Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda

Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda | Kapitola 9

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 8. 2012 03:00 71

Seznam kapitol

1. Krátký úvod... 2. Vznik legendy – osmdesátá léta 3. 16 bitů – konec osmdesátých let 4. 32 bitů – devadesátá léta 5. Blíží se konec... 6. Hardware Amigy
7. Amiga magazíny a zajímavý hardware 8. Operační systém a hry 9. Emulátory Amigy 10. Jak správně emulovat 11. Závěr

Prázdniny jsou v plném proudu, a máme tak spoustu času si trochu odfouknout a podívat se na jedno zajímavé herní téma. Těm starším zabrnkáme na nostalgickou strunu, mladší ročníky se zase podívají, jak významnou éru počítačové historie propásli. Projdeme si vnějšek a vnitřek legendy nejzářivější, Commodoru Amiga.

Reklama

Pokud doma počítač Amiga nemáte a v minulosti jste jej měli, možná na vás občas přijde nostalgická chvilka a rádi byste si zahráli něco z oné doby. K tomu nám pomohou emulátory. Dnes existuje emulátorů Amigy celá řada nejen pro PC. Nejzajímavější je zejména UAE4Droid což je emulátor Amiga her pro telefony a tablety se systémem Android. To je opravdu velká frajeřinka, nefungují sice všechny hry, mnoho jich ale spustíte bez potíží.

UAE4Droid a v něm hra Shadow Of The Beast III na telefonu s Androidem
i Zdroj: PCTuning.cz
UAE4Droid a v něm hra Shadow Of The Beast III na telefonu s Androidem

Koupit se dají i emulátory Amigy pro herní systém Nintendo Wii a Sony PSP. Oba se prodávají a jsou celkem úspěšné. Nás ale bude zajímat hlavně emulace Amigy na počítačích PC jež nás zajímají primárně. Od úpadku Amigy se objevila řada pokusů o její emulaci, nejznámější trojicí byly Amithlon, Fellow a WinUAE. Do dnešních dnů přežili jen dva, WinFellow a WinUAE. Oba jsou k dispozici zdarma, než se na ně ale podíváme, musím zmínit ještě jedno řešení jak spouštět aplikace z Amigy na PC, komerční produkt Cloanto Amiga Forever.

Amiga Forever balík software od Cloanto
i Zdroj: PCTuning.cz
Amiga Forever balík software od Cloanto

Společnost Cloanto je totiž jediná oprávněná prodávat a nabízet operační systémy Amigy a další software pod licencí. Společnost Cloanto licenci od Amiga Inc. vlastní a zabývá se produkcí už řadu let. Zpočátku nabízeli aplikaci pro přenos a prohlížení Amiga souborů, proto i název "Amiga Forever". Poslední verze jsou ale plnohodnotným emulátorem. Jak vidíte na obrázku, na DVD najdete vše potřebné - ROM soubory pro všechny Amigy, všechny operační systémy, aplikace a sto shareware her. Stačí jen kliknout a jste ve Workbench 1.3 což dokládá obrázek nahoře. Tohle vše co jsem zmínil máte legálně, pokud si koupíte některou z verzí. Nejlevnější Value je za 10 USD a nabízí Workbench 1.3 a 40 her. Druhá verze Plus stojí 30 USD a nabízí všechny oficiální ROM a operační systémy, k tomu ještě sto her a dema. Verze Premium za 50 USD doplňuje ještě tři DVD s videem a dalším obsahem. Stačí si vybrat správnou verzi (uvažujte jedině o Plus) a máte doma celou historii Amigy legálně na svém PC.

Emulátor WinFellow
i Zdroj: PCTuning.cz
Emulátor WinFellow

Další zmíněnou alternativou je volně stažitelný WinFellow. Jde o jediný soubor se slušnou funkčností, pro hraní jednoduchých her nebo spuštění základních aplikací postačuje zcela dokonale. Jde ale o kompromisní řešení a obecně značně omezené možnosti. Zbývá tedy v podstatě jediná, ovšem nejzajímavější možnost - emulátor WinUAE.

Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda
i Zdroj: PCTuning.cz

Aplikace WinUAE (také 64-bit verze) je nejlepší emulátor Amigy a to zcela jednoznačně. Kompatibilita a schopnosti spouštět aplikace a hry je téměř stoprocentní, dosud jsem nenarazil na hru co by zde nefungovala. Za tak vysokou kompatibilitou stojí zejména široké možnosti nastavení, zkrátka pro každou aplikaci lze najít nastavení aby jela korektně a bez problémů. Vítěze tedy máme, v následující kapitole si detailně ukážeme jak a co všechno nastavit pro správnou emulaci.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama