oblasti naopak úroveň jasu klesá. I přes to se ale dá zařadit mezi průměrné výsledky.

Stabilita kontrastu při změně jasu

Dalším nezbytným testem je stabilita kontrastu při změně jasu. Je jasné, že například při práci v noci si každý hráč nepatrně sníží úroveň jasu, aby jej tak nebolely oči. Bohužel ale spolu se snížením jasu samozřejmě klesá i úroveň kontrastu

AOC 193SW - širokoúhlý low-end do domácnosti
i Zdroj: PCTuning.cz

Opět si pouze potvrzujeme již zjištěné fakta - panel obsazuje střední příčky zatím ve většině provedených testů. Bohužel ale v následující kapitole bude situace o poznání horší.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama