Gainward RTX 3060 Ghost
PCTuning Článek

Gainward GF RTX 3060 Ghost 12GB: skvělý základ

Adam Vágner
Adam Vágner
2. 6. 2021 08:00 8 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Gainward RTX 3060 Ghost: Parametry 2. Konstrukce chladiče, konektory 3. Testovací sestava 4. 3D Mark Fire Strike a Fire Strike Extreme 5. 3DMark Time Spy a Time Spy Extreme 6. Aliens vs. Predator 7. Death Stranding (TAA, DLSS) 8. F1 2020 (TAA, DLSS) 9. Far Cry New Dawn 10. GTA V 11. Metro Exodus, bez ray tracingu 12. Metro Exodus, ray tracing, DLSS 13. Shadow of the Tomb Raider, DXR, DLSS 14. The Division 2
15. The Witcher 3 16. World of Tanks 17. Chování boost v AvP 18. Chování boost v F1 2020 19. Boost v Metro Exodus 20. Boost ve World of Tanks 21. Spotřeba sestavy 22. Poměr výkon/watt, náklady na provoz 23. Chování ventilátorů 24. Hlučnost 25. Teplota GPU 26. Průměrný výkon 27. Cena, poměr cena/výkon 28. Závěrečné shrnutí

Za normálních okolností by byl nepřetaktovaný model Gainward GeForce RTX 3060 Ghost kartou, která se dá koupit za cenu doporučenou Nvidií. Přestože jde o jednu z nejlevnějších RTX 3060, nemusíte se bát vysoké hlučnosti, a dokonce i svítí!

Reklama
Reklama

Většinu nových vlastností a funkcí karet s architekturou Ampere, jako jsou posílené shadery, nová jádra pro RT a pro výpočty tensorů, podporu pro HDMI 2.1, dekódování AV1, RTX IO, reflex pro snížení odezvy her a další technologie, jsme řešili při uvedení nové architektury Nvidie v článku Nvidia Ampere: vyšší výkon, skvělé ceny a spousta novinek.

Proti předchozím GeForce RTX 30 přišla RTX 3060 se dvěma většími novinkami – jde o první model pro stolní PC, který oficiálně podporuje resizable BAR, tedy obdobu Smart Access Memory od AMD, a o první model, u kterého se Nvidia pokusila omezit výkon při těžbě kryptoměn. K oběma zmíněným vlastnostem už se ale přidávají i další modely – podporu reBAR můžete u starších karet zajistit aktualizací BIOSů a na trh už přicházejí další modely s omezeným výkonem při těžbě s dovětkem „“.

(Ne)omezení těžby

Druhou novinkou specifickou pro RTX 3060 byl výrazně snížený výpočetní výkon v miningu u kryptoměn odvozených od etherea. Na to, až někdo tuto ochranu prolomí, se čekalo několik týdnů. Do té doby se dalo na RTX 3060 lépe vydělávat jen s alternativními algoritmy. A pak si jeden člověk stáhl připravovanou verzi ovladačů z vývojářského kanálu Nvidie, pustil těžbu a čekal, kdy výkon spadne, jak by měl... a on nespadl.

Nvidia ovladače z webu sice stáhla, ale už to bylo s křížkem po funuse, takže i na RTX 3060 už se těží prakticky naplno. Ochrana má ještě další omezení, ale ta se více či méně snadno dají obejít. Karta musí detekovat připojený monitor, ale to řeší malý dongle s elektronikou, která monitor simuluje.

Tento simulátor monitoru vznikl dříve kvůli vzdálenému připojení přes VNC. Windows totiž bez připojených monitorů výstupy na grafice vypínají a když se k počítači bez monitoru pokusíte připojit přes VNC, uvidíte jen černou obrazovku (na rozdíl od „Připojení ke vzdálené ploše“, které simuluje grafický adaptér Micorosoft, ale to v některých aplikacích není ideální). A dalším omezením (nejspíš) je, že karta musí běžet alespoň v režimu PCIe x8, takže nelze použít mezi těžaři oblíbené risery s půlmetrovým káblíkem USB, které slot redukují na PCIe x1.

V deskách posledních generací už obvykle bývají jen dva nebo tři „dlouhé sloty“, které mají linky rozdělené na x8 a x8 nebo x8 + x4 + x4, pak mohou v jedné desce těžit nejvýše dvě RTX 3060. Lepší je to u platforem HEDT, které těch linek mívají více. A u starších desek pro mainstreamové platformy, které ještě byly stavěné na multiGPU a měly přepínače PCIe, aby mohly nabídnout tři nebo čtyři sloty PCIe s 8 či 16 linkami. A u aktuálních desek mohou těžaři ještě sáhnout po produktech pro pracovní stanice a servery; vedle stávajících cen grafik do jednoho rigu se ztratí i náklady na serverové desky.

V současnosti by se už měla vyrábět aktualizovaná verze RTX 3060, kterou už uniklé ovladače nepoznají, a tudíž bude mít opět při těžbě etherea snížený hashrate.

Parametry GeForce RTX 3060

Dříve uvedené modely GeForce RTX 30 měly proti svým předchůdcům z řady RTX 2060 výrazně lepší parametry co do počtu rasterizačních a texturovacích jednotek, RTX 3060 se v tomto ohledu výrazně neliší od RTX 2060 z minulé generace.

Výrazně narostl jen výkon u stream procesorů díky jejich „zdvojení“ a výkon výpočetních jednotek pro ray tracing a výpočty tenzorů díky tomu, že jsou přepracované (detailněji viz popis architektury Ampere)

Výkonnostní rozdíl je tak podstatně menší než při srovnání RTX 3080 s RTX 2080 Super, RTX 3070 proti RTX 2070 nebo u RTX 3060 Ti proti RTX 2060 Super.

Hrubý výkon oproti RTX 3060 Ti je jen na základě parametrů jádra zhruba o třetinu nižší, a podobné je to i s reálným výkonem. Můžeme se asi utěšovat jen tím, že zůstává dost velký prostor pro nějakou RTX 3060 Super (tomu by napovídal i fakt, že je i přetaktované modely mají limit příkonu přiškrcený na referenčních 170 W a zvednout jde jen o 10 W).

Gainward GeForce RTX 3060 Ghost

Gainward GeForce RTX 3060 Ghost (zejména verze bez dovětku OC) je modelová řada, v níž tento výrobce za normálních okolností prodává karty za cenu pár stokorun nad doporučenými cenami Nvidie a po několika měsících se obvykle dostává i pod ni.

Nabízí celkem kompaktní dvouslotový chladič s dvojicí ventilátorů, po stránce provozních vlastností bývají o poznání lepší než nejvykradenější modely s chladičem z extrudovaného hliníku ofukované jedním ventilátorem, a i když nenabízí tak tiché chlazení jako prémiové modely, bývá s ní většina majitelů spokojená, v běžné hotové sestavě se hluk chladiče ztratí.

V testu máme levnější variantu bez dovětku OC, takže je na referenčních taktech jak u pamětí, tak u grafického čipu.

Údajů v diagnostice je více než dost, oba ventilátory jsou monitorované a řízené nezávisle, k dokonalosti chybí už jen teploty pamětí a napájecí kaskády.

Limity příkonu jsou na všech RTX 3060, které se mi dostaly do rukou, bývají u výše přetaktovaných modelů nastavené na 180 W bez možnosti navýšení, u levnějších modelů pak 170 W bez a nebo s možnsotí navýšení na 180 W. Karta od Gainwardu je jen základní model, přesto vám aspoň těch 10 W navíc dovolí.

Gainward se na obalu tím, co umí karta navíc proti ostatním, obvykle nechlubí. Když už nic, tak by stálo za to zmínit režim pasivního chlazení při nízké zátěži a volně průchozí chladič v zadní části karty. Na obalu jsou ale jen „povinné údaje“ o technologiích Nvidie.

Příslušenství nestojí za řeč, je v něm jen leták. V případě této karty by se možná hodila aspoň krátká prodlužka k napájení; pokud vedete kabel za plechem pro základní desku, ke konektoru umístěnému uprostřed karty to vychází tak tak.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning