corsair-dominator-nejrychlejsi-ddr2-pamet-na-trhu
Hardware Článek Corsair Dominator - nejrychlejší DDR2 paměť na trhu

Corsair Dominator - nejrychlejší DDR2 paměť na trhu | Kapitola 4

Z. Obermaier

Z. Obermaier

8. 12. 2006 01:00 33

Seznam kapitol

1. Corsair Dominator - úvod 2. Corsair Dominator TwinX-2048-9136C5D 3. Paměť v sytému a přetaktování 4. Testy 5. Zkušenosti a závěr ...

Před nějakým časem jeden z nejuznávanějších výrobců pamětí uvedl zaručeně nejrychlejší ale také i nejdražší DDR2 moduly, které si je možno pořídit. Jak si tyto paměti vedly v při našem testování a jak jsou na tom ve srovnání s mnohem levnějšími moduly, vám prozradí dnešní test.

Reklama

Platforma Intel Core 2 není extrémně závislá na výkonu pamětí, a velká většina pamětí byť na mnohdy velmi rozdílných frekvencích při použití odlišných časování bude nakonec podávat dosti podobné výsledky. Proto nám v orientaci jak si paměti vedou poslouží i jediný test, a to test propustnosti čtení a zápisu v podání programu Everest.

Testy proběhly s nastavením frekvence FSB na 400MHz, procesor měl snížen násobič na 9, a jeho frekvence během všech testů byla 3600MHz. Frekvenci FSB 400MHz jsem zvolil záměrně, jelikož tato čipová sada od vyšších frekvencí nad 400MHz přepíná čipset na jiný dělící poměr (strap) a výkon systému rapidně klesá až do určitého místa zlomu, které je ale nad možnosti testovacího procesoru. Využili jsme také výhodu desky s čipsetem nForce 680i SLI a její možnost nechat paměti pracovat v Unlinked módu, a tudíž jsme mohli s jejich frekvencí téměř libovolně hýbat nahoru i dolů bez efektu na frekvenci procesoru a FSB.

Corsair Dominator - nejrychlejší DDR2 paměť na trhu
i Zdroj: PCTuning.cz

V prvním testu čtení je jasně vidět, že i o několik tisíc levnější a hlavně modelově mnohem starší paměti Corsair XMS2 8500C5 podávají na stejném časování totožné výsledky jako novinka výrobce. Paměti Dominator však díky vyššímu přetaktování o 80MHz nakonec vyhrály, ale jen o chloupek. Všimněte si ale úplně první položky grafu - je to paměť, která pracuje na frekvenci 840MHz při časování 8-3-3-3 ale při CPC 1T! Tato paměť převálcovala na této nízké frekvenci ale s tímto časováním i paměť na frekvenci 1280MHz.

Corsair Dominator - nejrychlejší DDR2 paměť na trhu
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf testu zápisu je velmi jednotvárný, systém byl na této frekvenci omezen propustností FSB sběrnice a proto je hodnota zápisu u téměř všech testovaných frekvencí a časování stejná, a nebo se liší jen v rámci chyby měření.  Řádně však pelotonu uniká opět naše testovací paměť s časováním CPC 1T a při nízké provozní frekvenci 840MHz.

Corsair Dominator - nejrychlejší DDR2 paměť na trhu
i Zdroj: PCTuning.cz

Test latence je velmi podobný testu čtení, hodnoty kolísají téměř stejně na obou pamětech dle frekvence a časování. Ani jedna paměť nepodává výrazně lepší výsledky, až opět na první řádek grafu - paměť s časováním CPC 1T. Zajímavá je ještě skutečnost, že latence je nižší při vyšších frekvencích a horším časování než při extrémně nízkém časování a nižší frekvenci.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama