asus-p5n-e-sli-maximalni-vykon-za-par-korun
Hardware Článek Asus P5N-E SLI - Maximální výkon za pár korun

Asus P5N-E SLI - Maximální výkon za pár korun | Kapitola 3

Z. Obermaier

Z. Obermaier

6. 2. 2007 01:00 77

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Obsah balení 3. Čipová sada nForce 650i SLI 4. Specifikace desky 5. Testovací sestava
6. Layout desky 7. Průvodce BIOSem 8. Přetaktování 9. Testy 10. Zkušenosti a závěr

Po několika testech velmi drahých základních desek se dnes zaměříme na produkt z druhé strany ceníků, na jednu z nejlevnějších desek pro procesory Core 2 Duo na trhu. I přesto, že je cena této desky skutečně nízká, je tato deska osazená nejnovější čipovou sadou nForce 650i SLI. Po všech stránkách je tato deska překvapením a určitě si zaslouží vaši pozornost.

Reklama
Asus P5N-E SLI - Maximální výkon za pár korun
i Zdroj: PCTuning.cz

Společnost Nvidia nejprve před několika měsíci uvedla high-end sadu z rodiny nForce 600, což byla samozřejmě nForce 680i SLI. S ní byly zveřejněny i specifikace čipsetů pro nižší segmenty trhu, žádný konkrétní produkt jimi osazený, však na trh uveden nebyl. Nyní byly základní desky se sadou nForce 650i SLI konečně uvedeny  a my se na tuto čipovou sadu podíváme blíže. Zatím desky s tímto čipsetem má v nabídce pouze Asus, ale situace se jistě časem změní. Ještě podotknu, že nForce 650 Ultra jako nejnižší model série bude uveden v nejbližších týdnech.

Asus P5N-E SLI - Maximální výkon za pár korun
i Zdroj: PCTuning.cz

Severní můstek SPP C55 je v této "odlehčené" čipové sadě použit také, tudíž je zcela stejný jako je u high-endu - nForce 680i SLI. To sebou přináší všechny výhody tohoto čipu a technologií v něm obsažených. Oficiální specifikace jsou ale jiné, několik funkcí muselo být vypnuto, i když v čipu samotném existují. Jsou to hlavně E.P.P. podpora pamětí až do 1200MHz a snížení maximální podporované FSB na 1066MHz.

Jižní můstek MCP C51 je ovšem zcela jiný, v tom vlastně tkví celá podstata nForce 650i SLI. Už na první pohled je jasné, že je použit starší můstek z čipové sady nForce 570 SLI a s ním přicházíme i o podporu dalších PCI Express linek a dalších vymožeností. Je zde jen jediná síťová karta, samozřejmě chybí i podpora třetího grafického slotu pro výpočet fyziky. Dále je omezen počet SATA disků a USB portů. Maximální počet PCI slotů ale zůstává.

Asus P5N-E SLI - Maximální výkon za pár korun
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak vidíte ve srovnávací tabulce všech čipsetů rodiny nForce 600 je zde podstatných změn více, než jsem předeslal výše. Nižší frekvenci FSB jsem již zmínil, dále je samozřejmě omezen počet PCI Express linek pro zapojení grafických karet ve SLI, a to na 2x x8. Nvidia přiřkla nForce 650i SLI i horší přetaktování, ale to jak uvidíte v dalších kapitolách, tak špatné rozhodně není. Dále chybí technologie E.P.P., Linkboost, Teaming, TCP/IP akcelerace. Za všechny tyto technologie si budete muset připlatit a koupit desku s high-end čipsetem této řady.

Výhody čipové sady jsou pouze dvě, nižší cena a nižší nároky na chlazení jižního můstku. Výrobce desky si byl tohoto faktu vědom a můstek nevybavil žádným, ani pasivním chladičem.

Nevýhody : Všechna omezení vyplývající z jiného jižního můstku a všechny vypnuté vymoženosti. Ovšem k celkové finanční úspoře řešení je to pochopitelné a není to nevýhoda ale prostá vlastnost.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama