Ceny grafických karet: levněji už konečně i slabší GeForce
i Zdroj: Pctuning
Grafické karty Článek Ceny grafických karet: levněji už konečně i slabší GeForce

Ceny grafických karet: levněji už konečně i slabší GeForce | Kapitola 3

Adam Vágner

Adam Vágner

3. 9. 2022 11:00 10

Seznam kapitol

1. Aktuální ceny 2. Historie a vývoj cen grafických karet 3. Aktuální poměr cena/výkon, co je teď nejvýhodnější

Čekali jste s nákupem na nějaké levnější karty? Tak je to tu, 6GB RTX 2060 můžete momentálně pořídit za sedm tisíc. A seženete už i o něco levnější RTX 3060 nebo RTX 3050. Ceny Radeonů naproti tomu spíše stagnují.

Reklama
Reklama

Co je teď výhodnější?

Zbývá podívat se na aktuální poměr cena/výkon. Níže následují dva klasické pruhové grafy. Výkon jsem bral z výsledků modelů dosud otestovaných stávající metodikou na aktuální testovací sestavě. Jde o průměrný výkon v rozlišení 2560 × 1440, kde už výkonné karty v testech procesor nebrzdí tolik jako v 1920 × 1080. 

Bral jsem pokud možno karty s referenčními takty, občas jde ale o přetaktované modely, takže výkon může být o jedno dvě procenta vyšší než u základních modelů. 

Ještě obligátní upozornění: při jiné skladbě her se může průměrný výkon karet lišit o jednotky procent. Také připomínám, že jde o průměry hodnot bez ray tracingu a využití DLSS; ve hrách, které DLSS 2.x podporují, už GeForce mohou běžet podstatně rychleji bez významné ztráty detailů v obraze. Konkurenční FSR 2.0 od AMD využijete zatím jen v minimu her.

Mezi výkonnějšími modely je RX 6700 XT za necelých dvanáct tisíc stále suverénně nejvýhodnější kartou (u většiny modelů RTX 6700 XT za čtrnáct tisíc a to pochopitelně neplatí). 

Pokud budete chtít něco levnějšího, nejlevnější RTX 3060 pořídíte už za devět tisíc, což už vychází výhodněji než RX 6600 nebo RX 6600 XT, a proti nim má 4 GB paměti navíc a obecně výrazně vyšší výkon s ray tracingem a při zapnutém DLSS. Bude to ale ale za cenu špatných provozních vlastností s ohledem na jednoduchý chladič s jedním ventilátorem. Jestli se chcete dostat aspoň na průměrnou hlučnost, chce to připlatit devět stovek na model se dvěma ventilátory. Obdobný model od Gainwardu jsme testovali. Tehdy byl papírově asi o tisícovku levnější (a v reálu prakticky nesehnatelný, i když se tržní cena se pohybovala kolem patnácti tisíc a víc).

Gainward GF RTX 3060 Ghost 12GB: skvělý základ

Pokud budete chtít ještě lepší cenu, stále atraktivní volbou je 12GB RTX 2060, která má proti pomalejší RX 6600 výhodu ještě ve 4 GB paměti navíc a v podpoře DLSS.

Pokud budete potřebovat jít s cenou ještě o dost níže za cenu kompromisu u pamětí, sáhněte po 6GB RTX 2060 v akci. Proč, to je vidět v následujících dvou grafech – nejen že je z hlediska poměru cena/výkon RTX 2060 za sedm tisíc suverénně nejvýhodnější, mezi levnými kartami utíká ostatním modelům ještě výrazněji.

V prvním grafu jsou karty seřazené podle poměru cena/výkon, shora dolů od nejméně výhodné karty k té nejvýhodnější. Aktuálně v něm akční 6GB RTX 2060 z Alzy o kus předběhla dokonce i dosud nejvýhodnější Radeon RX 6700 XT za 11 900 korun. Dál už je poměr cena/výkon celkem vyrovnaný, kazí se to až u karet s cenou nad dvacet tisíc. Ale to už je asi jen poslední snaha prodejců vyždímat z toho ještě, co se dá, protože highend bude už na podzim muset s cenou hodně dolů.

Ceny grafických karet: levněji už konečně i slabší GeForce
i Zdroj: Pctuning

Ve druhém grafu jsou pro změnu karty seřazené od nejdražší k nejlevnější. Z něj je vidět, že 6GB RTX 2060 za sedm tisíc je teď mezi levnými kartami opravdový unikát. Někde od RX 6700 XT níže je vidět, že s každou ušetřenou tisícovkou na výkonu ztratíte víc, než ušetříte.

Ceny grafických karet: levněji už konečně i slabší GeForce
i Zdroj: Pctuning

V dalším grafu jsou ještě karty umístěné do kartézské soustavy souřadnic. Na vodorovné ose je cena, na svislé ose výkon karty. Je trochu komplikovanější, ale rychle z něj vyčtete, jak si daná karta stojí vůči ostatním zároveň cenou i výkonem. 

Čím více je karta vpravo, tím je dražší, a čím je výše, tím je rychlejší. V grafu je ještě logaritmická spojnice trendu – karty nalevo od ní jsou výhodnější než je v daném segmentu obvyklé, a naopak – čím více jsou napravo, tím jsou méně výhodné.

V něm výrazně vybočuje 12GB RTX 3080 – u ní je to celkem logické, při ceně 22 500 korun nabízí výkon blízký RTX 3080 Ti, která je o čtyři a půl tisíce dražší. A pak ještě výrazně k lepšímu vybočuje RTX 3070, RX 6700 XT a již zmiňovaná RTX 2060 za sedm tisíc.

Hodně doprava k nevýhodným kartám od křivky naopak vybočuje RX 6650 XT a RTX 3050, i když už zlevnila pod osm tisíc.

Ceny grafických karet: levněji už konečně i slabší GeForce
i Zdroj: Pctuning

A co při jiné ceně?

A ještě poslední graf. Není tak komplikovaný, jak vypadá. Snadno z něj vyčtete, jak se při změně ceny u daného modelu změní poměr cena/výkon.

Na vodorovné ose je opět cena. Na svislé je ale poměr cena/výkon, tedy kolik korun dáte za procento výkonu. Čím je karta níže, tím má lepší poměr cena/výkon

Aktuální cena a poměr cena/výkon je zvýrazněný velkou značkou s popiskem karty. Čára znamená, jak se bude měnit poměr cena/výkon při změně ceny. Začíná dole na 70 % aktuální ceny a končí 20 % nad aktuální cenou.

Ceny grafických karet: levněji už konečně i slabší GeForce
i Zdroj: Pctuning

Níže je příklad, jak s ním zacházet – pokud budete například chtít zjistit, kolik by musel stát Radeon RX 6600 XT nebo GeForce RTX 3070, aby nabízeli stejný poměr cena/výkon jako RTX 3060 Ti, vynesete z RTX 3060 Ti vodorovnou linku a v místě, kde protne čáry Radeonu RX 6600 XT a RTX 3070, odečtete příslušnou cenu – v příkladu na obrázku 12 200 a 17 200 korun (s aktuálními cenami už jsou ty částky výrazně nižší).

Ceny grafických karet: levněji už konečně i slabší GeForce
i Zdroj: Pctuning

Jestli jste čekali na nějakou rychlejší kartu s cenou kolem sedmi tisíc, máte možnost. Bez poladění regulace to sice bude spíš na hraní se sluchátky a má jen 6 GB paměti, takže nemůžete počítat s tím, že si s ní bez problémů vystačíte pět let, ale to snad od grafiky za takovou cenu nikdo nečeká.

A jinak už zopakuju to, co vždy – s nákupem karty nad dvacet tisíc už vydržte na to, co předvede nová generace, nástupci levnějších modelů přijdou nejspíš až v příštím roce, takže není důvod otálet. A až na tu 6GB RTX 2060 se snažte za každou cenu vyhnout nákupu starých „levných“ modelů – jejich ceny stále neodpovídají tomu, jaký mají výkon.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning