Asus G752VS: výkonný herní notebook s GTX 1070
Článek Asus G752VS: výkonný herní notebook s GTX 1070

Asus G752VS: výkonný herní notebook s GTX 1070

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 11. 2016 08:00 7

Seznam kapitol

1. GeForce GTX 1070 v notebooku 2. Představení, balení a specifikace 3. Asus G752VS - hardware I. (CPU, GPU) 4. Asus G752VS - Hardware II. (disky, paměť) 5. BIOS a software 6. Zpracování, konektory a repro
7. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 8. Výkon procesoru (Core i7-6700HQ) 9. Testy herního výkonu (GTX 1070) 10. Galerie notebooku 11. Závěr

V minulé recenzi jsme si prohlédli první notebook s Pascalem, rovnou se dvěma GTX 1080 ve SLI. Mobilní procesor ale SLI ze dvou výkonných grafik často nestíhá krmit, takže běží jen na půl plynu. Asus na u G752VS šel lépe, osadil GTX 1070. Vytvořil tím herní dělo s jen o málo nižším výkonem za třetinu ceny. Tohle je vyvážený herní notebook.

Reklama
Reklama

Závěr

Asus G752VS: výkonný herní notebook s GTX 1070

Tento model, respektive jeho šasí a vzhled není nový. Asus v sérii R.O.G. prodává stejný počítač už řadu měsíců. Stejný vzhled má vodou chlazený GX700, stejně jako všechny předchozí modely G752. Počítač je opravdu pěkný, s luxusním vzhledem, zejména v této barvě „Titanium Copper“. Prodává se ještě celý šedý, a ten není tak pěkný, vypadá obyčejně. Zpracování je luxusní, ovšem jde o těžký, ne moc mobilní herní stroj. To musíme mít na paměti. Hmotnost 4,4 Kg bez zdroje se zkrátka pronese.

Výbava, spotřeba, baterie

Výbava notebooku je prvotřídní. Klávesnice je skvělá, stejně tak touchpad. Jen podsvícení by mohlo být také jiné než jen červené. Reproduktory jsou malé, ale zvuk není špatný, včetně solidně vysoké hlasitosti na maximum. Co se týká výbavy výstupů je Asus na současné špičce, má Thunderbolt, HDMI a USB 3.1. Spotřeba v klidu a zátěži je podobná stejně osazeným strojům, proti předchozímu modelu G752VY je ale o kousek nižší, což se dá s úspornějším GPU čekat. Výdrž baterie byla celkem slušná, když připomenu vysoký herní výkon a procesor. Téměř čtyři hodiny při běžné práci (internet, tabulky, psaní testů) jsou solidní.

Komponenty a chlazení

Výkon je bezesporu highendový, herní GPU GeForce GTX 1070 sice není nejvýkonnější na trhu, přesto má výkon pro FHD slušný. Pokud porovnáme výkon GTX 1070 proti GTX 970M, je nárůst výkonu víc než 100 procent. Proti GTX 980M je výkonnější o 65 procent a proti GTX 980 je nárůst 16 procent. Jde tedy jednoznačně o druhé nejvýkonnější GPU pro notebooky. Dle mého názoru, je GTX 1070 nejlepší Pascal pro notebook. Má podstatě nižší spotřebu než GTX 1080 a její výkon je pouze o 20 procent vyšší. GTX 1070 má nejlepší poměr výkonu a spotřeby.

Procesor je druhý nejrychlejší mobilní CPU na trhu, a v tomto počítači pracuje neomezený teplotou, jako tomu bylo u mnoha testovaných počítačů dříve. Výbava pevnými disky je také solidní, systémový SSD a 1TB úložiště je rozumná konfigurace. Tohle je po dlouhé době notebook, kde procesor v zátěži neomezuje výkon a chlazení má ještě rezervy, tudíž nejede naplno. Počítač je tím pádem tichý i v herní zátěži, sice ne jako ten s vodním chlazením, ale zařadil se hned za něj. Chlazení je skvělé, a tiché.

Osobní názor

MSI nám minule ukázali, že umí vytvořit notebook, který má gigantický výkon. Dvě GTX 1080 ve SLI si ale řeknou o zapojení dvou zdrojů, počítač je hlučný, těžký a procesorový výkon nestačí na SLI. Tento stroj můžeme nazvat, výkonem za každou cenu. Prostě ledoborec, který utáhne každou hru, ale slovo mobilní už se pro něj nehodí. Asus takové stroje jistě také umí, viz GX700 s vodním chlazením. Tohle ale nejsou notebooky, spíše karikatury mobilních strojů. Jde o desktopy s displejem.

Dnes testovaný stroj je naopak naprostý ideál herního notebooku. Sice není úzký a lehký, ale má výkon. Ideální rozměry, G-sync, vysoký herní výkon, solidní spotřebu, tichý chod, a dobrou výdrž na baterii. Nějaké mušky ale také má. Výrobce zákazníka zbytečně okradl o nějaký výkon, jelikož osadil jen jeden paměťový modul. Propustnost v single-channel je slabá. Také výkon SSD disku je nějaký podivný. Tenhle disk musí mít dvakrát i třikrát vyšší propustnost čtení, ale zde je něčím brzděn. Zřejmě nějaká chyba. Poslední je cena, ta je totiž skvělá. Za 65 000 Kč lepší stroj neseženete, nebo jinak – tedy koupíte od všech výrobců to samé. Asus je ale hlavně tichý, tenhle herní notebook se, kromě oněch dvou chyb, prostě povedl.

Asus G752VS: výkonný herní notebook s GTX 1070

Zlaté ocenění za  špičkový výkon v ideálním balení.

Za půjčení notebooku děkujeme společnosti ASUS Czech republic

Asus G752VS: výkonný herní notebook s GTX 1070

 
Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning