Domácí síťování: Než zřídíte DSL; jak zvenčí na PC, disk a kameru
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Domácí síťování: Než zřídíte DSL; jak zvenčí na PC, disk a kameru

Domácí síťování: Než zřídíte DSL; jak zvenčí na PC, disk a kameru

Petr Šaroun

Petr Šaroun

28. 8. 2018 03:00 27

Seznam kapitol

1. DSL, veřejná IP, VPN 2. Než začneme vybírat DSL modem 3. DSL a tajemství dlouhých tras 4. Konfigurace VDSL části modemu 5. Veřejná adresa IPv4
6. DDNS služby – jak zjišťovat vaši IP, když se mění 7. USB port a sdílení disku 8. Sdílení zařízení do internetu 9. VPN – Ke svému PC zvenčí. A proč? 10. Závěr

Dnes se trochu podíváme na slasti a strasti s připojením VDSL. S modemem Zyxel SBG3300 se pak z práce připojíme k našemu počítači doma pomocí VPN a budeme ho ovládat tak, jako bychom u něj seděli. Vysdílíme si do internetu IP kameru, abychom mohli na mobilu sledovat, co se děje doma. A také si nasdílíme USB disk do internetu.

Reklama

Seriál je primárně o sítích a dnes se blíž podíváme na DSL. Sice používám konkrétní kus hardware, bránu Zyxel SBG3300, ale znalosti z článku jsou univerzální.

Už mě nebaví psát o sítích jen tak. Co z toho zkusit vyrazit nějaké peníze? Jednak se dostaneme k lepšímu hardware a jednak si vyděláme pár kaček. Třeba vás to chytne, když ne, možná začnu psát herní recenze.

Zyxel SBG3300

Dobře si uvědomuji, že většina z vás zná jen laciné Zyxely. Takové „laciné Škoda Fábie“, modemy od poskytovatelů, které perfektně odvedou svou práci, ale chlubit se jimi nebudete. Jenže tohle je proti nim úplně jiná třída zařízení. Ne Superb, ale Octavia v dobré výbavě. Dříč, který dělá přesně to, se po něm chce.

Osobně rád používám ještě vyšší řadu, konkrétně od ZyXEL USG20-VPN výš, což jsou skvělé firemní brány s hromadou funkcí a levným provozem z hlediska licencí. Ty ovšem potřebují externí DSL modem.

Zyxel SBG3300 mě nadchl, prodává se za ~2500 Kč na patro.cz a trochu dražší na Alza.cz a přitom nabízí všechny ty funkce a vychytávky, které může malá firma očekávat, Třeba bezpečnost a VPN.

Zyxel SBG3300
i Zdroj: PCTuning.cz
Zyxel SBG3300

Co zařízení umí:

  • VDSL2 i ADSL2 modem
  • Dvojité WAN rozhraní
  • Slušná podpora IPv6
  • VPN server
  • 4x GbE porty
  • USB sdílení a 3G internet
  • Pravidelně aktualizovaný firmware

Zyxel SBG3300 - zadní strana
i Zdroj: PCTuning.cz
Zyxel SBG3300 - zadní strana

Zařízení dělá přesně to, co chci. Přehledně, rychle, nevzpouzí se, neuvrtalo mě do stavu, kdy bych si říkal, proč to nejde. Pro práci potřebujete přesně takové zařízení. Nechcete honit duchy.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama