Asus Maximus VIII Extreme – Nejdražší deska pro Skylake
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus Maximus VIII Extreme – Nejdražší deska pro Skylake

Asus Maximus VIII Extreme – Nejdražší deska pro Skylake

Z. Obermaier

Z. Obermaier

4. 1. 2016 03:00 32

Seznam kapitol

1. Kompaktní ROG herní deska 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Slajdy 5. Specifikace desky a software 6. Bližší pohled na desku
7. Detaily desky, čipy 8. Napájení desky (popis) 9. BIOS 10. Přetaktování 11. Test rozhraní SATA, M.2 a USB 12. Hodnocení

Z prémiové série ROG s čipsetem Intel Z170 jsme si zatím představili pouze malou mATX desku Gene. V dnešním testu se podíváme na model nejvyšší, a také nejdražší. Absolutní luxus pro hráče s neomezeným rozpočtem, spoléhající na platformu LGA 1151 a Core i7-6700K, nás nezklamal. Ostatně bylo by zlé, kdyby tomu u desky této kategorie bylo jinak.

Reklama

Kompaktní ROG herní deska

Asus Maximus VIII Extreme – Nejdražší deska pro Skylake
i Zdroj: PCTuning.cz

Není nutné nijak zastírat, že v dnešní době celkem energeticky nenáročných procesorů (výjimky se najdou) už není základní deska tolik důležitá pro přetaktování a provozování takového procesoru. Pro devadesát procent uživatelů stačí základní levný model desky. Viděli jsme to před nedávnem i u testu herních počítačů, které byly osazené bez výjimky spíše levnými „kancelářskými“ deskami. A stačilo to. Pokud nechcete nějak výrazně taktovat, není extrémní deska nutná. Já osobně taktovat chci, je to zábava a ždímání výkonu procesoru na hranici jeho možností je to, co od svého počítače čekám – prostě maximální možný výkon.

U počítačů je to stejné jako se vším, existují komponenty „lidové“ pro masy, a pak luxusní zboží. Stejné je to s elektronikou, mobilními telefony, hodinkami, auty, vínem, kávou, oblečením, šperky, domy a třeba i jachtami. Zkrátka každý si najde produkt ve své cenové hladině. Není nutné se proto rozčilovat v diskusi, kolik lidí si koupí nejdražší základní desku pro Skylake a, že to bude jen pár jedinců v ČR. Možná byste se divili, kolik lidí v ČR právě podobné, nejdražší komponenty kupuje. Před nedávnem jsem hovořil s výrobcem opravdu drahých sestav, a prodeje počítačů nad 200 000 tisíc korun jsou prý vysoké, až neuvěřitelně. To samé platí pro herní, předražené notebooky věhlasných značek. Testy nejvyšších produktů také iniciují hlavně výrobci, jde o jejich vlajkové lodě, produkty, které nabízejí nejvíc z jejich nabídky – tudíž reprezentují schopnosti výrobce nejvíce. Je tedy logické, že všichni výrobci nám nabízejí v prvé řadě High-end, a na nižší řady se musíme ptát sami a mnohdy je i složitě shánět.

A proto dnes otestujeme nejvyšší model, a také nejdražší. Tato deska je bezesporu nejdražší deskou pro Core i7-6700K, a pokud tomu tak přeci jen není, Asus to má pojištěné dalším – vylepšeným modelem. O něm si povíme hned za chvilku. Tím už s high-endem skončíme, a příště se podíváme na jednu z nejlevnějších herních desek. Snad vás právě oním testem potěšíme, možná vás bude také zajímat taktování zamčených procesorů, které vám na ní ukážeme.

Extrémní luxus pro hráče

Asus Maximus VIII Extreme – Nejdražší deska pro Skylake
i Zdroj: PCTuning.cz

Dnes testovaná deska je pokračovatelem už celkem dlouhé řady desek „Maximus Extreme“. První model jsme testovali už v roce 2008, šlo o Maximus Extreme s čipsetem X38 Express. Jak už název napovídá, testujeme dnes osmou generaci. Což odpovídá i počtu let, Asus každý rok uvedl nový nejvyšší model. Na nějaký čas se ale v řadě nižší (Maximus není nejvyšší řada, tou je Rampage) přestal název „Extreme“ používat. Nejvyšším modelem byla vždy „Formula“. Několik posledních let je ale už model „Extreme“ součástí i nižší řady desek ROG.

Jde o desku z rodiny ROG, teoreticky tedy čistě herní motherboard s jasným směrováním do špičkových herních počítačů. Jelikož jde také o desku pro nadšence do taktování, na desku výrobce skryl i další funkce pro extrémní taktování. Najdeme jumper pro LN2, možnost připojení externího zařízení na taktování, měřicí body napětí a další. Tahle deska se tedy nezalekne ani dusíku, napájení a robustní konstrukce je k tomu určená. Také BIOS nabízí vše i pro extrémní hrátky. To se ale od nejvyššího modelu očekává.

Obrázek ukazuje základní výbavu desky. Kromě napájení Digi+ deska disponuje i kvalitním zvukovým kodekem (nejen jím ale celá zvuková část je oddělená), síťovou kartou a speciálními ROG technologiemi ROG Connect. Osadit lze i disk pro M.2. Zapomenout nesmím na port USB 3.1. Dále deska nabízí tlačítka na ovládání, měřicí body pro napětí, podporu multi-GPU a další záležitosti jímž se budeme věnovat v samostatné kapitole.

Maximus VIII Extreme Assembly: s maximální výbavou

Než se budeme věnovat tomuto konkrétnímu modelu, upozorním vás ještě na jinou variantu. Asus totiž v tuto chvíli nabízí dva modely desky Maximus VIII Extreme, což je dosti neobvyklé. První se jmenuje klasicky, a my jej testujeme dnes. Druhý nese označení Assembly. Desku vidíte na obrázku. Deska samotná se ničím neliší, jen jiným barevným schématem. Místo rudé je použita oranžová.

Rozdíl je v příslušenství. První je externí zvukový box, nesoucí kvalitní DA převodník a dvojici zesilovačů. Připojuje se skrze USB. Druhá novinka je externí PCI-e karta s 10Gb/s ethernetem. To je dobrá nabídka, jelikož tyto PCI-e karty (10Gbase-T) se prodávají celkem draze. Použité audio čipy jsou extra třída, stejně tak síťový čip. Ale i cena je prémiová, a teď se podržte: Česká cena je kolem 19 tisíc korun s DPH. Základní model stojí kolem 13 500 Kč. Rozdíl to není extrémní, ale z obecného pohledu je téměř dvacet tisíc za desku střední třídy (dle kategorie procesoru), byť s podobným příslušenstvím, celkem dost.

Asus Maximus VIII Extreme – Nejdražší deska pro Skylake
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama