Domácí síťování: rychlý 10Gb NAS QNAP TS-332X
Sítě a Internet Článek Domácí síťování: rychlý 10Gb NAS QNAP TS-332X

Domácí síťování: rychlý 10Gb NAS QNAP TS-332X

Petr Šaroun

Petr Šaroun

26. 3. 2020 20:00 56

Seznam kapitol

1. NAS QNAP TS-332X 2. Typické zapojení pro 10Gb síť 3. Představení zařízení – obrázky 4. Hardware a hlavní systém
5. Základní zapojení 10Gb sítě 6. Testy rychlosti 7. Urychlení plotnového disku pomocí SSD jako cache 8. Hrajeme si se sítí

QNAP TS-332X s 10Gb síťovou kartou je skvělá volba pro každého, kdo potřebuje rychlý NAS. Většina disků je rychlejších než 1GbE síť, o SSD ani nemá smysl mluvit. A co víc, tenhle drobeček má dokonce i tři pozice pro M.2 SSD, které mohou posloužit i jako cache! Je to moc pěkný kousek hardware a bylo by škoda se na něj blíž nepodívat!

Reklama
Reklama

Byla to skutečná revoluce, když se před dvaceti lety začaly objevovat první dostupné síťové karty pro 1GbE a switche, přišla doba Intel P4 a to se gigabitová síť, tedy 1GbE (gigabitový ethernet), natolik rozšířil, že v roce 2003 už ani nestál za zmínku. (Čipová sada uměla jen 10/100, ale desky byly osazovány čipem Broadcom BCM 5702.) Nástup gigabitového ethernetu byl hladký, někdy v roce 2001 přišla norma Cat 5e, která nám vydržela 19 let. Dnes je 1GbE (1gigabitový ethernet) už notně vousatá, obstarožní a pomalá technologie. „Drátová“ síťová karta se stává tou úplně nejpomalejší součástí počítače, dokonce i nové porty USB jsou 10Gbitové nebo rychlejší. Tak vám nemusím vysvětlovat, proč mi QNAP TS-332X padl do oka.

Je to jeden z prvních dostupných NASů s 10gigabitovou sítí a podobných zařízení stále přibývá.

NAS QNAP TS-332X
NAS QNAP TS-332X

Nejprve klíčové parametry:

  • 3 pozice pro M.2 SSD disky (je nutné používat pouze kompatibilní - 2280 SATA 6 Gb/s)
  • 3 pozice pro 3.5" pevné disky, součástí balení je i jedna redukce na 2.5" disk
  • 2× 1GbE síťová karta
  • SFP+ slot pro připojení k 10Gbitové síti
  • Rozumná cena, obstojná rychlost

Cena

Jak se desetigigabitová síť dostává do střední třídy zařízení, klesá i cena. NAS QNAP TS-332X (2GB) se prodává ve dvou variantách (2 GB a 4 GB RAM), ceny se hodně hýbou, nekupujte zbytečně draze. Slušnou cenu mají třeba v Mironetu, ale nedávno jsem s nimi učinil negativní zkušenost, kdy mi pětiletou záruku zkrouhli na dva roky, což po urgenci opravili, ale kdybych si toho nevšiml, asi by platil by údaj z dokladu.

NAS QNAP TS-332X (varianta 2GB)
NAS QNAP TS-332X (varianta 2GB)

Někdy se vyplatí nakupovat přes Německý Amazon. Zboží vám doručí na vaší Německou adresu a přepošlou do ČR. Zboží můžete nakoupit i o třetinu levněji, s delší zárukou nebo kvalitnější. Právě řeším nákup stroje za čtrnáct tisíc, který v Německu stojí necelých devět tisíc. Kromě ceny tu máme známý problém dvojí kvality a ten se zdaleka netýká jen potravin. Vykutálení výrobci své produkty vyrábí ve dvou verzích, ta pro bývalé západní státy se montuje třeba přímo v Japonsku nebo používají originální japonské kondenzátory a verze pro Untermensch v Rumunsku z mnohem horších součástek (a dráž).

Podle mých informací firma QNAP dodává stejné a kvalitní výrobky do celého světa, což velmi oceňuji!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning