Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda

Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 8. 2012 03:00 71

Seznam kapitol

1. Krátký úvod... 2. Vznik legendy – osmdesátá léta 3. 16 bitů – konec osmdesátých let 4. 32 bitů – devadesátá léta 5. Blíží se konec... 6. Hardware Amigy
7. Amiga magazíny a zajímavý hardware 8. Operační systém a hry 9. Emulátory Amigy 10. Jak správně emulovat 11. Závěr

Prázdniny jsou v plném proudu, a máme tak spoustu času si trochu odfouknout a podívat se na jedno zajímavé herní téma. Těm starším zabrnkáme na nostalgickou strunu, mladší ročníky se zase podívají, jak významnou éru počítačové historie propásli. Projdeme si vnějšek a vnitřek legendy nejzářivější, Commodoru Amiga.

Reklama
Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda
i Zdroj: PCTuning.cz

O prázdninách má většina z vás jistě lepší program, než sedět u počítače, zejména nyní, kdy bylo pár dní opravdu horko a dalo se jít k vodě. A právě jako odlehčení jsme se rozhodli nabídnout téma nostalgické, zajímavé pro pamětníky i ty, kteří tuto éru na vlastní kůži nezažili. Chtěli bychom vás potěšit nepravidelným "letním" seriálem o historii počítačů. Nebudeme ale postupovat dle historické osy, ale vybereme co se líbí nám. Prostor jako první dostala Amiga, pro mnohé z nás "láska na celý život".

Amiga 4000/40 - sen všech Amigistů
i Zdroj: PCTuning.cz
Amiga 4000/40 - sen všech Amigistů

Jako první jsem Amigu nezvolil náhodně, jsem totiž velký fanda této legendy a mám dokonce doma tři funkční modely se vším všudy, dokonale vymazlené. Klasikou je samozřejmě Amiga A500+ vybavená přídavnou pamětí, Turbo kartou, SCSI řadičem a pevným diskem. Druhým kouskem mé sbírky je pak originální Amiga A1200 bez jakýchkoliv úprav, jen s pevným IDE diskem. Třetím živoucím skvostem je pak Amiga A4000 v provedení Tower s Turbo a video kartou a dalším vybavením, včetně originálního monitoru.

Měl jsem v životě spoustu víceméně herních počítačů, od ZX Spectra (Sharp MZ-800) až po Atari 800XL a 1040 ST. Dojmy ve mne zanechala ale až Amiga, a to do současnosti. Celkem často mám chuť si zahrát něco z této doby a zapnu A500+ a spustím třeba "Shadow Of The Beast". Zamáčkněme ale nostalgickou slzu v úvodu, budeme mít ještě dost příležitostí si zavzpomínat v článku. Jelikož mám s Amigou bohaté zkušenosti od jejího uvedení, šperkoval jsem ji už v devadesátých letech kdy třeba jen 100 MB SCSI disk stál úctyhodných 23 000 Kč, rozhodl jsem se nejprve věnovat jí. V dalších dílech pak vytáhneme ze skříně starého "gumáka" ZX Spectrum a na Atari také nezapomeneme. Mám dokonale zakonzervovaný i Commodore C64 včetně disketovky a stovek disket s demy. O něm si také v nějakém dalším díle povíme. Tento, výsostný první díl ale budu věnovat královně všech domácích počítačů, zaslouží si to.

Atari 800XL - u nás hodně rozšířený
i Zdroj: PCTuning.cz
Atari 800XL - u nás hodně rozšířený

Co vás bude čekat? Nejprve se podíváme stručně do historie, ukážeme si, jak Amiga vznikla a na její postupnou evoluci. Ukážeme si hardware, zajímavé přídavné karty, periferie a spoustu dalších věciček, jichž bylo na trhu svého času tisíce. Dokonce i u nás byla řada obchodů a výrobců různých přídavných zařízení pro Amigu. Dále si povíme něco o softwaru, ukážeme si operační systémy a hlavně hry. Dle mého možná nejlepší hry, co kdy na počítače vznikly. Jako bonus na závěr si ukážeme emulační software, naučíme se jednotlivé modely správně nastavit a emulovat. Pak si můžete všechny zmíněné hry a podobně zkusit doma sami na vašich PC. Úvod nemá cenu dále natahovat, vkročme do světa Amigy...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama