Asus Maximus VIII Extreme – Nejdražší deska pro Skylake
Hardware Článek Asus Maximus VIII Extreme – Nejdražší deska pro Skylake

Asus Maximus VIII Extreme – Nejdražší deska pro Skylake

Z. Obermaier

Z. Obermaier

4. 1. 2016 03:00 32

Seznam kapitol

1. Kompaktní ROG herní deska 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Slajdy 5. Specifikace desky a software 6. Bližší pohled na desku
7. Detaily desky, čipy 8. Napájení desky (popis) 9. BIOS 10. Přetaktování 11. Test rozhraní SATA, M.2 a USB 12. Hodnocení

Z prémiové série ROG s čipsetem Intel Z170 jsme si zatím představili pouze malou mATX desku Gene. V dnešním testu se podíváme na model nejvyšší, a také nejdražší. Absolutní luxus pro hráče s neomezeným rozpočtem, spoléhající na platformu LGA 1151 a Core i7-6700K, nás nezklamal. Ostatně bylo by zlé, kdyby tomu u desky této kategorie bylo jinak.

Reklama
Reklama

Kompaktní ROG herní deska

Asus Maximus VIII Extreme – Nejdražší deska pro Skylake

Není nutné nijak zastírat, že v dnešní době celkem energeticky nenáročných procesorů (výjimky se najdou) už není základní deska tolik důležitá pro přetaktování a provozování takového procesoru. Pro devadesát procent uživatelů stačí základní levný model desky. Viděli jsme to před nedávnem i u testu herních počítačů, které byly osazené bez výjimky spíše levnými „kancelářskými“ deskami. A stačilo to. Pokud nechcete nějak výrazně taktovat, není extrémní deska nutná. Já osobně taktovat chci, je to zábava a ždímání výkonu procesoru na hranici jeho možností je to, co od svého počítače čekám – prostě maximální možný výkon.

U počítačů je to stejné jako se vším, existují komponenty „lidové“ pro masy, a pak luxusní zboží. Stejné je to s elektronikou, mobilními telefony, hodinkami, auty, vínem, kávou, oblečením, šperky, domy a třeba i jachtami. Zkrátka každý si najde produkt ve své cenové hladině. Není nutné se proto rozčilovat v diskusi, kolik lidí si koupí nejdražší základní desku pro Skylake a, že to bude jen pár jedinců v ČR. Možná byste se divili, kolik lidí v ČR právě podobné, nejdražší komponenty kupuje. Před nedávnem jsem hovořil s výrobcem opravdu drahých sestav, a prodeje počítačů nad 200 000 tisíc korun jsou prý vysoké, až neuvěřitelně. To samé platí pro herní, předražené notebooky věhlasných značek. Testy nejvyšších produktů také iniciují hlavně výrobci, jde o jejich vlajkové lodě, produkty, které nabízejí nejvíc z jejich nabídky – tudíž reprezentují schopnosti výrobce nejvíce. Je tedy logické, že všichni výrobci nám nabízejí v prvé řadě High-end, a na nižší řady se musíme ptát sami a mnohdy je i složitě shánět.

A proto dnes otestujeme nejvyšší model, a také nejdražší. Tato deska je bezesporu nejdražší deskou pro Core i7-6700K, a pokud tomu tak přeci jen není, Asus to má pojištěné dalším – vylepšeným modelem. O něm si povíme hned za chvilku. Tím už s high-endem skončíme, a příště se podíváme na jednu z nejlevnějších herních desek. Snad vás právě oním testem potěšíme, možná vás bude také zajímat taktování zamčených procesorů, které vám na ní ukážeme.

Extrémní luxus pro hráče

Asus Maximus VIII Extreme – Nejdražší deska pro Skylake

Dnes testovaná deska je pokračovatelem už celkem dlouhé řady desek „Maximus Extreme“. První model jsme testovali už v roce 2008, šlo o Maximus Extreme s čipsetem X38 Express. Jak už název napovídá, testujeme dnes osmou generaci. Což odpovídá i počtu let, Asus každý rok uvedl nový nejvyšší model. Na nějaký čas se ale v řadě nižší (Maximus není nejvyšší řada, tou je Rampage) přestal název „Extreme“ používat. Nejvyšším modelem byla vždy „Formula“. Několik posledních let je ale už model „Extreme“ součástí i nižší řady desek ROG.

Jde o desku z rodiny ROG, teoreticky tedy čistě herní motherboard s jasným směrováním do špičkových herních počítačů. Jelikož jde také o desku pro nadšence do taktování, na desku výrobce skryl i další funkce pro extrémní taktování. Najdeme jumper pro LN2, možnost připojení externího zařízení na taktování, měřicí body napětí a další. Tahle deska se tedy nezalekne ani dusíku, napájení a robustní konstrukce je k tomu určená. Také BIOS nabízí vše i pro extrémní hrátky. To se ale od nejvyššího modelu očekává.

Obrázek ukazuje základní výbavu desky. Kromě napájení Digi+ deska disponuje i kvalitním zvukovým kodekem (nejen jím ale celá zvuková část je oddělená), síťovou kartou a speciálními ROG technologiemi ROG Connect. Osadit lze i disk pro M.2. Zapomenout nesmím na port USB 3.1. Dále deska nabízí tlačítka na ovládání, měřicí body pro napětí, podporu multi-GPU a další záležitosti jímž se budeme věnovat v samostatné kapitole.

Maximus VIII Extreme Assembly: s maximální výbavou

Než se budeme věnovat tomuto konkrétnímu modelu, upozorním vás ještě na jinou variantu. Asus totiž v tuto chvíli nabízí dva modely desky Maximus VIII Extreme, což je dosti neobvyklé. První se jmenuje klasicky, a my jej testujeme dnes. Druhý nese označení Assembly. Desku vidíte na obrázku. Deska samotná se ničím neliší, jen jiným barevným schématem. Místo rudé je použita oranžová.

Rozdíl je v příslušenství. První je externí zvukový box, nesoucí kvalitní DA převodník a dvojici zesilovačů. Připojuje se skrze USB. Druhá novinka je externí PCI-e karta s 10Gb/s ethernetem. To je dobrá nabídka, jelikož tyto PCI-e karty (10Gbase-T) se prodávají celkem draze. Použité audio čipy jsou extra třída, stejně tak síťový čip. Ale i cena je prémiová, a teď se podržte: Česká cena je kolem 19 tisíc korun s DPH. Základní model stojí kolem 13 500 Kč. Rozdíl to není extrémní, ale z obecného pohledu je téměř dvacet tisíc za desku střední třídy (dle kategorie procesoru), byť s podobným příslušenstvím, celkem dost.

Asus Maximus VIII Extreme – Nejdražší deska pro Skylake

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning