bezpecnost-v-podani-eset-smart-security
Software Článek Bezpečnost v podání Eset Smart Security

Bezpečnost v podání Eset Smart Security | Kapitola 6

Jiří Vašek

Jiří Vašek

19. 6. 2008 07:00 43

Seznam kapitol

1. Jak zabezpečit počítač? 2. Jak likvidovat škůdce a otravný hmyz? 3. Integrovaná bezpečnostní řešení 4. Eset Smart Security - antivir a antispyware 5. Eset Smart Security - Firewall 6. Eset Smart Security v testech

Integrace různých zabezpečovacích mechanismů je trendem dneška. Výrobci se předhánějí ve stále dokonalejších bezpečnostních řešeních, a běžný uživatel to vše raději vzdává. Nešlo by to stejně dobře, ale jednodušeji? Toto heslo razí známá slovenská společnost ESET, tvůrce antiviru NOD32.

Reklama

Testování firewallů je podobně zákeřnou činností jako testování antivirů, primární funkci zvládají všechny. V současnosti jsou proto testy postaveny nejčastěji na druhotných schopnostech firewallu - obraně proti průniku jinou cestou než aplikační (leak testy), obraně proti pokusu o vypnutí (kill testy) a další.

Bezpečnost v podání Eset Smart Security
i Zdroj: PCTuning.cz

Web firewallleaktester.com bohužel přerušil svou činnost těsně před vydáním ESS, takže jediným zdrojem testů je web matousec.com. V tomto testu ESS nedopadlo nijak oslnivě, s výsledkem 5% se umístilo na podobné pozici jako například AVG Internet Security nebo Windows Live Onecare. Tento výsledek mě překvapil a na můj dotaz mi z Esetu odpověděli takto:

Test na serveru matousec.com je prezentován jako "Firewall Challenge", ale specializuje se primárně na funkcionalitu typickou pro tzv. "behaviour blockers" a nikoliv typickou pro firewall (tj. filtrace odchozí / příchozí komunikace, popř. filtrování jejího obsahu).

"Behaviour blocker" je přitom aplikace, která monitoruje chod operačního systému a blokuje podezřelou činnost (např. pokus o změnu startovací stránky prohlížeče, přidání nové lišty do Internet Explorer...). Tuto funkcionalitu v některých případech přebraly právě osobní firewally, ovšem čistě z definice pojmu "firewall" jde o zcela neslučitelnou funkcionalitu.

ESET Smart Security momentálně neobsahuje funkcionalitu "behaviour blocker"a tudíž nemohl z principu v tomto testu obstát. Funkcionalitu firewallu ve smyslu filtrace síťové komunikace ovšem plní ESS na vysoké úrovni, což lze zjistit při bližším pohledu na jednotlivé dílčí testy úrovně 1.

Zdá se, že jediným větším nedostatkem jinak výborného řešení je právě chybějící funkcionalita v tomto směru. Z vyjádření ovšem vyplývá, že s jejím zařazením se do budoucna počítá, a pokud Eset přidá i databázi známých programů nebo šablon, aby manuální tvorba pravidel nebyla taková otročina, bude ESS vážným kandidátem i pro můj počítač. To ovšem neznamená, že bych ESS nedoporučil již dnes, to vůbec ne. Ba naopak.

Bezpečnost v podání Eset Smart Security
i Zdroj: PCTuning.cz

ESS je totiž vynikajícím řešením pro všechny uživatele, bez ohledu na technologickou zdatnost. Lze jej přizpůsobit jak naprosto nenáročnému použití, tak pro absolutní kontrolu veškerého provozu, kterou vyžadují pokročilí uživatelé. Integrovaný NOD32 je sám o sobě legendou, v kombinaci s firewallem v rámci ESS je zaručen bezproblémový chod. Esetu se podařilo zkombinovat funkcionalitu špičkových, ale nepříliš rozšířených firewallů, s automatickým režimem určeným pro domácí uživatele, a to při zachování minimální náročnosti. Gratuluji.

ESET Smart Security

Klady

Zápory

+ střízlivý design- zatím neprojde leak testy
+ minimální náročnost na systém- nemá databázi známých procesů
+ špičkový antivir NOD32 
+ firewall pro nováčky i experty 
+ kompletně i s podporou v češtině 

Cena: viz ceník

Bezpečnost v podání Eset Smart Security
i Zdroj: PCTuning.cz


PCTuning Silver Award, červen 2008
Eset Smart Security
"antivirus a firewall použitelný pro všechny"

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama