Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda | Kapitola 5
Seznam kapitol
Prázdniny jsou v plném proudu, a máme tak spoustu času si trochu odfouknout a podívat se na jedno zajímavé herní téma. Těm starším zabrnkáme na nostalgickou strunu, mladší ročníky se zase podívají, jak významnou éru počítačové historie propásli. Projdeme si vnějšek a vnitřek legendy nejzářivější, Commodoru Amiga.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
I když prodeje všech počítačů šly velice dobře a kolem Amigy vznikla ohromná komunita fandů, společnost Commodore se stále potýká s finančními problémy. Poslední kvartál skončil se ziskem, zřejmě ale firmu někdo "tuneloval". Krize došla tak daleko, že společnost nemá finance na výrobu počítačů o které je na trhu zájem! V dubnu roku 1994 pak vyhlašuje Commodore USA bankrot a žádá o ochranu před věřiteli. Ještě zdaleka ale není konec ... většina dalších poboček po světě funguje dál, zejména ta Německá.

Tato informace se rychle rozšířila a lidé začali masivně skupovat počítače v obchodech z obavy, že už žádné další nebudou vyrobené. Zásoby rychle docházejí a přichází další rána, umírá duchovní otec Amigy - Jay Miner. Společnost a veškeré její vlastnictví je nabídnuto k prodeji. Zájem projevují společnosti Dell, IBM a Escom. Nakonec vítězí ta nejhorší volba, Escom. Kdyby společnost tehdy koupil Dell, mohlo být dnes možná vše jinak. IBM chtěl z firmy pouze vysát patenty, na počítačích jako takových zájem neměli. Společnost Escom zahájila výrobu počítačů Amiga v roce 1995 po roční pauze. Rok je dlouhá doba a Amigy začaly být zastaralé a zájem o ně upadal. Hlavně výkon se dost posunul jak u PC, tak u Apple jež začal používat významně výkonnější PowerPC procesory od Motoroly/IBM.

V roce 1996 byla plně obnovena výroba modelů A1200 a A4000T. Zároveň byl ukázán prototyp nové Amigy Walker. Jednalo se o mix Amigy 1200 a 3000 s procesorem Motorola MC68EC30. Počítač měl CD-ROM, 6MB paměti a nový operační systém. Z výroby ale nakonec sešlo, společnost Escom totiž vyhlašuje bankrot. Velká většina tvůrců her a software se od Amigy odvrací a angažují se v PC a Apple produkci. Velký hřebík do rakve Amiga zatlouká pak Microsoft, uvádí totiž konečně solidní operační systém. Graficky podařený a konečně schopný multi-taskingu - Windows 95. To představuje pro Amigu velkou ránu.

Agónie pokračuje, ovšem několik povzbuzujících zpráv se na veřejnost dostává. Společnost Amiga kupuje dosti bohatá firma Gateway 2000. Oznamují dva nové prototypy. Zejména A/Box vypadá opravdu luxusně. Základ tvoří 128-bitový čip a nový operační systém. Také je slibována podpora TCP a USB. Zajímavostí budiž speciální vrstva "Amiga Virtual" jež by real-time emulaci starších Amig s procesory Motorola. Vše vypadá až moc dobře aby to byla nakonec pravda. Další novinkou je pak speciální Amiga 1200 v Tower skříni (Amiga 1400). Nakonec se na trh nedostala, ale několik snaživců i v Čechách prodávali speciální skříň Tower na montáž Amigy 1200. Dokonce jsem i sám o přestavbě uvažoval.

Smutné finále přichází v roce 1998, kdy je sice oznámen nový směr kam budou příští Amigy směřovat, nikdy tam ale nedošly a světlo světa nespatřil ani žádný oficiální prototyp. Mělo jít o počítače postavené na PowerPC architektuře, těšili jsme se ale nedočkali. Jen spousta slibů a prohlášení bez konce. Společnost Gateway 2000 si s Amigou neví rady a nechává ji svému osudu. Slibují nakonec alespoň nový operační systém AmigaOS 3.5. Tan na konci roku opravdu vychází.
Amigu nad vodou drží už jen její fanoušci a hlavně výrobci hardware a software. Po odkoupení firmou Gateway 2000 zavládlo v těchto kruzích nadšení a na trh se dostává opravdu hodně zajímavých doplňků k Amigám. Moře přídavných karet, Turbo karty, grafické a zvukové karty, dokonce i první přídavná procesorová karta s PowerPC čipem. Konec roku 1998 je pak jedním z nejtrapnějších období Amigy, různí zaměstnanci majitele Amigy plnily média různými prohlášeními, často si odporujícími navzájem. Jednou jsem se dozvěděli, že Amiga bude prodána a dále bude její mít v embedded počítačích v průmyslu a domácích zařízeních, poté zase, že naopak bude jasným High-endem s novým operačním systémem. Komunita byla zmatena a zhnusena. Světlem na konci tunelu byl obrázek Amigy MCC jež měla být oním "strojem snů". Jak to dopadlo víme, zůstalo u prototypu.

Ke konci roku dostaly věci rychlý spád. Americká média informují o zrušení všech počítačů Amiga ve vývoji. Velice zajímavá informace ale je, že prototyp Amigy MMC prodala společnost Gateway firmě Microsoft pod názvem X-Box. V této konzoli tedy tepe odkaz Amigy. Společnost Gateway poté prodává trosky společnosti Amiga jejím bývalým zakladatelům v čele s Fleecy Mossem. Zde v podstatě historie Amigy končí. I když až do dnešních dnů slýcháme občas nápady opět Amigu vzkřísit (naposledy s procesorem Atom), není to už "ta" Amiga. Ta pravá zemřela na konci devadesátých let ...
Poznámka: Někteří z majitelů značky Amiga prodali v minulosti část patentů a udělili licence několika výrobcům jež produkovali klony Amigy i po ukončení činnosti původní společnosti. Známý je hlavně systém DraCo společnosti MacroSystems, ten měl ale s původní Amigou společný snad jen procesor. Právoplatným klonem je pak spíše počítač Access od výrobce Index Information. Šlo o jakousi vylepšenou A1200 velikosti 5,25" mechaniky. Klonů vznikly desítky, neujal se ale žádný z nich ... Amiga byla zkrátka mrtvá a všechny pokusy o vzkříšení selhaly.