Domácí síťování: Vzdálená správa – na své PC odkudkoliv
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Domácí síťování: Vzdálená správa – na své PC odkudkoliv

Domácí síťování: Vzdálená správa – na své PC odkudkoliv | Kapitola 2

Petr Šaroun

Petr Šaroun

26. 11. 2018 03:00 28

Seznam kapitol

1. Softwarové nástroje 2. Vzdálená plocha Windows – RDP 3. VNC 4. Další nástroje
5. Podpis souboru – Hash/kontrolní součet 6. DHCP 7. TFTP

Dnes se podíváme na šikovné prográmky a utility. Začneme nástroji pro vzdálený přístup k počítači, podíváme se na Teamviewer, RDP a VNC, naučíme se řešit problémy vzdáleně. Pak se podíváme na programy, některé budeme potřebovat pro nahrání OpenWrt do vzpurného zařízení, konkrétně TFTP a DHCP server.

Reklama

Vzdálená plocha Windows – RDP

Použití: Chci sedět u počítače A, ale pracovat na počítači B.

Předpoklady: Počítače na sebe navzájem vidí, buď jsou v jedné síti, je mezi nimi VPN spojení nebo počítač B má do internetu vystrčený port 3389. A potřebujete operační systém Windows nejméně ve verzi PRO.

Kde to používám:

Ze svého herního počítače se připojím na plochu virtuálního počítače uvnitř NAS.(Článek virtualizujeme PC na NAS.) Tam vytočím VPN do práce a otevřu další sezení vzdálené plochy na svůj počítač v práci. Důvod pro takhle krkolomné řešení je čistě bezpečnostní, na svém PC testuji různý software a nechci přijít o práci.

Mám tu i dva staré počítače s Core2Duo, umístěné v předsíni a připojené pouze napájecím a síťovým kabelem. Nemusím k nim chodit, používám jen jednu klávesnici, jednu myš. Počítače mají COM port, a protože tam neinstaluji další software, nerozbiju si pracovní prostředí pro programování ESP.

Nastavení

Na cílovém počítači, na který se budete připojovat, zapněte RDP (Remote Desktop Protocol - protokol vzdálené plochy). (Tento počítač -> Vlastnosti -> Upřesnit -> Vzdálený přístup.)

Povolení vzdálené plochy
i Zdroj: PCTuning.cz
Povolení vzdálené plochy

Po uložení nastavení, případně restartu počítače, se můžete podívat příkazem NETSTAT -a, jestli program vzdálené plochy začal naslouchat na portu 3389.

Kontrola pomocí NETSTAT -a
i Zdroj: PCTuning.cz
Kontrola pomocí NETSTAT -a

Také se můžeme podívat, jestli se ve Windows Firewallu vytvořilo pravidlo, které povolí připojení na port 3389.

Kontrola nastavení firewallu
i Zdroj: PCTuning.cz
Kontrola nastavení firewallu

Z klienta se můžete zkusit připojit na port 3389 "serveru" pomocí vestavěného klienta služby Telnet (volitelná součást Windows), Zadáte IP počítače, na který se chcete připojit a port 3389. Pokud telnet připojení odmítne, je v cestě nějaká překážka, nejspíš to bude právě firewall.

Kontrola pomocí utility Telnet
i Zdroj: PCTuning.cz
Kontrola pomocí utility Telnet

A konečně, pokud vše běží, můžete se pomocí příkazu MSTSC (anebo spuštěním Připojení ke vzdálené ploše) připojit na daný počítač.

Připojení MSTSC
i Zdroj: PCTuning.cz
Připojení MSTSC

Připomenu, že se můžete připojit i z Androidního tabletu na vaše desktopové PC (na Google Play najdete aplikaci přímo od Microsoftu).

Připojení k PC z tabletu
i Zdroj: PCTuning.cz
Připojení k PC z tabletu

Vše jsme řešili už v rámci článku Virtuální počítač na vašem NAS. Jsou tam nějaké další detaily, jako například to, že uživatel musí mít nastavené heslo.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama