creative-mouse-gamer-hd7600l-vylepseny-senzor-v-mainstreamu
Hardware Článek Creative Mouse Gamer HD7600L - vylepšený senzor v mainstreamu

Creative Mouse Gamer HD7600L - vylepšený senzor v mainstreamu | Kapitola 3

Michal Mitrega

Michal Mitrega

17. 1. 2007 01:00 24

Seznam kapitol

1. Balení a specifikace 2. Instalace a software 3. Kvalita, ergonomie a design 4. V praxi, závěr

Série Fatal1tyho myší nejsou určeny pro každého, což si Creative velmi dobře uvědomuje. Spolu s novou Fatal1ty Professional (pokračovatel Fatal1ty 1010) proto vypustil do světa právě Mouse Gamer HD7600L, který má doplnit mezeru v portfoliu společnosti. V recenzi se dozvíte jak si tento nový hlodavec, no. 1 na stránkách výrobce, vede...

Reklama

Za svůj vzhled se Creative HD7600L rozhodně nemusí stydět, ba naopak. Myška kombinuje černou barvu těla s barvou krytky, která je pouze na výběru uživatele. V balení jsou přibaleny tři různě vyvedené (a povedené) krytky, které si nejsou navzájem podobné, každý by si měl vybrat svého favorita. Červená krytka působí decentně, zatímco další dvě díky barvám, které se mění v závislosti na úhlu pohledu, působí spíše exhibicionisticky a zaujmou každého, komu se líbí třpytivé věci. Zbytek myšky je vyveden v černé barvě s různou povrchovou úpravou. Podařený look-out doplňuje modře podsvětlené kolečko spolu s modře podsvětlenou signalizací momentálního rozlišení na senzoru. Při nejvyšším rozlišení vypadá myška poněkud přeplácaně, protože svítí všechny čtyři modré pruhy. Kolem krytky jsou ještě dva bíle podsvětlené pruhy, o jejichž podsvětlení se starají dvě obyčejné diody. Proto neočekávejte precizní osvětlení, proužky působí spíše jako malý doplněk celkového vzhledu.

Creative Mouse Gamer HD7600L - vylepšený senzor v mainstreamu
i Zdroj: PCTuning.cz


Creative HD7600L s červenou krytkou v matném provedení

Povrch je upraven různě, začněme netradičně krytkou. Červená krytka je vyvedena v jemně matné povrchové úpravě, zatímco zbylé krytky jsou velmi lesklé, stejně tak jako dva pruhy průsvitného plastu po stranách. Vzhledem k držení myši by lesklá povrchová úprava neměla činit problém, rozhodující bude především povrchová úprava prostoru pro prsty. Ta se Creativu opravdu povedla. Hlavní tlačítka jsou jemně matná, stejně jako tlačítka na MS Habu. Kdo měl Habu v ruce, potvrdí, že se právě díky zvláště jemné, ale přitom matné povrchové úpravě, drží velmi příjemně a prsty po povrchu nekloužou. Na bocích výrobce naopak zvolil velmi hrubý styl, prsty tedy rozhodně samy od sebe sklouzávat nebudou. Boční tlačítka jsou vyvedeny v dokonale lesklé povrchové úpravě, což vůbec není na škodu. Díky tomu je, přestože nejsou nijak zvlášť vystouplé, bez problémů poznáte od boku myši.

Creative HD7600L se věřte nebo ne tvarově velmi podobá myším z Fatal1tyho série. Pro větší ruku se myška ovládá o poznání hůře, protože na ní drží jenom prsty (proto tak velké zdrsnění po stranách). Dlaň je výrazně zvednuta nad povrch podložky, ale není vůbec podepřena tělem myšky. Opačná situace nastává pro uživatele s menší rukou, která daleko lépe kopíruje klenutý povrch. Hlavně kvůli své výšce působí myška přirozeně jen pro uživatele s menší rukou. V přední části jsou tlačítka mírně zvednutá, aby byl přechod ze střední části pro prsty co nejméně namáhavý. Hlavní tlačítka rozděluje "ostrůvek" kolem kolečka, který naštěstí nezasahuje do dráhy uložení prstů. Přechod mezi krytkou a tlačítky tedy v praxi ani nezaregistrujete. Tlačítka se ovládají téměř celými prsty, jsou velmi citlivá a jdou dolů jenom trochu. Se sklonem na pravou stranu to výrobce nepřehnal, takže v podstatě ani není potřeba taková výška. Myš je téměř symetrická, takže se dá v nouzi obsluhovat i levou rukou. To ale moc nedoporučuji, ergonomie se tak sníží na minimum.

Creative Mouse Gamer HD7600L - vylepšený senzor v mainstreamu
i Zdroj: PCTuning.cz


pohled zepředu

Obě hlavní tlačítka poskytují dostatečný komfort pro prsty. Pevné držení zaručují především hluboké a dlouhé žlábky. Menší nevýhodou je citelné vyklenutí směrem ke kolečku, především ukazováček tak musí být nepřirozeně nakloněn, zatímco u prostředníčku je situace mnohem přirozenější. Levá strana je vybavena velkým a dlouhým odkládacím prostorem pro palec, který je zde uložen snad nejlépe ze všech myší co jsem kdy testoval v ruce. Bohužel, na druhé straně není situace zdaleka tak růžová. Vyklenutí, které se objevuje u myší, které mají nezávisle na sobě uložen prsteníček a malíček, není dotaženo do konce. Prsteníček je uložen pohodlně, malíček naopak strádá netradičně položen na nakloněné levé hraně myšky. Mnohem víc by se vyplatilo klasické zahnutí směrem "pod myš", kdy je sice nutné oba prsty k myšce tlačit, ale to stejně dělá každý podvědomě.

Creative Mouse Gamer HD7600L - vylepšený senzor v mainstreamu
i Zdroj: PCTuning.cz


pohled zleva

S nožičkami Creative tradičně nezůstává pozadu. Už na obalu se chlubí tím, že jsou vyrobeny z teflonu. Také způsob rozmístění (dvě malé nahoře a jeden větší "rohlík" ve spodní části) a použitá velikost zkušeného hráče nepřekvapí. Tímto rozložením se dá mírně eliminovat vetší klouzavost spodní části drátových myší a současně zachovat velmi slušný potenciál, který tato lehká myška skýtá. Jinou věcí je tloušťka teflonů, která není právě největší, můžeme tedy počítat s rychlejším opotřebením. Výrobci by si mohli zvyknout přibalovat k myškám náhradní teflonky. Umístění senzoru je vyřešeno velmi dobře, leží přesně pod těžištěm. Výborné umístění senzoru se projevuje zvýšením přesnosti především při hraní s nižší sensitivitou na větší podložce. Creative HD7600L se díky své váze a teflonovým nožičkám hodí i pro rychlé změny směru při hraní akčních her. Na druhou stranu může být pro mnohé snížená setrvačnost spíše na škodu. Pokud musíte mít pocit, že "něco" držíte, tak se této myšce raději vyhněte obloukem.

Creative Mouse Gamer HD7600L - vylepšený senzor v mainstreamu
i Zdroj: PCTuning.cz


podvozek

Kolečko je vyřešeno podobně jako bezzarážkový chod kolečka u Logitechu MX Revolution. Při malé rychlosti otáčení cítíte velmi slabé zarážky, ale při větší rychlosti zarážky splývají a téměř nekladou odpor. To je možná výhoda při listování delšími dokumenty, ale při hraní se často může stát, že protočíte kolečko víckrát než jste potřebovali. I přes relativně jemný chod kolečko po každém pootočení poctivě přenáší informace do počítače. Samotné pootáčení jakoby ani nebylo slyšet (jen občas to trošku cvakne). Podobně je na tom i stisk, zvuk má sice vyšší frekvenci, ale také malou hlasitost. Kolečko je pogumované, chybí jenom drážky, se kterými se pracuje o trochu příjemněji než s holým kolečkem.

Hlavní tlačítka znějí stejně (ostrý klik při velmi malé hlasitosti) jako kolečko. Takový zvuk rozhodně nevadí ani při poslouchání hudby nebo koukání na film. Kolébka je podstatně hlučnější, ale vzhledem k tomu, že slouží pouze na přepínání rozlišení to uživateli nemůže vadit. Je velká škoda, že nejde nastavit i na jiné, užitečnější funkce. Boční tlačítka vydávají velmi hlučný a tlumený "cvak". Na obě sice pohodlně dosáhne palec, ale ani jedno z nich není dostatečně citlivé. Pro úspěšné stisknutí se zkrátka budete muset hodně snažit.

Creative HD7600L má zajímavý béžový ocásek, který je po celé své délce různě tlustý. To ale nic nemění na faktu, že patří spíš k lepším ocáskům, které jsou docela tenké a nebrzdí moc při pohybu po stole (i když je kapku těžší). Ocásek má dobrou tvarovou paměť, dá se ohnout tak, jak ho potřebujete.

Creative Mouse Gamer HD7600L - vylepšený senzor v mainstreamu
i Zdroj: PCTuning.cz


smotaný kablík a pozlacený USB konektor

Šroubky, které drží vrchní a spodní díl u sebe se tradičně schovávají pod teflonky. Jsou celkem 3 a po jejich odšroubování se Vám naskytne zajímavý pohled do útrob myšky. Ze součástek na PCB se dá vyčíst, že výrobce použil kvalitní snímače stisku od firmy OMRON. Zajímavé je také podsvícení kolečka a dvou postranních linií vedle krytky, které osvětlují dvě velké led diody. Na levé straně si povšimněte ne právě kvalitních senzorů stisku pro boční tlačítka.

Creative Mouse Gamer HD7600L - vylepšený senzor v mainstreamu
i Zdroj: PCTuning.cz


vnitřek myši

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama