Domácí síťování: Kopírujeme po síti rychlostí 2 Gbps
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Domácí síťování: Kopírujeme po síti rychlostí 2 Gbps

Domácí síťování: Kopírujeme po síti rychlostí 2 Gbps | Kapitola 5

Petr Šaroun

Petr Šaroun

7. 1. 2019 03:00 38

Seznam kapitol

1. Switch Zyxel GS1200-8 2. Webové rozhraní Zyxel GS1200-8 3. Zrcadlení portů 4. Virtuální síť 5. Kopírování po sítí rychlostí 2 Gbps / 230 MBps 6. Nastavení NAS

Podíváme se na překvapivě dobrý switch Zyxel GS1200-8 za 800 korun, povíme si něco o virtuálních sítích (VLAN), zabezpečíme si potenciálně závadné zařízení, vyzkoušíme si zrcadlení provozu, odposlechneme přihlašovací údaje a nakonfigurujeme si NAS Synology, abychom mohli po síti kopírovat rychlostí 230 MB/s.

Reklama

Kopírování po sítí rychlostí 2 Gbps / 230 MBps

Udělalo by mi velkou radost, kdybyste si po přečtení dnešního článku řekli „Proč jsem si jen nekoupil desku, která má dvě síťovky!“. Slušné desky mají dvě síťové karty a dnes si ukážeme, že to má docela dobrý důvod.

10 Gigabit Ethernet, nebo 10 GbE tj. ethernet s rychlostí 10 Gb/s je dostupný, síťové karty jsou „levné“, problém je 10 GbE switch i citlivost 10 GbE na (ne)kvalitu kabelů, s průměrnou kabeláží zaplatíte jen hodně peněz, ale výsledek se nedostaví. Jinými slovy, je to mladá technologie a potřebuje vychytat. Oproti tomu 1 GbE, tj. klasický Gigabitový Ethernet nabízí rychlost kopírování JEN okolo 115 MBps.

Běžná rychlost kopírování po síti
i Zdroj: PCTuning.cz
Běžná rychlost kopírování po síti

Kopíruji po síti rychlostí ~115 MBps, za devět vteřin se přenese něco přes jeden gigabajt. Jenže i běžný rotační disk nabízí rychlosti daleko vyšší. Hodně lidí má v NAS i SSD, tam jsou rychlosti ještě větší! Ale vy musíte čekat, protože... no vlastně čekat nemusíte, stačí zapojit další síťovou kartu.

Do našeho switche, ale může to být libovolný jiný 1 GbE switch, zapojíme dvě síťové karty.

Dvě zapojené síťové karty
i Zdroj: PCTuning.cz
Dvě zapojené síťové karty

A nebo pohled přes Windows:

Dvě zapojené síťové karty
i Zdroj: PCTuning.cz
Dvě zapojené síťové karty

Najednou máme teoretickou propustnost 2× 1 GbE, což nám dává našich ~230 MBps. To už je o malinko víc, než kolik dat zvládne podávat jeden rotační disk. Čas kopírování se najednou významně zlepšil.

Slušná rychlost kopírování po síti
i Zdroj: PCTuning.cz
Slušná rychlost kopírování po síti

Protokol pro přenos souborů SMB ve Windows 10 (minimálně od verze 1803 tj. 2018/březen) umí Multichannel. Nic nemusíte nastavovat. Switch nemusí podporovat týmy, nic nemusíte nastavovat ani ve Windows, stačí jen zapojit dvě síťové karty. Ale logicky, dostatečně rychle musí být připojen zdrojový i cílový počítač/NAS.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama