Cooler Master Silencio S600 – ticho má své pokračování
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Cooler Master Silencio S600 – ticho má své pokračování

Cooler Master Silencio S600 – ticho má své pokračování | Kapitola 11

Petr Kupský

Petr Kupský

10. 7. 2019 03:00 13

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér 4. Prachové filtry 5. Výměna bočnice 6. Interiér – levá strana
7. Interiér – pravá strana 8. Interiér – čelo skříně, příslušenství 9. Příklad montáže – ventilátory, deska, disky 10. Příklad montáže – zdroj, grafika, dokončení 11. Hodnocení a závěr

Nový model výrobce Cooler Master po letech rozšiřuje nabídku odhlučněných modelů počítačových skříní série Silencio. V záplavě novinek s bohatým prosklením, s prvky RGB osvětlení a s maximálně otevřenou koncepcí, se pozapomnělo na konzervativně založené zákazníky preferující umírněný vzhled a ticho. Proto ně je zde nyní S600.

Reklama

Hodnocení a závěr

Skříň Cooler Master Silencio S600 máme otestovánu, takže můžeme hodnotit. Jako vždy začneme tím nejdůležitějším, tedy její pořizovací cenou. Na tuzemský trh by se měly obě varianty skříně dostat začátkem července za doporučenou cenu 89,99 euro (varianta s plechovou bočnicí) a 99,99 euro (varianta se skleněnou bočnicí). Po převodu aktuálním kurzem to odpovídá částkám 2300 Kč a 2560 Kč.

Cooler Master Silencio S600 – ticho má své pokračování
i Zdroj: PCTuning.cz

To je jen o pár stovek více, než stále prodávaný (od roku 2011) model Cooler Master Centurion Silencio 550, aktuálně za částku okolo 2100 Kč. Z tohoto pohledu je cena nového modelu adekvátní. Pokud budeme hledat konkurenty mezi modely odhlučněných skříní ostatních výrobců, tak podobnou koncepci za poloviční cenu nabízí skříň Evolveo Functio X. Vážnějšími konkurenty s nižší pořizovací cenou budou skříně Nanoxia Deep Silence 4 a Fractal Design Define C. Za srovnatelnou cenu se nabízí PHANTEKS Eclipse P400S, Be quiet! Pure Base 600 a NZXT H500i. V porovnání s těmito konkurenty má dnes testovaná skříň Silencio S600 slušný potenciál zaujmout významnou skupinu zákazníků.

Pokud se zaměříme na kvalitu dílenského zpracování skříně, tak nemáme co vytnout. S ohledem na velikost skříně lze sílu plechu 0,7 mm v případě šasi a 0,8 mm u bočnic považovat za dostačující. Důležité plochy jsou opatřeny prolisy, tunel napájecího zdroje i koš pro disky jsou do šasi pevně přinýtovány. Konstrukce skříně je díky tomu pevná a nekroutí se. Díly přesně lícují, nikde nejsou zbytečné spáry a bočnice dobře těsní a nevytváří tak cestu pro průnik prachu do interiéru.

Cooler Master Silencio S600 – ticho má své pokračování
i Zdroj: PCTuning.cz

Otevřený vnitřní prostor skříně nás nebude při výběru komponent výrazně omezovat. Pro chladič procesoru je k dispozici výška 166 mm, prostor délky 398 mm se nabízí pro grafickou kartu a napájecí zdroj se musí vejít do délky 180 mm. Do útrob skříně snadno osadíme běžné formáty základních desek od velikosti Mini-ITX, až po ATX. Skříň nabízí bohaté možnosti pro osazení datových zařízení, konkrétně celkem 5 pozic pro montáž 2,5" disků, 4 pozice pro 3,5" disky a jednu 5,25" šachtu pro optickou mechaniku. Dostatečně dimenzovaný je také prostor pro ukrytí kabeláže pod přepážkou základní desky.

Cooler Master Silencio S600 – ticho má své pokračování
i Zdroj: PCTuning.cz

Hlavní pozornost při návrhu konstrukce skříně si zasloužila opatření pro eliminaci hluku od instalovaných komponent. Obě plechové bočnice a čelní dvířka doplňují kvalitní zvukově izolační materiály, stejným materiálem je vybaven také plastový kryt stropních ventilátorových pozic. Pěnovou hmotou je izolován také napájecí zdroj, vibrace pevných disků pak eliminuje kotevní systém využívající princip silentbloků.

Aby skříň poskytla maximální účinnost zvukové izolace, nemůže mít rozměrné otevřené průduchy pro větrání, jimiž se obvykle hluk nejlépe šíří. Zvuková izolace a účinné větrání jsou obecně protichůdné vlastnosti a je úkolem výrobce, aby mezi nimi nalezl tu správnou rovnováhu. Skříň Silencio S600 je ve výchozí konfiguraci naladěna více ve směru izolace zvuku. Vzduch je do skříně nasáván úzkými 7mm štěrbinami po obvodu čelního panelu a jeho izolovaná ocelová dvířka účinně pohlcují hluk čelního ventilátoru. Pokud neodejmeme kryt stropních ventilátorových pozic, tak nejsnadnější cestou pro šíření hluku ze skříně S600 bude její zadní stěna. Skříň tedy musíme postavit ideálně před nějaký zvukově pohlcující materiál (koberec, závěs, apod.), aby byl výsledný efekt nejúčinnější.

Cooler Master Silencio S600 – ticho má své pokračování
i Zdroj: PCTuning.cz

Ve výchozí konfiguraci se o chlazení interiéru skříně starají dva 120mm ventilátory. Ty jsou až do rychlosti okolo 800 ot./min. velmi tiché. Jenže jejich účinnost v celkové koncepci není příliš velká, takže výměna vzduchu je spíše pozvolná. Pokud bychom skříň vybavili komponenty s vysokou produkcí odpadního tepla, zřejmě by se přehřívaly. Čelní stěna šasi je primárně určena pro umístění dvojice 120mm ventilátorů. U větších rozměrů dojde k částečnému zakrytí jejich účinné plochy. Na ne zrovna ideálním místě se nachází pozice pro spodní ventilátor, který z větší části směřuje do prostoru tunelu napájecího zdroje, odkud nemůže vzduch dále volně unikat.

Cooler Master Silencio S600 – ticho má své pokračování
i Zdroj: PCTuning.cz

Vysoce oceňuji koncepci skříně s čelními otvíravými dvířky pro přístup k velmi kvalitnímu přednímu prachovému filtru a k případné 5,25" optické mechanice. S tímto konstrukčním řešením naopak kontrastuje jen primitivní a nesnadno přístupný prachový filtr pro napájecí zdroj na dně skříně.

Cooler Master Silencio S600
KLADY +ZÁPORY -
Atraktivní a stylově čistý vzhled Nižší účinnost chlazení ve výchozí konfiguraci
Kvalitní dílenské zpracování a lakování Pozice ventilátorů na čelní stěně
Dokonalé lícování bočnic bez zbytečných spár Nepohodlný přístup ke spodnímu prachovému filtru
Použití kvalitních zvukově izolačních materiálů  
Levá bočnice ze 4mm temperovaného skla  
Gumové podložky na všech pozicích pro disky  
Přístupné prachové filtry na stropě a čele skříně  
Izolovaný kryt stropních ventilátorových pozic  
Maximální délka grafické karty: 398 mm  
Dostatek prostoru pro ukrytí a organizaci kabeláže  
4 pozice pro 3,5" disky + 5 pozic pro 2,5" disky  
Šachta pro instalaci 5,25" optické mechaniky  
Zabudovaná čtečka pro SD paměťové karty  
Odhlučnění napájecího zdroje  
Kovová čelní dvířka s volbou směru otvírání  
   
Orientační cena vč. DPH 2300 Kč / 2560 Kč (se skleněnou bočnicí)

Skříň Cooler Master Silencio S600 mohu doporučit zejména pro sestavy s nižší produkcí odpadního tepla, kdy prioritou bude co nejnižší hlučnost. Přestože není spodní pozice pro ventilátor na čele ideálně umístěna, doporučuji její osazení. Ostatně skříň bude zajímavá pro zákazníky, kteří se obyčejně nespokojí se standardně dodávanými ventilátory a nahrazují je automaticky kvalitnějšími a výkonnějšími modely.

Cooler Master Silencio S600 – ticho má své pokračování
i Zdroj: PCTuning.cz

Kvalitně dílensky zpracovaná skříň s pohledným designem, účinným odhlučněním, velkou kapacitou pro záznamová média a s možností osazení optické mechaniky se bude náramně hodit pro multimediální sestavy, případně středně výkonné herní sestavy. V konkurenci zvukově izolovaných skříní si Silencio S600 své zákazníky určitě najde.

PCTuning Silver Award, červen 2019
i Zdroj: PCTuning.cz
PCTuning Silver Award, červen 2019

Cooler Master Silencio S600

za kvalitně zpracovanou počítačovou skříň se zvukovou izolací.

Za zapůjčení skříně do testu a za zapůjčení napájecího zdroje, ventilátorů a chladičů procesoru do testovací sestavy děkujeme společnosti Cooler Master.

Cooler Master Silencio S600 – ticho má své pokračování
i Zdroj: PCTuning.cz

Za zapůjčení základní desky do testovací sestavy děkujeme společnosti ASUS.

Cooler Master Silencio S600 – ticho má své pokračování
i Zdroj: PCTuning.cz

Za zapůjčení RAM paměťových modulů a SSD disku do testovací sestavy děkujeme společnosti ADATA.

Cooler Master Silencio S600 – ticho má své pokračování
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama