Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda

Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 8. 2012 03:00 71

Seznam kapitol

1. Krátký úvod... 2. Vznik legendy – osmdesátá léta 3. 16 bitů – konec osmdesátých let 4. 32 bitů – devadesátá léta 5. Blíží se konec... 6. Hardware Amigy
7. Amiga magazíny a zajímavý hardware 8. Operační systém a hry 9. Emulátory Amigy 10. Jak správně emulovat 11. Závěr

Prázdniny jsou v plném proudu, a máme tak spoustu času si trochu odfouknout a podívat se na jedno zajímavé herní téma. Těm starším zabrnkáme na nostalgickou strunu, mladší ročníky se zase podívají, jak významnou éru počítačové historie propásli. Projdeme si vnějšek a vnitřek legendy nejzářivější, Commodoru Amiga.

Reklama
Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda
i Zdroj: Pctuning

O prázdninách má většina z vás jistě lepší program, než sedět u počítače, zejména nyní, kdy bylo pár dní opravdu horko a dalo se jít k vodě. A právě jako odlehčení jsme se rozhodli nabídnout téma nostalgické, zajímavé pro pamětníky i ty, kteří tuto éru na vlastní kůži nezažili. Chtěli bychom vás potěšit nepravidelným "letním" seriálem o historii počítačů. Nebudeme ale postupovat dle historické osy, ale vybereme co se líbí nám. Prostor jako první dostala Amiga, pro mnohé z nás "láska na celý život".

Amiga 4000/40 - sen všech Amigistů
i Zdroj: Pctuning
Amiga 4000/40 - sen všech Amigistů

Jako první jsem Amigu nezvolil náhodně, jsem totiž velký fanda této legendy a mám dokonce doma tři funkční modely se vším všudy, dokonale vymazlené. Klasikou je samozřejmě Amiga A500+ vybavená přídavnou pamětí, Turbo kartou, SCSI řadičem a pevným diskem. Druhým kouskem mé sbírky je pak originální Amiga A1200 bez jakýchkoliv úprav, jen s pevným IDE diskem. Třetím živoucím skvostem je pak Amiga A4000 v provedení Tower s Turbo a video kartou a dalším vybavením, včetně originálního monitoru.

Měl jsem v životě spoustu víceméně herních počítačů, od ZX Spectra (Sharp MZ-800) až po Atari 800XL a 1040 ST. Dojmy ve mne zanechala ale až Amiga, a to do současnosti. Celkem často mám chuť si zahrát něco z této doby a zapnu A500+ a spustím třeba "Shadow Of The Beast". Zamáčkněme ale nostalgickou slzu v úvodu, budeme mít ještě dost příležitostí si zavzpomínat v článku. Jelikož mám s Amigou bohaté zkušenosti od jejího uvedení, šperkoval jsem ji už v devadesátých letech kdy třeba jen 100 MB SCSI disk stál úctyhodných 23 000 Kč, rozhodl jsem se nejprve věnovat jí. V dalších dílech pak vytáhneme ze skříně starého "gumáka" ZX Spectrum a na Atari také nezapomeneme. Mám dokonale zakonzervovaný i Commodore C64 včetně disketovky a stovek disket s demy. O něm si také v nějakém dalším díle povíme. Tento, výsostný první díl ale budu věnovat královně všech domácích počítačů, zaslouží si to.

Atari 800XL - u nás hodně rozšířený
i Zdroj: Pctuning
Atari 800XL - u nás hodně rozšířený

Co vás bude čekat? Nejprve se podíváme stručně do historie, ukážeme si, jak Amiga vznikla a na její postupnou evoluci. Ukážeme si hardware, zajímavé přídavné karty, periferie a spoustu dalších věciček, jichž bylo na trhu svého času tisíce. Dokonce i u nás byla řada obchodů a výrobců různých přídavných zařízení pro Amigu. Dále si povíme něco o softwaru, ukážeme si operační systémy a hlavně hry. Dle mého možná nejlepší hry, co kdy na počítače vznikly. Jako bonus na závěr si ukážeme emulační software, naučíme se jednotlivé modely správně nastavit a emulovat. Pak si můžete všechny zmíněné hry a podobně zkusit doma sami na vašich PC. Úvod nemá cenu dále natahovat, vkročme do světa Amigy...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning