cenovy-prehled-tipy-na-sestavy-leden-2006
Článek Cenový přehled: Tipy na sestavy - leden 2006

Cenový přehled: Tipy na sestavy - leden 2006

Helmich Jiří

Helmich Jiří

25. 1. 2006 01:00 29

Seznam kapitol

1. Low-end / levná řešení 2. Mainstream / zlatá střední cesta, 3. High-end / pro náročnější 4. Opravdu drahé / zde se meze nekladou

Dnes opět o něco odlehčíme - vzhledem k vašim četným e-mailovým dotazům jsem si pro vás připravil několik "home-made" sestav, které jsou v daných kategoriích tím nejlepším pro vás i vaši peněženku. Kromě součástí, které společně vybíráme v každém dílu cenového přehledu se však dnes zaměříme i na oblast základních periferií a alternativního chlazení.

Reklama
Reklama

V této kategorii je situace zcela jasná. Snažíme se nakoupit komponenty, které nám za naše těžce vydělané peníze nabídnou co nejvyšší výkon. Při tom tedy nesmíme opomenout ani možnosti přetaktování. Díly počítače však musí oplývat jakousi perspektivitou, protože dříve či později se rozhodnete takový počítač upgradovat.

Ještě pár slov k tomu, pro jaké účely bude takový počítač dimenzován. Tyto stroje budou bez jakýchkoli problémů zvládat veškerou kancelářskou práci. Problémem pro ně nebude přehrávání ani vypalování DVD disků. Co se her týče, tyto počítače jsou pro ně určeny pouze okrajově. Moderní hry si na nich zahrajete v minimálních až středních detailech při nízkých rozlišeních.

Specialitky varianty AMD

Tuto sestavu si dovolím založit na socketu 754, konkrétně na procesoru Sempron 64 2800+ s jádrem Palermo, který dostal do vínku 256kB cache L2 (modely 2600+ a 3000+ mají pouze 128kB). Tento procesor také nabízí celkem slušné možnosti přetaktování, a tak je naším úkolem poskytnout mu odpovídající komfort.

Tím odpovídajícím komfortem mám namysli základní desku, která je schopna zvedat asynchronně různé frekvence, dodávat přesná napětí (to i v případě zvýšeného napětí), a také základní desku s kvalitním mofsetem. Bohužel, na straně druhé jsme bržděni cenou, a tak bude deska, kterou vám předložím nabízet rozumný kompromis mezi výkonem a cenou. Naše podmínky celkem obstojně splňuje základní deska GigaByte GA-K8NE.

K úplnosti varianty AMD nám již schází jen operační paměti. Vzhledem k tomu, že integrovaný řadič pamětí procesorů pro socket 754 nepodporuje Dual Channel, je nesmysl kupovat dva 256MB Dual Channel certifikované moduly. Zaměříme se tedy na výběr 512MB DDR 400 modulu s co nejnižším časováním. S přihlédnutím na cenu volím modul DDR 512MB, CL2.5, Kingston. Do low-endu se sice modul s CL2 vešel, ale myslím, že spíše než do o něco málo nižšího CL, vložíte zhruba 600 korun třeba do lepší grafické karty.

Specialitky varianty Intel

Co se Intelu týče, je jasné, že budeme stavět na Celeronu. Vzhledem k možnostem přetaktování, cenám, a tomu, že kromě frekvence jsou všechny Celerony naprosto stejné procesory, označuji model D336 s frekvencí 2,8GHz za zcela vyhovující našim účelům. Stejně jako v případě Sempronu se jedná o 64bitový procesor.

Dále musíme vybrat výkonnou a spolehlivou základní desku s rozumnou čipovou sadou. Již dlouhou dobu je v socket 775 low-endu velice rozumným produktem základní deska ASUS P5GL-MX. Je založena na starší čipové sadě i915G, která však výkonově na i945 ztrácí jen velmi málo.

Cenový přehled: Tipy na sestavy - leden 2006

I pro variantu stavěnou na procesoru Intel je díky základní desce třeba použít paměti DDR. Tentokráte nám však již nic nebrání v použití Dual Channel Kitu, protože čipová sada i915 Dual Channel podporuje. Situaci nám hodně zlehčují dva fakty, a sice, že i915 podporuje maximálně DDR 400, a také že Intelu nevadí vysoké latence. Tím pádem jsou operační paměti místem, kde se dá jakýmsi rozumným způsobem ušetřit. Jediným Dual Channel Kitem, který jsem nalezl je poměrně levný DDR 512MB CL3 (KIT 2x256), Kingston.

Dále mají obě sestavy cosi společného:

V první řadě je to jedna velice důležitá věc - ano, samozřejmě, ještě jsme nevybrali grafickou kartu. Vzhledem k tomu, že nVidia na náš trh chrlí modely založené na technologii TurboCache (prvně, kdy slovo turbo znamená pomalu), poohlédneme se u konkurence. Grafickou kartou se slušným poměrem cena/výkon a rozumnými možnostmi pro přetaktování je Sapphire Atlantis ATI Radeon X550 HS 128MB. V základních frekvencích karta podává výkony odpovídající Radeonu 9600Pro.

Dále se podívejme na pevné disky. Zde je situace také celkem jasná. Vzhledem k cenám za jednotlivé kapacity je nejrozumnější zvolit 80 GB disky. Pro low-end nám bohatě stačí SATA-I disky, SATA-II je zbytečně drahým luxusem. Co se PATA týče, to výkon počítače také brzdit nebude, nutno však říci, že SATA disky bez převodníku jsou o něco modernější, a tak mají vyšší interní přenosovou rychlost. Paradoxem je, že SATA-II 80GB disky jsou levnější (sic o velmi málo) než disky s první verzí tohoto rozhraní. Proto není jediný důvod, proč nesáhnout po pevném disku firmy Hitachi s 8MB cache.

Co se klasických přehledů týče, ještě jsme zde nezmínili low-end LCD panel. Pokud tedy hodláte se svým počítačem na stole udělat nějakou tu parádu, rozhodně berte cenově i výkonově zajímavý Hyundai B71A.

Cenový přehled: Tipy na sestavy - leden 2006

Dále je tu otázka optické mechaniky. Není nejmenší důvod, proč šetřit a kupovat polovičatá řešení jako COMBO mechaniky nebo dokonce technologicky ještě slabší mechaniky. Popustíme uzdu fantazii a pro počítač pořídíme mechaniku nabitou nepřeberným množstvím funkcí a technologií. Není to tak dlouho, co se do našich obchodů dostala mechanika společnosti ASUS, konkrétně model DRW-1608P2S, který za necelých 1400 korun podporuje také DVD-RAM. Jedinou vadou na jeho kráse je tak absence jedné z kreslících technologií LightScribe/LabelFlash. Pokud se vám dostane pod ruku cenově srovnatelná DRW-1608P2 bez podpory DVD-RAM, nevadí, mechaniky jsou totožné, stačí změna FirmWare (třeba od Pioneeru DVR-110D, což je opět ta samá, nesrovnatelně dražší, mechanika).

Co nám schází? Nastrkat to všechno do bedny, připojit klávesnici a myš. Směle tedy do výběru. Co se case týče, je třeba se soustředit na lehce nadprůměrný zdroj, který "utáhne" 350W. To, že case, kterou bude obalen nebude vyhlížet nijak odpudivě bude spíše jakýmsi bonusem. V této kategorii mohu doporučit jediné - skříně Eurocase BMW ML735, které za celkem nízkou cenu nabízí průměrně kvalitní zdroj a technicky dobře zvládnutou bednu, na níž se dá dívat.

Nakonec klávesnice a myš. Pro tuto cenovou kategorii jsou vhodné základní produkty firmy Logitech, konkrétně pak Logitech Internet Pro Keyboard. Jako myš bych volil Genius NetScroll Optical, což je nejobyčejnější optická myš s osvědčenou ergonomií.

[Kč] vč. DPHAMDIntel
CPU24572642
MB20802373
RAM12001359
HDD1784
GPU2093
LCD7452
DVD-RW1380
Case1059
Zdroj (PSU)v case
Klávesnice330
Myš280
Chlazeníboxované
Celkem2011520752
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning