Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda

Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda | Kapitola 11

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 8. 2012 03:00 71

Seznam kapitol

1. Krátký úvod... 2. Vznik legendy – osmdesátá léta 3. 16 bitů – konec osmdesátých let 4. 32 bitů – devadesátá léta 5. Blíží se konec... 6. Hardware Amigy
7. Amiga magazíny a zajímavý hardware 8. Operační systém a hry 9. Emulátory Amigy 10. Jak správně emulovat 11. Závěr

Prázdniny jsou v plném proudu, a máme tak spoustu času si trochu odfouknout a podívat se na jedno zajímavé herní téma. Těm starším zabrnkáme na nostalgickou strunu, mladší ročníky se zase podívají, jak významnou éru počítačové historie propásli. Projdeme si vnějšek a vnitřek legendy nejzářivější, Commodoru Amiga.

Reklama
Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda
i Zdroj: PCTuning.cz

V dnešním článku jsme si nekladli za úkol být zcela přesní a vyčerpávající. Kdybychom chtěli o Amize říct vše co se obecně ví, bylo by to na několik podobně dlouhých článků. Jenom o hardwaru bychom mohli hovořit v seriálu na několik týdnů, koho by to ale bavilo, že?

Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda
i Zdroj: PCTuning.cz

To samé platí o softwaru, hrách a možnostech počítače obecně. Zkrátka a dobře, dnešní článek byl takovým lehkým letním připomenutím doby, kterou jsme zažili a budeme na ni ještě dlouho vzpomínat. Amiga byla legenda a legendou zůstane. I když dnes už žádná Amiga nikoho svým výkonem neohromí, má prostě duši. Z čistě praktického hlediska je její použitelnost omezená, prohlížení webu zvládá jen s obtížemi, stejně jako si nemůže troufnout na přehrávání náročných videí. Pořádně zabrat jí totiž dají i obyčejné soubory MP3. Také herně byla dávno překonaná, i když atmosféru její hry mají stále, s odstupem let. Pro mnoho z nás má Amiga vůni nostalgie a možná i dětství a doufáme, že jsme kousek z jejího odkazu mohli předat také těm, kteří její éru nikdy nezažili. Na závěr se ještě podívejme na jednu perličku, ceník Amigy z roku 1992:

Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda
i Zdroj: PCTuning.cz

Holá Amiga 500+ stála 17 200 Kč s DPH, nejvýkonnější Amigu 3000T jste mohli mít za 132 000 Kč s DPH. Zdá se vám to moc, tak jste z laciného kraje, jde o zcela holé základní verze počítačů. Pokud jste chtěli svou Amigu 500+ vyšperkovat, bylo nutné připlatit 3750 Kč za přídavnou paměť, 22 500 Kč za harddisk a 10 000 za 4 MB Fast RAM. Monitor stál dalších 10 000 Kč a to ještě nemáte žádnou Turbo kartu. Suma sumárum za Amigu 500+ s přídavnou pamětí, harddiskem, monitorem a Turbo kartou (VXL*30) to bylo 88 500 Kč s DPH. Nadupat Amigu 3000T Turbo kartou s přídavnou pamětí vás i se základním počítačem vyšlo na 200 000 Kč s DPH. Ušetřit jste mohli na monitoru, šlo použít běžný SVGA. Žádná láce to tedy nebyla, co říkáte? Pro srovnání, v roce 1992 byla v České republice průměrná mzda 4644 Kč měsíčně.

Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda
i Zdroj: PCTuning.cz

Dva snímky výše na této stránce pocházejí z Amiga muzea v pražských Holešovicích. Najdete jej přímo v showroomu Alzy v běžných otevíracích hodinách. Foto: Michal Rybka

Zdroje článku

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama