Domácí síťování a Firewall Zyxel USG20-VPN
i Zdroj: Pctuning
Sítě a Internet Článek Domácí síťování a Firewall Zyxel USG20-VPN

Domácí síťování a Firewall Zyxel USG20-VPN

Petr Šaroun

Petr Šaroun

19. 11. 2019 16:00 54

Seznam kapitol

1. Firewall 2. Jak ZyXEL USG20-VPN vypadá? 3. Portál Zyxel 4. Základní nastavení
5. Konfigurace s VDSL modemem v Bridge 6. Ochrana sítě proti virům z webových stránek 7. ADP ochrana

Pokud chcete mít data v bezpečí, potřebujete dobrý firewall. Navíc se svět mění a tato potřeba se stává naléhavější. Zyxel USG20-VPN je cenově dostupné řešení ze světa skutečných firewallů. Pojďme se podívat, co takový firewall pro malé firmy a podnikatele nabízí navíc oproti běžným domácím firewallům.

Reklama

Přemýšlel jsem, jestli do článku použít firewall pfSense nebo tento Zyxel a rozhodl jsem pro Zyxel. Jednak s ním mám dost zkušeností a jednak cenově vychází velice podobně. Firewall pfSense je sice „zdarma“, ale potřebujete pro něj hardware a není to krabička, kterou položíte u zákazníka na poličku a máte vyřešeno.

Proč článek o Firewallu?

Protokol IPv6 přišel. Tečka. Je tu a jen tak neodejde. Bohužel, je tady. Většina poskytovatelů připojení k internetu ho podporuje a působí problémy jen posledním vesnickým Wifinářům, ostatní IPv6 mají nasazený nebo právě finišují. Abych wifinářům nekřivdil, mnoho z nich mělo IPv6 dřív, než UPC a další velcí hráči.

A chápete to správně, tohle je rýpnutí do IPv6 i do těch Wi-Fi poskytovatelů připojení, kteří IPv6 šťastně ignorují. Ať si šáhnou do svědomí, skutečně dnes můžete nabízet připojení 4 Mbps? Vyházejte ty dvanáct let staré šunty. Nové prvky poběží rychlostí 50 nebo 100 Mbit a budou umět IPv6. Svět už je mnohem dál!

IPv6 stabilně roste, na obrázku vidíte statistiku Google.

Růst IPv6
i Zdroj: Pctuning
Růst IPv6

V IPv6 oproti Německu samozřejmě zaostáváme, jenže to i oproti Maďarsku nebo Rumunsku a v Polsku se rozbíhá nasazování 10Gbps internetových přípojek pro domácnosti za 600 korun a laciný 1Gbps.

IPv6 roste, ale co to znamená?

Předně, počet volně přístupných zařízení na internetu se zvyšuje. IPv6 je ve Windows 10 ve výchozím nastavení zapnutá a řada lidí už IPv6 má, aniž by o tom věděli. IPv6 může být bezpečnostní riziko!

A co to znamená?

Potřebujete solidní firewall! Nastavit ho a umět nastavení zkontrolovat. Že ve Windows je Firewall? No ano a taky malování a „jednotné intuitivní ovládání“. Co firewall ve Windows skutečně hlídá, si názorně ukážeme příště. Příští díl bude obecnější, ale opět použiju zařízení z dnešního článku na ukázku.

ZyXEL USG20-VPN

ZyXEL USG20-VPN je zařízení pro malé firmy, živnostníky a profesionály. Zařízení obsahuje použitelný firewall, VPN bránu a umožňuje filtrování obsahu. Na vybrané funkce se podrobněji podíváme.

ZyXEL USG20-VPN
i Zdroj: Pctuning
ZyXEL USG20-VPN

Zařízení je pro domácnosti dražší. Ostatně je určeno profesionálům a drobným podnikatelům, ale chci vám ukázat, co umí. Pro větší firmy se používají vyšší řady zařízení, některé se stejným ovládáním.

Zařízení stojí na Alza.cz 5300,- Kč bez DPH, jinde trochu víc, místy až 7000,- bez DPH. Pohlídejte si záruku, Alza nabízí 60 měsíců! Produktové číslo: USG20-VPN-EU0101F, starší model za plnou cenu nekupujte.

ZyXEL USG20-VPN
i Zdroj: Pctuning
ZyXEL USG20-VPN

Společnost Zyxel

Zyxel funguje od roku 1989 a je z Taiwanu (zdroj). Na rozdíl od firem z pevninské Číny, nabízí vyšší míru soukromí. Taiwanské společnosti totiž nepodléhají nařízením vlády pevninské Číny (důvod).

Domácí síťování a Firewall Zyxel USG20-VPN
i Zdroj: Pctuning

Firma Zyxel vyrábí výborné, ale i úplně laciné síťové krabičky, právě u lacicných krabiček všech výrobců je dobré dávat pozor. A především, nesuďte firmu podle jejich nejlevnějších produktů. Představte si někoho, kdo zná jen Škoda Felicia a bude ho porovnávat s nejlépe vybaveným VW Passatem.

Většina z vás zařízení firmy Zyxel zná, bohužel vesměs jen ty nejlevnější kousky, ale Zyxel umí vyrábět a vyrábí i špičkový hardware!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning