chlazeni-vodou-zadna-veda-s-aquacool
Skříně, zdroje, chladiče Článek Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)

Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

19. 11. 2002 00:00 65

Seznam kapitol

1. Nadstandardní klasika: hliník a měď 2. "Vodník" AquaCool Professional Set 3. Testy a závěr

Pokud mi někdo řekl, že má v počítači vodní chlazení procesoru (případně jiných komponent), okamžitě jsem ho v duchu zařadil do kolonky "HW blázen". To jo, stále si hlídat aby se pecko nepřevrátilo, aby vody bylo dostatek, jestli jede vodní čerpadlo... - to rozhodně nebylo nic pro mně. To jsem tvrdil až do doby, kdy jsem zjistil, že udělat "vodníka" s uzavřeným oběhem zas není takový problém. Tedy není, pokud vsadíte na to správné řešení...

Reklama

Když už zde máme vodníka, musíme zjistit, jak je na tom ve srovnání s klasickými chladiči. Postavili jsme proto proti sobě tři, už na první pohled velice odlišné soupeře. Tak především jedno z mála vodních chlazení vyráběných malosériově v České republice pod značkou AquaCool a jako sparing partnery jsme vybrali: hliníkový chladič Spire 5F271B1L3 (FalconRock), což je jeden z "evolučních" výrobků firmy Fanner Tech a tichý měděný chladič HHC-L61 od firmy Cooler Master používající tzv. "heat pipes". Pojďme se blíže podívat na jednotlivá řešení.

Spire FalconRock

Chladič Spire 5F271B1L3 je výsledkem dlouhé evoluce hliníkových chladičů. Je v něm použito to, co se v praxi ukázalo jako dobré a efektivní.

Hustě žebrovaný radiátor o rozměrech 80x80x44mm (žeber je 24 a rozšiřují se směrem nahoru) je vyroben z hliníku, prostor radiátoru dosedající na procesor pak z mědi (funguje to tedy podobně jako "heat spreader" procesorů Intel). Měděná "kapsa" je v chladiči zasazena a zaleštěna tak dokonale, že na první pohled máte pocit, že je to jen namalované kolečko. Pokud je ale zkoumáte blíže a použijete šroubovák a trochu té hrubé síly zjistíte, že vnitřní materiál má opravdu větší tvrdost, než jeho hliníkové okolí.

8cm ventilátor (pochopitelně firmy Fanner Tech, neboť ta je primárně výrobcem větráčků), překvapivě nemá tělo vyrobeno z tradičního plastu, ale z lehké hliníkové slitiny. Tento "fígl" zvětšuje tak celkovou kapacitu chladiče a pomáhá lepšímu odvodu tepla. Po celou dobu testu se jeho otáčky pohybovaly okolo hranice 2400 ot/min, patří proto k těm méně hlučným. S montážní sponou jsme neměli větší problémy. Má tři očka (to by se pomalu mělo stát standardem), drží pevně a to dokonce tak, že sundat ji již vyžaduje pořádné úsilí.

Všimněte si tvaru hliníkové základny... tomu říkám kvalitní "distribuce" tepla do celého objemu radiátoru.
i Zdroj: PCTuning.cz
Všimněte si tvaru hliníkové základny... tomu říkám kvalitní "distribuce" tepla do celého objemu radiátoru.


Spire FalconRock... je tak ostrý že ho musí skrývat mříž?
Při 2300ot/min prstům, ale ani uším, nic nehrozí :-)

Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)
i Zdroj: PCTuning.cz


Dokonale zaleštěná měděná "kapsa" v hliníkovém "moři"...

Cooler Master Alps HHC-L61

Tento celoměděný "tichý skvost" je vybaven systémem Heat Pipe. O skutečné účinnosti zde použitých vakuových "tepelných trubic" naplněných stále se vypařující a kondenzující kapalinou se stále vedou spory (testy ukazují přínos řádu 0 - 4C). Jedno je však jisté - použité trubičky jsou pouze dvě a jsou příliš malé na to, aby razantněji přispěly k lepšímu chlazení.

Poznámka: Byly provedeny testy, kdy byly "heat pipes" u těchto chladičů přestřihnuty nůžkami "na visací zámky" - vše bez většího vlivu na efektivitu chlazení. Tepelné trubice potřebují obecně větší průměr, správnou orientaci a jistou pracovní výšku, aby kondenzát stékal dolů. Že to opravdu jde, dokazuje speciální a dobře fungující systém chlazení minipočítače Shuttle (recenzi připravujeme na tento týden).

Největší podíl na dobrém chlazení má tedy v tomto případě především tepelná vodivost měděného bloku a žeber. Otáčky speciálního tichého 7cm větráku se drží jen jemně nad 2600 ot/min a tak se tento chladič připojuje do skupiny nejtišších vzduchových chladičů vůbec. Jednoduchá jednoočková spona jde nasadit i sundat velice lehce. To ale, jak prokázaly testy, není zas takovou výhodou. Malá přítlačná síla hodně snižuje velký potenciál jinak kvalitního měděného bloku.

Chlazení vodou: žádná věda... (s AquaCool :)
i Zdroj: PCTuning.cz

pokračování na další stránce...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama