creative-gigaworks-t3-neni-treba-vzdycky-surround
Článek Creative Gigaworks T3 - není třeba vždycky surround

Creative Gigaworks T3 - není třeba vždycky surround

Jindřich Pirner

Jindřich Pirner

24. 2. 2009 06:00 58

Seznam kapitol

1. Creative SLAM a první dojmy 2. Zvukové předpoklady, zpracování 3. Hlasitost a umístěni v prostoru 4. Srovnání se studiovými reproduktory 5. Závěr a zhodnocení

Na trhu se bez většího hype objevila nová řada reproduktorů GigaWorks T3 od společnosti Creative, která slibuje špičkový zvuk v kategorii 2.1. Může se pochlubit novou technologii trojitého subwooferu SLAM, šetrným stand-by módem a kvalitními satelitní reproduktory připomínající pověstné Cambridge SoundWorks. Jestli opravdu stojí za ty nemalé peníze se dozvíte v našem testu.

Reklama
Reklama

 Výrobce si na nás připravil novou (ač dříve jinde již použitou) technologii subwooferu, kterou nazval SLAM (Symetric Loaded Acoustic Module).

Jde o subwoofer, ve kterém je jeden aktivní reproduktor a zbylé dva jsou tzv. pasivní zářiče, tedy basové reproduktory bez cívky. Jednoduše řečeno je tam jeden reprák a ty druhé dva po stranách, to jsou jen membrány. Pomocí vnitřních tlaků dokáže ten jeden reproduktor rozhýbat i zbylé dva "falešné", tudíž to má znít hlouběji, přesto dobře. A nefunguje to pouze na papíře a v propagačních materiálech, ale i ve skutečnosti. V uzavřeném subwooferu by podle mých informací měl být jakýsi plyn, takže otevírat bych to nedoporučoval.

Creative Gigaworks T3 - není třeba vždycky surround


Co tedy výrobce deklaruje? Že subwoofer s technologií Creative SLAM hraje hodně hluboko, ale zároveň rychle - to jsou právě dvě rozdílné věci, které valná většina  podobných repro nedokáže skloubit dohromady a přitom je to klíčová vlastnost, kde kvalitní subwoofer musí bezprecedentně excelovat. Díky Creative SLAM to tak i je, tedy dostanete zároveň hluboké, ale poměrně rychle reagující basy.

Vězte tedy, že ač subwoofer na obrázku vypadá, jako by měl  3x 6,5" basové reproduktory, není tomu tak a jen jeden opravdu funguje, ty zbylé jsou spíše podpůrné a rozšiřují basové spektrum, aniž by bylo třeba nějakého extrémního výkonu.

Vybalování a první dojmy

V klasické papírové krabici nepříliš velkých rozměrů naleznete subwoofer, který je usazen v polystyrenu. Zbylé dva satelitní reproduktory jsou v oddělené papírové krabičce, jsou dost malé, takže uchycení do polystyrenu nepotřebují, tudíž jsou zabaleny jen v igelitu, který je chrání dostatečně. Vše je zhotoveno z kvalitně vyhlížejících plastů, případně místy z kovu.

Creative Gigaworks T3 - není třeba vždycky surround

Při prvním pohledu na subwoofer mě příjemně potěšil fakt, že jednotlivé repro na subwooferu jsou chráněny kovovou a nutno říci, že bytelnou mřížkou, nikoliv textilním potahem, jak je občas podivným zvykem u jiných výrobců. Kovová mřížka je pro toto použití nejvhodnější - přeci jen, subwoofer je na zemi, kde do něj můžete občas nechtěně kopnout a mřížka zabrání poškození reproduktoru.

Ochranná mřížka u satelitů už je ale textilní, což je logické, budou umístěny na stole a nepotřebují takovou ochranu, jako subwoofer, který je na zemi. A také je jasné, že u takových elegantních satelitů by kovová mřížka byla vyloženě nevkusná.

V balení kromě dvou satelitů a jednoho subwooferu najdete ještě propojovací kabely. Všěchny jsou dlouhé kolem 2,5m, takže nebudete mít problém s připojením nejspíš v žádném pokoji. Potom je tam ještě napájecí klasický kabel pro Evropu a další pro USA. Samozřejmostí je kabel na propojení repro s PC a také další dva kabílky pro připojení MP3, nebo prodlužovák na sluchátka.

Je také nutné připojit ovladač hlasitosti, který je, jak je u Cretive zvykem, přidělaný na kabelu. To je velmi dobré řešení, protože ovladač hlasitosti na kabelu je vyhledávanou proprietou v pro-audio segmentu. Dálkový ovladač by možná do domácích podmínek byl vhodnější, ale ten se může ztratit nebo mu dojdou baterie a tak dále. V tomto případě nic takového nehrozí a navíc, jak si řekneme později, je toto ovládací kolečko výborně zpracované, ostatně jako celý zbytek sestavy.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning