Asus Rampage VI Apex – Extrémní deska pro Skylake-X
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus Rampage VI Apex – Extrémní deska pro Skylake-X

Asus Rampage VI Apex – Extrémní deska pro Skylake-X | Kapitola 11

Z. Obermaier

Z. Obermaier

21. 3. 2018 03:00 24

Seznam kapitol

1. Pro hráče a největší nadšence... 2. Testovací sestava 3. Slajdy a vlastnosti desky 4. Představení desky – Obsah balení 5. Základní deska – layout 6. Specifikace desky a software
7. Bližší pohled na desku 8. Napájení desky 9. BIOS 10. Přetaktování Core i9-7980XE 11. Hodnocení desky

Základní desku už jsem netestoval téměř půl roku, je tedy na čase trochu oživit nabídku recenzí i na elementární základ počítače. Model Apex je sice na trhu už nějaký čas, jde ale stále o nejlepší desku s X299 pro extrémní nadšence, taktovače a milovníky maximálního výkonu a výbavy.

Reklama

Hodnocení desky

Asus Rampage VI Apex – Extrémní deska pro Skylake-X
i Zdroj: PCTuning.cz

Zpracování a výbava

S přihlédnutím ke všem faktorům, jako je cena procesorů Skylake-X a také cena této desky, je jasné, že tohle není deska určená běžným uživatelům. Zde neplatí poučka o příznivém poměru ceny k výkonu, v této třídě se nakupuje jen z důvodu, že prostě chcete to nejlepší za jakoukoliv cenu. A deska Rampage VI Apex je jedna z nejlepších X299 desek na trhu. Neříkám úplně nejlepší pro hráče, pro extrémní taktovače ale ano. Tento titul patří u herní desky zcela bez pochyb Rampage VI Extreme.

O titul krále X299 desek připravilo model Apex několik omezení. První je omezený počet RAM slotů, protože jich je jen polovina, což omezuje maximální kapacitu použitelné paměti. Druhé omezení plyne ze slotů M.2, na desku by se klidně dva klasické sloty vešly, umístění na speciálních kartách je sice řešení, ovšem nijak kompaktní a pohodlné. Minimálně jeden M.2 měl být přímo na PCB. Vše ostatní je prvotřídní, zpracování i výbava. Zde není možné desce nic vytknout, je vybavená perfektně.

Přetaktování

Pro seriózní přetaktování Skylake-X potřebujete desku, jejíž napájecí obvod vydrží trvalý odběr stovek ampér po dlouhá léta. Potřebujete zkrátka nejvyšší modely, ultra high-end. U Rampage VI Apex to není problém, pokud bude váš silně přetaktovaný Core i9-7980XE „brát na zásuvce“ 750 W, zatížíte tím VRM kaskádu proudovým odběrem 400 A, což je do maximálních 480 A stále ještě dostatečná rezerva pro „ochlazovací duty cycle“ na 10 procentech i s připočtením efektivity mosfetů. Na téhle desce se nemusíte přetaktování bát, kaskáda to vydrží. Pro extrémy se pak napětí do regulátoru uvnitř CPU zvýší, čímž se proud sníží a kaskáda s klidem vydrží o odběry na zásuvce 1000 W, což není pod dusíkem nic neobvyklého. I pro domácí taktování s vodou je deska vybavená skvěle, taktovat na ní vás bude bavit.

Pozor dejte jen na chlazení VRM, při běžném provozu má tato deska velice nízké teploty. Asus implementoval softwarové ochlazování kaskády vkládáním duty cyklů, čímž dosáhl skvělých výsledků. Problém je ten, že tento princip funguje jen do určitého procenta zatížení kaskády, je logické, že v případě maximálního zatížení už není kam prázdné cykly vkládat. Chladič dokáže pasivně ochladit kaskádu do výkonu 340 W, což je pro přetaktovaný Core i9 s napětím 1,2 V málo. Chladič proto chlaďte aktivně vždy.

Osobní názor

Asus Rampage VI Apex – Extrémní deska pro Skylake-X
i Zdroj: PCTuning.cz

Základní deska Rampage VI Apex je luxusní deska pro nadšence a milovníky taktování na hranici možností procesorů, v případě Skylake-X i na hranici možností běžných počítačových zdrojů. Není to deska pro spořivé, nebo čistě hráče. Ti mají na trhu lepší volby. Pokud rádi experimentujete, taktujete i extrémními metodami, není lepší volby. Pokud navíc nepotřebujete 128 GB paměti, může vám mezi experimenty s extrémy, slušně sloužit v herním stroji. Asus udělal desku univerzální, nejen určenou extrémistům. Přeci jen má ale deska několik omezení, které musí případný zájemce zvážit. Zde bych rád napsal, pro extrémy si kupte jako druhou desku Apex, ale v běžném provozu a hraní používejte Rampage VI Extreme. Tohle ale v českém prostředí neprojde, jelikož mít jen tak záložní desku za třináct tisíc je kacířská myšlenka. Osobně jsem dal také přednost modelu Extreme, jelikož je vybavenější a pro domácí taktování s vodou poslouží stejně.

Hodnocení

Asus Rampage VI Apex – Extrémní deska pro Skylake-X
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama