Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda

Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda | Kapitola 7

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 8. 2012 03:00 71

Seznam kapitol

1. Krátký úvod... 2. Vznik legendy – osmdesátá léta 3. 16 bitů – konec osmdesátých let 4. 32 bitů – devadesátá léta 5. Blíží se konec... 6. Hardware Amigy
7. Amiga magazíny a zajímavý hardware 8. Operační systém a hry 9. Emulátory Amigy 10. Jak správně emulovat 11. Závěr

Prázdniny jsou v plném proudu, a máme tak spoustu času si trochu odfouknout a podívat se na jedno zajímavé herní téma. Těm starším zabrnkáme na nostalgickou strunu, mladší ročníky se zase podívají, jak významnou éru počítačové historie propásli. Projdeme si vnějšek a vnitřek legendy nejzářivější, Commodoru Amiga.

Reklama

V této kapitole se konečně dostáváme ke zlatému fondu přídavných karet k Amigám. Jelikož i v Čechách a na Slovensku byla velmi silná komunita Amigistů, vycházelo zde několik magazínů. Zprvu se Amize hodně věnovaly i klasické herní magazíny, Excalibur a později Level. Kromě her nabízeli i řadu informací o novém hardware, na své vlastní první číslo časopisu Excalibur jsem hrdý a pečlivě jej střežím, stejně jako řadu starých magazínů o Amize.

Sedmé číslo Amiga News
i Zdroj: PCTuning.cz
Sedmé číslo Amiga News

Nejdůležitějším médiem byl časopis Amiga, sic černo-bílý s jednobarevnou obálkou a s opravdu špatným papírem, stále u mne jasné číslo dvě z českých magazínů. Vycházel od roku 1990 až do roku 1992 a já mám téměř všechny z třiceti čísel. Dalším magazínem jehož většinu čísel mám byl Amiga Magazin. Časopis měl barevnou obálku a články na vysoké technické úrovni. Vycházel od roku 1991 do roku 1992. Jasnou špičkou česko-slovenské scény pak bylo samozřejmě Amiga Review. Vycházel od roku 1994 do roku 2000 a jeho doménou byly přibalené diskety ale také vyšší cena. Upřímně ten mne moc nebavil, to se ale nedá říct o jasné jedničce - Amiga News. Tenhle časopis je má jasná jednička, všechny čísla jsem přečetl stokrát tam a zpět. Naprosto geniální magazín s hardwarem, softwarem a hrami. Vycházel do roku 1996. Magazínu bylo samozřejmě více, podívejte se na stránky z odkazů.

Zajímavé rozšiřující karty

Tak se konečně dostáváme ke slibovaným kartám jež vylepšují a rozšiřují schopnosti Amigy. Předem upozorňuji, že nebudu jmenovat velké množství různých karet. Celkově jich bylo vyrobeno přes tisíc a většinou se napříč různými výrobci i jejich účel a konstrukce podobaly, pouze několik výrobců uvádělo jedinečný hardware. Zmíním zde jen ty nejzajímavější, co mi utkvěly v paměti a nebo přinášely něco vskutku zajímavého. Výčet bude jen letmý, výběr všech zajímavých by vydal na dva podobně dlouhé články ..

Emulace počítačů

Karta ATonce Plus - emulátor PC 80286
i Zdroj: PCTuning.cz
Karta ATonce Plus - emulátor PC 80286

Začněme emulací jiných počítačů. V té době už PC vystrkuje růžky a mnozí majitelé Amigy mají třeba PC v zaměstnání a je nutné přenášet soubory mezi systémy, nebo pracovat v PC aplikacích i doma na Amize. Pro Amigu existoval i softwarový emulátor PC, byl ale pomalý i když použitelný. Lepší volbou byly přídavné karty. Nejznámější PC karta pro Amigu 500 byla ATonce od společnosti Vortex. Osazen je procesor Intel 80286 (zde klon od AMD), s možností osazení FPU koprocesoru 80287. Instalace byla jednoduchá, stávající CPU Motorola se vyndalo a místo něj osadila tato karta. CPU z Amigy se pak osadilo do patice na kartě. Karta nese 512kB paměti RAM a umožňovala spouštět PC a Amiga aplikace zároveň. Tehdejší cenu se mi nepodařilo zjistit, dnes ji na eBay seženete za 60 USD.

Emulátor PC od Commodore - Intel 80386 SX
i Zdroj: PCTuning.cz
Emulátor PC od Commodore - Intel 80386 SX

Nejvýkonnější PC emulátor v historii - Intel 80486DX
i Zdroj: PCTuning.cz
Nejvýkonnější PC emulátor v historii - Intel 80486DX

Nejvýkonnější PC kartou pro Amigy byla karta A2386SX přímo od Commodore nebo Golden Gate 486SLC opět od firmy Vortex. Už na pohled je jasné, že byly určené pro Amigy se Zorro II/III nebo ISA sloty. Jde o řešení s procesory Intel 80386 nebo 80486 tedy už hodně výkonná PC. Karty mají vlastní paměť (8-16MB), PC BIOS a floppy/IDE konektory pro připojení disků. Zde je zřejmé, že celé PC se vešlo na jednu takovouto kartu a výkonem za opravdovým PC nijak nezaostávalo, spíše naopak. Tehdejší ceny opět neznám, dnes seženete tyto kousky od 150 USD.

Emulátor počítače Apple Macintosh
i Zdroj: PCTuning.cz
Emulátor počítače Apple Macintosh

Další zajímavou kartou byla A-Max II od ReadySoft. Jde o emulátor počítače Apple Macintosh. Zvláštní je celá koncepce, karta se totiž připojovala na externí port disketové mechaniky jakékoliv Amigy. Jelikož Apple měly stejné procesor, ten se emulovat nemusel. Na desce jsou dvě ROM paměti Apple a umožňuje připojení floppy, zvukový výstup i tiskárnu Apple. Na obrázku vidíte plošný spoj odhalený, karta se prodávala ve slušivém plastovém šasí. Existovala také vybavenější verze pro Zorro sloty s podporou AppleTalk a pevného disku. Cena byla v době uvedení 150 USD.

Emulátor Atari ST
i Zdroj: PCTuning.cz
Emulátor Atari ST

Poslední zajímavý emulátor byla Medusa od MacroSystem. Ta z vaší Amigy se Zorro slotem udělá Atari ST. Opět se nemusí emulovat procesor, ten mělo Atari ST shodný s Amigou. Na kartě je jen pár ROM čipů s Atari TOS. Nevýhodou byla absence emulace MIDI rozhraní, to bylo na Atari ST právě stěžejní komponentou. Pokud jej dnes seženete, zaplatíte kolem 60 USD.

Turbo karty

Turbo karta VXL*30 pro Amigu 500
i Zdroj: PCTuning.cz
Turbo karta VXL*30 pro Amigu 500

Druhou skupinou přídavných karet budou akcelerátory, neboli Turbo karty. Začneme Amigou 500, pro níž je a byl maximem procesor MC68030 což tedy není žádné ořezávátko. Pro tento model bylo vyrobeno přibližně padesát různých karet buď s procesorem MC68010 až MC68030. Existují i karty které jen přetaktují stávající CPU. Jako reprezentanta absolutní špičky jsem vybral kartu VXL*30 od MicroBotics. Tuto kartu včetně rozšíření paměti mám a funguje geniálně dodnes. Osadit lze jakýkoliv "030" procesor, já mám osazený klasický MC68030 na taktu 50 MHz společně s 8MB paměti. Tato kombinace zvýší výkon vaší Amigy 500 až pětinásobně a rychlost je znát všude, ve hrách, rychlosti načítání (i z diskety). Plně osazená karta, to jest 68030 CPU, FPU 68882, 8MB RAM se dá dnes sehnat kolem 150 USD, jde ale o raritu a není vidět na prodej často.

Turbo karta Blizzard 1260 pro Amigu 1200
i Zdroj: PCTuning.cz
Turbo karta Blizzard 1260 pro Amigu 1200

Turbo karta Blizzard PPC 603e pro Amigu 1200
i Zdroj: PCTuning.cz
Turbo karta Blizzard PPC 603e pro Amigu 1200

Pokud budeme hovořit o Turbo kartách pro Amigu 1200, bylo jich na trhu také spousty, kolem půl stovky modelů. Většina nesla procesor MC68030 nebo MC68040. Pokud by chtěl uživatel absolutní špičku, měl na výběr ale pouze ze dvou výrobců - ACT Elektronik a Phase 5 Digital. První nabízela akcelerátory značky Apollo, jež byly bezesporu skvělé. Nejvyšší model Apollo 1260 byl osazen nejvýkonnějším procesorem MC68060, výkonnější 68k už Motorola nikdy nevyrobila. U nás ale i ve světě ale zvítězila druhá společnost a její karty Blizzard. To byl sen všech majitelů Amigy 1200. Na obrázku vidíte ty nejnadupanější modely, nahoře Blizzard 1260 s procesorem MC68060. Cena této karty s přetaktovaným CPU se dnes pohybuje kolem 360 EUR. Dole je pak naprostý unikát a sen i všech dnešních Amigistů - karta Blizzard PPC 603e Plus. Jak jistě tušíte, na kartě jsou procesory dva, nejvýkonnější MC68060 a PowerPC čip 603e (64-bit) s taktem až 330 MHz. Takováhle hračka osazená navíc 128MB paměti vás ještě dnes vyjde na 700 EUR! Po jejím osazení do A1200 vás ale čeká opravdový výkon.

CyberStorm PPC - nejvýkonnější Turbo karta pro Amigu vůbec
i Zdroj: PCTuning.cz
CyberStorm PPC - nejvýkonnější Turbo karta pro Amigu vůbec

Nejvýkonnější kartu pro Amigu 1200 jsme viděli před chvilkou, nese dva procesory - 32-bitový MC68060 a 64-bitový PowerPC 603e. Nejvýkonnější Turbo karta pro Amigy s CPU slotem tedy nemůže být osazena ničím horším, což také není. Pojem CyberStorm zná každý Amigista. Jde opět o produkt společnosti Phase 5 Digital. V základní verzi je karta osazena procesorem MC68060 a čipem PowerPC 604e. Pokud se pokusíte přetaktovat základní frekvence obou procesorů, což nebývá bez úspěchu, získáte nejrychlejší skutečnou Amigu jakou lze mít. Cena tohoto skvostu je ale drastická, před nedávnem jej vydražili na eBay za 1300 USD což není zrovna málo, že? Za tuto kartu s možností 128MB paměti je to ale pro skutečné fandy obětovatelná částka. Sám jsem měl velké nutkání svou kartu CyberStorm Mk-II v Amize 4000 vyměnit právě za tuhle, nakonec mi ji někdo vyfoukl což je možná dobře.

Grafické karty

Amiga celkem dlouho spoléhala pouze na svůj grafický čipset a neumožňovala použití přídavných grafických karet, hovořím tedy o grafikách jak je známe z dnešní doby - s vlastním GPU a pamětí. Obecně ale pro Amigy vznikly stovky video karet s různými funkcemi. Koupit se daly různé digitizéry, flicker fixery, scan doublery, video střižny a stovky karet s rozmanitými funkcemi. Většina karet neměla vlastní čipset (GPU) a spoléhala na sadu z Amigy jejíž schopnosti jen doplňovala nebo vylepšovala. Nejžádanější funkcí byla úprava signálu pro PC monitory, vstup a výstup videa z Amigy a do ní, vyšší rozlišení a podobně. Skutečných grafických karet určených výhradně pro Amigu s vlastním GPU už nebylo tolik, vybral jsem jen ty nejznámější z nich. Před PCI redukci se totiž později daly použít i zcela běžné PC karty, karty od 3dfx nebo ATi byly vidět často.

Grafická karta Picasso IV od Village Tronic
i Zdroj: PCTuning.cz
Grafická karta Picasso IV od Village Tronic

Aby bylo možné obejít grafický čipset Amigy a využít zobrazení skrze přídavnou grafiku, nebyl postup tak snadný jako dnes. Systém jste museli donutit kartu použít speciální vrstvou ovladačů (RTG), standardů bylo několik. Nakonec zůstaly jen dva Picasso96 a CyberGraphX. Omezením byla kompatibilita pouze s některými kartami, výběr byl tedy značně omezen. Pouze s touto vrstvou jste mohli využívat grafickou kartu v aplikacích a hrách (jen některých). K čemu ale vlastně taková karta vůbec byla? - Přinášela Amize mnoho vylepšení. Například karta Picasso IV na obrázku s jádrem Cirrus Logic (běžně používaný i v PC VGA kartách) disponovala taktem jádra 85 MHz a 4MB paměti. Uměla toho opravdu hodně: Rozlišení 1280x1024 24-bitů na dvou monitorech zároveň, měla rozhraní PCI pro další karty, obsahovala flicker fixer a paměť pro uložení profilů. Do slotů na kartě se dá osadit Pablo IV video enkodér, TV modulátor Paloma, zvuková karta Concierto, MPEG dekodér, MIDI karta, 3D modul, digitální genlock. S touto kartou jste mohli "frajeřit" a na monitoru mít dvě okna, v jednom TV vysílání a v druhém třeba DivX film, karta to zvládala. Cena se dnes pohybuje kolem 300 EUR.

CyberVision 64/3D od Phase 5 Digital
i Zdroj: PCTuning.cz
CyberVision 64/3D od Phase 5 Digital

Dalším oblíbeným řešením s podporou 3D zobrazení byly opět karty od výrobce Phase 5 Digital (nebo klony od DCE). Nejvýkonnější řešení neslo název CyberVision 64/PPC. Na obrázku vidíme kartu s čipem S3 ViRGE s taktem 50 MHz. Karta je vybavená 4MB paměti a umí maximální rozlišení 1024x768 v 24-bitech. Do karty lze zapojit další modul scan doubler a MPEG dekodér. Cena se dnes pohybuje kolem 200 EUR.

CyberVision PPC modul pro kartu CyberStorm PPC (Zorro Amigy)
i Zdroj: PCTuning.cz
CyberVision PPC modul pro kartu CyberStorm PPC (Zorro Amigy)

BlizzardVision PPC modul pro kartu Blizzard PPC do Amigy 1200
i Zdroj: PCTuning.cz
BlizzardVision PPC modul pro kartu Blizzard PPC do Amigy 1200

Absolutně nejvýkonnějším řešením pak byly dvě karty od Phase 5 Digital. Obě vidíte na obrázku, nejde o samostatné karty ale přídavné moduly pro Turbo karty s PowerPC procesorem. Osadit je můžete do všech Amig kromě A500/600, stačí si jen zvolit správný model. Obě karty mají shodné čipy a parametry 3D Labs Permedia 2. Takt jádra 145 MHz a 8 MB paměti jsou pro Amigu absolutním High-endem. Karta umí zpracovat 80 milionů pixelů za sekundu, akceleruje rendering a podporuje vyhlazování. Maximální rozlišení je 1600x1200 v 24-bitech.

Commodore Amiga – nesmrtelná počítačová legenda
i Zdroj: PCTuning.cz

Tento obrázek ukazuje nejvymazlenější možný upgrade jakékoliv Amigy, nic lepšího nelze prostě mít jelikož se příslušenství už roky nevyrábí. Za tohle by prodali všichni Amigisté světa duši ďáblu i dnes. Na obrázku vidíte Turbo kartu CyberStorm PPC osazenou procesorem Motorola 68060 na taktu 50MHz+, druhý procesor je PowerPC 604e na taktu 300 MHz. Osazená je plná konfigurace paměti 128MB a grafická karta CyberVision PPC. Cena tohoto kompletu by dnes mohla být kolem 900 EUR když budete mít štěstí. Zajímavost nakonec - video hraní Quake II na Amize.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama