Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda

Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda | Kapitola 5

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 8. 2012 03:00 71

Seznam kapitol

1. Krátký úvod... 2. Vznik legendy – osmdesátá léta 3. 16 bitů – konec osmdesátých let 4. 32 bitů – devadesátá léta 5. Blíží se konec... 6. Hardware Amigy
7. Amiga magazíny a zajímavý hardware 8. Operační systém a hry 9. Emulátory Amigy 10. Jak správně emulovat 11. Závěr

Prázdniny jsou v plném proudu, a máme tak spoustu času si trochu odfouknout a podívat se na jedno zajímavé herní téma. Těm starším zabrnkáme na nostalgickou strunu, mladší ročníky se zase podívají, jak významnou éru počítačové historie propásli. Projdeme si vnějšek a vnitřek legendy nejzářivější, Commodoru Amiga.

Reklama

I když prodeje všech počítačů šly velice dobře a kolem Amigy vznikla ohromná komunita fandů, společnost Commodore se stále potýká s finančními problémy. Poslední kvartál skončil se ziskem, zřejmě ale firmu někdo "tuneloval". Krize došla tak daleko, že společnost nemá finance na výrobu počítačů o které je na trhu zájem! V dubnu roku 1994 pak vyhlašuje Commodore USA bankrot a žádá o ochranu před věřiteli. Ještě zdaleka ale není konec ... většina dalších poboček po světě funguje dál, zejména ta Německá.

Nejslavnější magazín o Amize (vycházel do roku 2000) se radoval z koupě Commodore Escomem
i Zdroj: PCTuning.cz
Nejslavnější magazín o Amize (vycházel do roku 2000) se radoval z koupě Commodore Escomem

Tato informace se rychle rozšířila a lidé začali masivně skupovat počítače v obchodech z obavy, že už žádné další nebudou vyrobené. Zásoby rychle docházejí a přichází další rána, umírá duchovní otec Amigy - Jay Miner. Společnost a veškeré její vlastnictví je nabídnuto k prodeji. Zájem projevují společnosti Dell, IBM a Escom. Nakonec vítězí ta nejhorší volba, Escom. Kdyby společnost tehdy koupil Dell, mohlo být dnes možná vše jinak. IBM chtěl z firmy pouze vysát patenty, na počítačích jako takových zájem neměli. Společnost Escom zahájila výrobu počítačů Amiga v roce 1995 po roční pauze. Rok je dlouhá doba a Amigy začaly být zastaralé a zájem o ně upadal. Hlavně výkon se dost posunul jak u PC, tak u Apple jež začal používat významně výkonnější PowerPC procesory od Motoroly/IBM.

Prototyp nástupce Amigy 1200 - Walker
i Zdroj: PCTuning.cz
Prototyp nástupce Amigy 1200 - Walker

V roce 1996 byla plně obnovena výroba modelů A1200 a A4000T. Zároveň byl ukázán prototyp nové Amigy Walker. Jednalo se o mix Amigy 1200 a 3000 s procesorem Motorola MC68EC30. Počítač měl CD-ROM, 6MB paměti a nový operační systém. Z výroby ale nakonec sešlo, společnost Escom totiž vyhlašuje bankrot. Velká většina tvůrců her a software se od Amigy odvrací a angažují se v PC a Apple produkci. Velký hřebík do rakve Amiga zatlouká pak Microsoft, uvádí totiž konečně solidní operační systém. Graficky podařený a konečně schopný multi-taskingu - Windows 95. To představuje pro Amigu velkou ránu.

Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda
i Zdroj: PCTuning.cz

Agónie pokračuje, ovšem několik povzbuzujících zpráv se na veřejnost dostává. Společnost Amiga kupuje dosti bohatá firma Gateway 2000. Oznamují dva nové prototypy. Zejména A/Box vypadá opravdu luxusně. Základ tvoří 128-bitový čip a nový operační systém. Také je slibována podpora TCP a USB. Zajímavostí budiž speciální vrstva "Amiga Virtual" jež by real-time emulaci starších Amig s procesory Motorola. Vše vypadá až moc dobře aby to byla nakonec pravda. Další novinkou je pak speciální Amiga 1200 v Tower skříni (Amiga 1400). Nakonec se na trh nedostala, ale několik snaživců i v Čechách prodávali speciální skříň Tower na montáž Amigy 1200. Dokonce jsem i sám o přestavbě uvažoval.

Amiga 1200 Tower od společnosti Elbox
i Zdroj: PCTuning.cz
Amiga 1200 Tower od společnosti Elbox

Smutné finále přichází v roce 1998, kdy je sice oznámen nový směr kam budou příští Amigy směřovat, nikdy tam ale nedošly a světlo světa nespatřil ani žádný oficiální prototyp. Mělo jít o počítače postavené na PowerPC architektuře, těšili jsme se ale nedočkali. Jen spousta slibů a prohlášení bez konce. Společnost Gateway 2000 si s Amigou neví rady a nechává ji svému osudu. Slibují nakonec alespoň nový operační systém AmigaOS 3.5. Tan na konci roku opravdu vychází.

Amigu nad vodou drží už jen její fanoušci a hlavně výrobci hardware a software. Po odkoupení firmou Gateway 2000 zavládlo v těchto kruzích nadšení a na trh se dostává opravdu hodně zajímavých doplňků k Amigám. Moře přídavných karet, Turbo karty, grafické a zvukové karty, dokonce i první přídavná procesorová karta s PowerPC čipem. Konec roku 1998 je pak jedním z nejtrapnějších období Amigy, různí zaměstnanci majitele Amigy plnily média různými prohlášeními, často si odporujícími navzájem. Jednou jsem se dozvěděli, že Amiga bude prodána a dále bude její mít v embedded počítačích v průmyslu a domácích zařízeních, poté zase, že naopak bude jasným High-endem s novým operačním systémem. Komunita byla zmatena a zhnusena. Světlem na konci tunelu byl obrázek Amigy MCC jež měla být oním "strojem snů". Jak to dopadlo víme, zůstalo u prototypu.

Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda
i Zdroj: PCTuning.cz

Ke konci roku dostaly věci rychlý spád. Americká média informují o zrušení všech počítačů Amiga ve vývoji. Velice zajímavá informace ale je, že prototyp Amigy MMC prodala společnost Gateway firmě Microsoft pod názvem X-Box. V této konzoli tedy tepe odkaz Amigy. Společnost Gateway poté prodává trosky společnosti Amiga jejím bývalým zakladatelům v čele s Fleecy Mossem. Zde v podstatě historie Amigy končí. I když až do dnešních dnů slýcháme občas nápady opět Amigu vzkřísit (naposledy s procesorem Atom), není to už "ta" Amiga. Ta pravá zemřela na konci devadesátých let ...

Poznámka: Někteří z majitelů značky Amiga prodali v minulosti část patentů a udělili licence několika výrobcům jež produkovali klony Amigy i po ukončení činnosti původní společnosti. Známý je hlavně systém DraCo společnosti MacroSystems, ten měl ale s původní Amigou společný snad jen procesor. Právoplatným klonem je pak spíše počítač Access od výrobce Index Information. Šlo o jakousi vylepšenou A1200 velikosti 5,25" mechaniky. Klonů vznikly desítky, neujal se ale žádný z nich ... Amiga byla zkrátka mrtvá a všechny pokusy o vzkříšení selhaly.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama