Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda | Kapitola 3
Seznam kapitol
Prázdniny jsou v plném proudu, a máme tak spoustu času si trochu odfouknout a podívat se na jedno zajímavé herní téma. Těm starším zabrnkáme na nostalgickou strunu, mladší ročníky se zase podívají, jak významnou éru počítačové historie propásli. Projdeme si vnějšek a vnitřek legendy nejzářivější, Commodoru Amiga.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

V roce 1985 a 1986 začalo řádně přituhovat. Atari dostává na trh první domácí 16-bitový počítač, modely 520 a 1040 ST. Zde není pochyb, že koncepce byla firmou Atari uloupena společnosti Amiga Inc. jíž chvilku vlastnila včetně jejích patentů. Šlo o velký hit a mezi lidmi byly hodně oblíbené dlouho po svém uvedení. Velice povedený byl i jejich design. Hlavně hudebníci tyto stroje milovali, díky kvalitnímu zvukovému čipu a vestavěnému MIDI rozhraní. IBM v této době uvádí PC XT s procesorem Intel 80286 a kupodivu se dá tento stroj pořídit i v tehdejším Československu. Můj otec jej v zaměstnání dostal a předával mu jej tehdy přímo prezident Gustáv Husák. Na trhu jsou vidět první předchůdci dnešních notebooků a ve firmě Commodore se finišuje na velké bombě ...


Tou není nic menšího než nejúspěšnější domácí počítač všech dob - Amiga 500. Na trh přichází společně s Amiga 2000. Ta je v podstatě shodná s modelem A500, vypadá ale jako PC s oddělenou klávesnicí a uvnitř je navíc několik rozšiřujících slotů. Amiga 500 byla ve své době opravdu jedinečným strojem. Velikost základní desky byla proti Amize 1000 téměř poloviční a mnohem jednodušší (hlavně levnější). Čipset dospěl, stejně jako možnosti počítače. Připomínám, že Amiga 1000 se prodávala za 1500 USD a Amiga 500 za 600 USD. Schopnosti byly samozřejmě lepší a Amiga 1000 byla tímto navždy poražena a překonána. Grafické a zvukové čipy byly shodné, novinka ale měla více paměti. I když se 512kB může zdát z dnešního modelu málo, připomínám, že solidně zpracované hry se vešly na 880kB disketu a samotný operační systém také startoval z jediné 3.5" diskety o zmíněné kapacitě.
Zajímavostí obou uváděných modelů byla možnost připojit SCSI pevný disk. Amiga 500 se vyráběla v mnoha továrnách a každá pobočka Commodore vytvořila i vlastní balení. Amigu 500 jste mohli koupit v mnoha různých krabicích, s různým logem i příslušenstvím. Bylo složité se v nabídce orientovat, počítač byla ale uvnitř vždy stejný. V Německu se ale nedalo spolehnout ani na to, Amigy měly někdy potištěné a barevné i šasí. Známý je hlavně model "New Art" s grafikou - barevné koule nebo různé rádoby umělecké "čmáranice" na těle počítače. Dnes jsou to ale ceněné rarity.
I když byl hardware na světě, vedení společnosti Commodore se chovalo velice zvláštně, Atari ST totiž dávno slavilo velké úspěchy cenou i výbavou. Commodore ale udělalo chybu jako mnoho společností před nimi a po nich, chtěli svůj produkt (A1000) prodávat dráž i když přišli později. Bohužel mnohým se to vymstilo. Bylo nutné přijít s levnějším modelem, což byla právě A500. I ta ale byla dražší než Atari ST. Což se později ukázalo jako nepodstatné.


Amiga byla ve všech směrech lepší než Atari ST, měla významně lépe zpracovaný operační systém, výkonnější grafické čipy a další výhody nad konkurentem. Stále ale chybělo to hlavní, dostatek kvalitních her. Na Atari jich totiž bylo spousty. Herní vývojáři ale uviděli potenciál nového stroje a v rekordně krátkém čase převedli řadu her z Atari ST na Amigu. Oba počítače měli stejný procesor, konverze nebyla složitá. Na Amize tytéž hry vypadaly mnohem lépe než na Atari ST a to začalo pomalu ustupovat ze zájmu domácích uživatelů. Ještě dlouhá léta pak bylo doménou hudebníků.

Amiga byla prezentována jako multimediální počítač v reklamách i magazínech. Bitmapové editory obrázků, zpracování videa a zvuku, dosud neviděný multi-tasking a možnost připojení k běžné TV byly zkrátka lákadlem jemuž se těžkou odolávalo. Za startovní cenu 599 USD to nebyl vůbec špatný kup. Díky hlavnímu centru v Německu se pak dala Amiga koupit velice dobře v Evropě a nebylo nutné čekat na dodávky z USA. Amigy za pár měsíců doslova zaplavily evropský trh. Jenom v Německu se prodalo 1,5 milionů modelu Amiga 500.
Svět domácích počítačů našel novou hvězdu a Atari pomalu na poli domácích počítačů umírá. Amiga jej zcela převálcovala, zdá se dokonce, že v tomto směru nemá žádnou konkurenci. Žádný levnější domácí počítač nenabízel to co Amiga. Hry byly jasně nejlepší, stejně jako operační systém a řada software. Apple a PC byly cenově stále někde zcela jinde. Ale i zde byly cítit tlaky na levnější hardware a obsazení i trhu domácích počítačů. Doba kdy přijdou PC do domácností měla ale přijít až za několik let, Amiga se stále skvělé prodává a pár let ještě bude. Psal se rok 1990 a přichází doba 32-bitová ..