Bitcoin - Nafouknutá bublina nebo spása střadatelů?
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Bitcoin - Nafouknutá bublina nebo spása střadatelů?

Bitcoin - Nafouknutá bublina nebo spása střadatelů? | Kapitola 5

Z. Obermaier

Z. Obermaier

113

Seznam kapitol

1. Bitcoin - podvod století? 2. Co je Bitcoin 3. Výhody a nevýhody BTC 4. Instalace klienta a první kroky
5. Nafouknutá bublina? - Nepochybně! 6. Investovat či nikoliv? 7. Rizika investice do Bitcoinu 8. Nakupujte s rozvahou!

Každý o něm mluví, ale málokdo Bitcoinu skutečně rozumí. Pojďme si říci, vše co o něm potřebujete vědět. Pokud si myslíte, že je to cesta ke snadnému zbohatnutí, tak své peníze dáváte jen těm, co tenhle ohromný podvod vymysleli, vy nevyděláte nic. Na druhou stranu ale v ČR také několik BTC "milionářů" je.

Reklama
Kdo drží v ruce ten pomyslný špendlík?
i Zdroj: PCTuning.cz
Kdo drží v ruce ten pomyslný špendlík?

O Bitcoinu vyšlo tisíce analýz, některé povedené, jiné naprosto hloupé a mimo mísu. O předvídání chování Bitcoinu se snaží přední ekonomové světa, zatím ale předpovědi mnoho nevycházejí. I když se totiž může zdát, že Bitcoinový trh je velký, není to tak. Stále jde o '"geekovskou" záležitost, síť je relativně malá a pro ekonomy reálných finančních trhů neprůhledná. Právě proto je Bitcoin tak náchylný na jakýkoliv rozruch v médiích, nic ho totiž nedrží stabilní, hlavně nemá důvěru veřejnosti a investorů. Stal se spíše rájem spekulantů, a kriminálních živlů. Podívejte se ostatně na současnost BTC, zpráva (19.12.2013) o zákazu přímé směny čínského Juanu na Bitcoin v největší čínské směnárně, poslala hodnotu BTC radikálně dolů. Stačí jedna taková zpráva, a propukne prodejní panika - cena rapidně klesá.

Mnoho analytiků přirovnává Bitcoin k Ponziho schématu, z části mají pravdu, je to podobné ale ne zcela totožné. Tajemný Satoshi, údajný Japonec s Německou IP adresou může být novým "Madoffem". Jen krátké připomenutí, co je Ponziho schéma. Myšlenka je jednoduchá, známe ji i z mnoha českých kauz, jejichž viníci stále sedí na vysokých postech a nikdy nebyli potrestáni. Založíte si fond, kde slíbíte extrémně vysoké zhodnocení vkladů, investic. Přijdou první zájemci a svěří vám peníze, a po nich další a další. Vy ale s penězi nepodnikáte, nemnožíte je, ale utrácíte pro své potřeby. První vlnu investorů pak vyplácíte z peněz, které vám svěřili další následné vlny naivků. Systém takto funguje do té doby, dokud je zajištěn stále přísun nových investorů. Pokud se přísun nových investic zastaví, není z čeho platit předchozí investory a dojde ke krachu. Aplikujme tento model na Bitcoin.

Satoshi dá vzniknout Bitcoinu, dá mu pravidla, vyrobí softwareového klienta, vymyslí geniální matematický model těžení bloků a vyšle své "dítě" do světa. Čeká až se objeví první investoři, kteří koupí Bitcoin za skutečné peníze, on jako majitel "milionů" Bitcoinů se jen tiše s úsměvem dívá, jak se jeho jmění na účtech zhodnocuje. Cena Bitcoinů totiž s dalšími nákupy stoupá. Trpělivost přináší růže, po roce se cena dostává na úroveň dolaru a ze Satoshiho bandy jsou milionáři. Proti Ponziho schématu hovoří fakt, že Satoshi nikomu nic nevyplácí, neshání investory, ti se přidávají sami. Pro ale hovoří skutečnost, že aby prvotní investoři vydělali, musí být dost těch nových, jež jsou ochotni za Bitcoin zaplatit vyšší cenu než oni. Jedině tak totiž cena stoupá a zhodnocuje se dřívějším kupujícím.

Ponziho schéma tedy není v případě Bitcoinu úplně na místě, jde spíše o klasickou Spekulativní bublinu. Do hry totiž nastoupí spekulanti. Ti vidí v Bitcoinu možnost rychlého výdělku. Ostatně proč ne, sám jsem právě na počátku první BTC bublinky své Bitcoiny nakoupil a zhodnotil je několikanásobně během málo týdnů. S prodejem jsem ale počkal a vyplatilo se. Podívejme se tedy, proč je Bitcoin bublinou.

Bublina se nafukuje

Cena Bitcoinu za poslední rok
i Zdroj: PCTuning.cz
Cena Bitcoinu za poslední rok

Podívejme se na něj řečí čísel, v roce 2011 bylo "vytěženo" přibližně 8 milionů Bitcoinů, tehdejší celková cena sítě Bitcoin tedy představovala částku asi 160 milionů dolarů. V roce 2013 je vytěžených přibližně 12 milionů Bitcoin mincí, cena je ale skoro 12 miliard dolarů. Počet vytěžených mincí se tedy zvýšil 1,5x, cena ale stoupla 75x. Zde je vidět, jak ohromná bublina to je, nelze totiž zaměňovat skutečnou hodnotu Bitcoinu a jeho prodejní cenu, kterou vypumpovali spekulanti.

Důležitým parametrem je totiž údaj o rychlosti Bitcoinů v oběhu, těch totiž není celých dvanáct milionů ale podstatně méně. Spousta jich leží "ladem" a nebo jsou ztracené. Bitcoin totiž přerost i Fischerovu rovnici rychlosti oběhu peněz M*V=P*Q. Od roku 2011 do roku 2013 se počet Bitcoinů v síti zvýšil o 50 procent, ale oběžná rychlost mincí narostla jen o 25 procent. To jest, zhruba méně než o třetinu. Hodnota měny by tedy měla stoupnout pouze o tuto hodnotu, stejně jako u běžných peněz. Pokud tedy uvažujeme cenu Bitcoinu v roce 2011 jako 20 USD, měla by být současná hodnota 25 USD. Ona ale dosáhla nabobtnalé částky 1200 USD, tedy 48x vyšší hodnoty.

Pokud je tedy konečné číslo všech Bitcoinů v síti 21 milionů, připočteme k němu běžný nárůst hodnoty peněz (dle reálných současných měn) za každý rok těžby, měla by finální cena 1 BTC v roce 2020 zhruba někde mezi 100-150 USD. Je sice otázkou, zdali se dají běžná pravidla klasických platidel aplikovat také na Bitcoin, ale proč by neměla. Tedy to předpokládejme. Už nyní je tedy jasné, že v tuto chvíli je měna nadhodnocena klidně i desetinásobně. Tento stav nelze udržet dlouhodobě a Bitcoin pravděpodobně čeká strmý pád na reálnější ceny.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama