Domácí síťování: zlepšujeme Wi-Fi s ASUS RT-AX86U
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Domácí síťování: zlepšujeme Wi-Fi s ASUS RT-AX86U

Domácí síťování: zlepšujeme Wi-Fi s ASUS RT-AX86U | Kapitola 3

Petr Šaroun

Petr Šaroun

22. 12. 2020 03:00 29

Seznam kapitol

1. Router s Wi-Fi 6 AP, který jsem si musel vyprosit 2. ASUS RT-AX86U 3. Předmluva k Wi-Fi 4. Internetové rady, jak vyladit Wi-Fi 5. Myslet a vědět jsou různé věci
6. Co se děje za zdí? 7. Než se pustíme do měření 8. Testy – podle šířky kanálu 9. Jak správně používat Wi-Fi 6

Článek původně vznikal jako recenze ASUS RT-AX86U, ale ASUS vyrobil tak parádní router s Wi-Fi 6 AP, že mě to hrozně chytlo a rozhodl se vám poskytnout návod, jak si lépe nastavit Wi-Fi. Mnoho věcí uvedených v článku platí i pro starší verze Wi-Fi. Samotný ASUS RT-AX86U není pro každého, je to dražší, ale ve své kategorii špičkové zařízení.

Reklama

Předmluva k Wi-Fi

Velmi se omlouvám za zjednodušení, kterých se v následujících řádcích dopustím. Totiž, bez minimálně rámcového pochopení několika základních mechanismů si Wi-Fi spolehlivě nevyladíte.

Jak si představit vysílání

Pro jednoduchost si vzduch (do kterého se vysílá) představte jako vodní hladinu a nějaký proutek jako anténu. Pokud začnete proutkem tlouct do vody, po hladině se budou šířit vlny.

Vodní hladina, zdroj: commons.wikimedia.org
i Zdroj: PCTuning.cz
Vodní hladina, zdroj: commons.wikimedia.org

To je nepřesné přirovnání, na vodní hladině vidíme vidíme vlnění, jak se šíří do stran, nikoliv do hloubky.

Řekněme, že prut zapíchnutý kolmo do vody (úhel 90°), vytváří horizontální (po hladině) se šířící vlny. Naopak prut položený na hladinu, by vytvářel vlny šířící se horizontálně. Příjem provádíte opět nějakým „klackem“ a nejlépe to funguje, když jsou oba otočené stejně. Polarizace obou antén mají být shodné.

Pokud nevěříte, že vlnění není laser, přečtěte si třeba tento dronařský článek.

Zisk antény

Viděli jste někdy petrolejku? A Napadlo vás, proč se za petrolejku dávalo zrcadlo?

Petrolejka se zrcadlem: commons.wikimedia.org
i Zdroj: PCTuning.cz
Petrolejka se zrcadlem: commons.wikimedia.org

Opravdu, pokud to nevíte, zkuste na to přijít sami. Proč dát za petrolejku zrcadlo.

Ano, světlo svítí do všech stran skoro stejně. A aby naši předci nesvítili do zdí, které většinu světla pohltí, pomohli si zrcadlem. To světlo odráží zpět do místnosti. Petrolejka bez zrcadlazisk 0 dB.

Zisk 0 dB? Řekněme nulový zisk, zisk 0, nula od nuly, no a ty dB teď neřešme.

Poznámka: Pokud máte AP u stěny, schválně za něj postavte bočnici od počítače a do diskuze mi napište, jestli jste naměřili lepší signál.

Dobrá anténa vyzařuje tam, kam to chceme.

Anténa bez zisku je jako hasič, který přiběhne k požáru, stříká vodu kolmo nad sebe a hasí tím, co mu padá okolo něj. Takový chodící vodotrysk. Vysoko zisková anténa je jako směrovaný proud vody.

  • Anténa je prvek, který může „formovat vysílání“, nějakým směrem pustí to, co by jinak šlo všemi směry.
  • Směrové/sektorové antény mají slepé úhly, do kterých září málo nebo vůbec.

Úplně každá anténa má nějaký zisk. A zisk může být klidně 0 dB. Větší paraboly mají zisk > 23 dB a používají se na delší vzdálenosti, vyzařovaný signál formují do pomalu se rozšiřujícího kuželu. Malé prutové anténky mají zisk 3–5 dB a vyzařují do všech stran, zisk vytváří omezováním vyzařování nad sebe a pod sebe.

A je tu další kontrolní otázka, jestliže máme prutovou anténu (třeba klasickou anténku na AP), která vyzařuje do stran, kam budeme vyzařovat, když anténku položíme?

Vyzařování antény: commons.wikimedia.org
i Zdroj: PCTuning.cz
Vyzařování antény: commons.wikimedia.org

Směrový diagram antény

Anténa se ziskem 0 dB zřejmě vysílá do všech stran. Pokud má anténa nějaký zisk, nabírá ho směrováním signálu. A protože naslepo bychom mohli jen tušit, jaké má anténa parametry, výrobci dodávají takzvané vyzařovací nebo také směrové diagramy. Ty popisují, kam anténa září a kam naopak „ani ne“.

Vysíláním vzniká určité trojrozměrné těleso (místo pokryté signálem). Na jeho popis potřebujeme buď dva samostatné obrázky (pohled ze strany a pohled z vrchu), nebo jeden obrázek ve dvou barvách.

Následuje vyzařovací digram panelové antény Jirous JPA-9 S/0.5 od Českého výrobce antén.

Vyzařovací diagram antény Jirous JPA-9, zdroj: https://cz.jirous.com/
i Zdroj: PCTuning.cz
Vyzařovací diagram antény Jirous JPA-9, zdroj: https://cz.jirous.com/

Všimněte si, že tato anténa svítí určeným směrem! Ne do všech stran. Je podobnější reflektoru. Sami se rozmyslete, kam chcete signál posílat.

Umístění AP a není Wi-Fi jako Wi-Fi

Domácí Wi-Fi používaly původně jen pásmo 2.4 GHz. 2.4GHz Wi-Fi není tak rychlá, jako 5GHz Wi-Fi a to z více důvodů, ale mnohem lépe prochází zdí. Velmi často se připojíte na 2.4GHz Wi-Fi i skrz tři zdi. Obecně se dá říct, že jedna zeď pro 2.4GHz Wi-Fi není problém.

Pozor, vždy je nutné respektovat vyzařovací diagram antény!

Viděl jsem AP (s integrovanou anténou) určené k zavěšení na strop. Firma je přimontovala na stěnu, pokrytí nebylo nic moc, antény totiž nejvíc svítily do země a stropu.

Na obrázku vidíte dobré umístění pro 2.4GHz Wi-Fi AP.

Vhodné místo pro 2.4 GHz Wi-Fi
i Zdroj: PCTuning.cz
Vhodné místo pro 2.4 GHz Wi-Fi

Jestliže takhle vypadá jedno z dobrých řešení na pokrytí celého bytu Wi-Fi 2.4 GHz, pro Wi-Fi 5 GHz se to moc nehodí. 5GHz Wi-Fi 6 tak sice bude dostupná v celém bytě, ale signál bude asi hodně rozkolísaný.

Wi-Fi 5 GHz nemá ráda zdi, zdi jí slušně tlumí, což je dobře, protože nás svou 5 GHz Wi-Fi nebude rušit soused. A taky to je špatně, protože nám jedna Wi-Fi na 5 GHz skvěle pokryje pouze jednu místnost.

Při tomhle zapojení se může, alespoň na 5GHz Wi-Fi, objevovat určité strašení, signál bude místy nestabilní. Což se může projevovat mikrovýpadky. Hrajete, přijde vteřinový LAG ...a hrajete dál. Výpadky mohou nastávat ve chvíli, kdy vás ovlivní třeba sousedova Wi-Fi 5 GHz, protože její signál bude shodou okolností silnější než váš signál utlumený zdí.

Pro Wi-Fi na 5 GHz je ideální následující zapojení, kdy klienti připojení na Wi-Fi 5 GHz budou mít dostupnou maximální rychlost právě v obýváku. Wi-Fi 5 GHz umístěte tam, kde chcete rychlost!

Vzorová domácnost
i Zdroj: PCTuning.cz
Vzorová domácnost

Dvě zdi 5GHz Wi-Fi slušně utlumí. Takový spoj není moc spolehlivý. Mnoho lidí se pokouší ladit spoj skrz dvě zdi. A mnoho lidí se pokouší hlavou rozbít zeď. Obojí je teoreticky možné a ani jedno není dobrý nápad.

Slyšíš mě? Já tebe ne!

Mnoho lidí si neuvědomuje, že Wi-Fi je obousměrná komunikace. Je jedno, jestli někoho slyším, když on mě neslyší a obráceně. Data se mohou ztrácet cestou ke mně i ode mě! To, že já ještě někoho slyším neznamená, že on ještě slyší mě! Vždy by nás měla zajímat kvalita spojení pro obě strany!

Podobný začátečnický článek o Wi-Fi jsem už psal.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama