Doporučené herní PC sestavy nižší a střední třídy – jaro 2019
i Zdroj: Pctuning
Sestavy Článek Doporučené herní PC sestavy nižší a střední třídy – jaro 2019

Doporučené herní PC sestavy nižší a střední třídy – jaro 2019

Petr Kupský

Petr Kupský

2. 4. 2019 05:00 21

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Co je nového 3. Nejnižší třída nad 12 000 Kč – Intel 4. Nejnižší třída nad 12 000 Kč – Intel: RAM, disky... 5. Nejnižší třída nad 12 000 Kč – AMD 6. Nejnižší třída nad 12 000 Kč – AMD: RAM, disky... 7. Nižší střední třída nad 16 000 Kč – Intel 8. Nižší střední třída nad 16 000 Kč – Intel: RAM, disky...
9. Nižší střední třída nad 16 000 Kč – AMD 10. Nižší střední třída nad 16 000 Kč – AMD: RAM, disky... 11. Střední třída nad 22 000 Kč – Intel 12. Střední třída nad 22 000 Kč – Intel: RAM, disky... 13. Střední třída nad 22 000 Kč – AMD 14. Střední třída nad 22 000 Kč – AMD: RAM, disky... 15. Periferie

Chaos, který způsobily nové grafiky, se urovnává, a tak vám opět přinášíme přehled doporučených sestav v několika cenových kategoriích nižší a střední třídy. Do výběru komponent se pozitivně promítl pokračující pokles cen SSD, pamětí a některých grafických karet. Ve většině kategorií si v herním výkonu sestav výrazně polepšíme.

Reklama

Úvod

Je to již více než šest dlouhých měsíců od poloviny září 2018, kdy jsme publikovali předchozí podzimní přehled počítačových sestav nižší a střední třídy. S dalším pokračováním jsme nespěchali a počkali si na obměnu portfolia grafických karet Nvidia v nižším a středním výkonnostním segmentu, který měl zčásti vliv i na ceny konkurenčních produktů.

Zásadní generační obměna grafických karet Nvidia ve vyšším výkonnostním segmentu se již projevila v našem výběru komponent v rámci podzimního přehledu počítačových sestav vyšší třídy, který jsme publikovali začátkem prosince 2018. Právě čekání na nastupující generaci Turing bylo tehdy důvodem opožděného vydání podzimního přehledu. V závěru článku jsem vám slíbil, že pokud to situace dovolí zimní přehled počítačových sestav přineseme někdy na přelomu ledna a února. Jenže to už byly na obzoru nové grafiky, u nichž se dal předpokládat výraznější dopad na nabídku trhu, takže jsme s přehledem raději počkali. Moc dlouho by aktuální nevydržel a vyčkání na nové grafické karty se určitě vyplatilo.

V tomto výchozím segmentu počítačových sestav s relativně nízkými rozpočty se nejvýrazněji projevuje aktuálně příznivý pokles cen SSD disků, paměťových modulů a také některých modelů grafických karet. Díky tomu si nyní ve většině kategorií dopřejeme lépe vybavené sestavy s lepší výbavou a vyšším herním výkonem, než kterého se nám podařilo dosáhnout u doporučených sestav před půl rokem.

Koncepce přehledu sestav

Budeme i nadále pokračovat v celkové koncepci dvou samostatných dílů přehledu sestav rozdělených do samostatných kategorií stanovených podle celkové pořizovací ceny základní sestavy bez operačního systému a periferií. V prvním díle si nejprve představíme tři kategorie počítačových sestav v cenových hladinách 12, 16 a 22 tisíc korun, tedy sestavy od nejnižší třídy do třídy střední. Ve druhém díle navážeme sestavami v hladinách 28, 34 a 40 tisíc korun, tedy vyššími a nejvyššími třídami (kategoriemi). Kvůli přehlednosti článku představíme sestavy na procesorových základech Intel a AMD ve všech cenových kategoriích pomocí samostatných kapitol.

Doporučené sestavy jsem rozdělil na levnější a dražší variantu v každé z cenových kategorií. Levnější variantu A navrhuji tak, aby se co nejvíce přiblížila výchozí částce v dané kategorii. Přitom nejsem touto částkou přímo vázán a v odůvodněných případech se od ní mohu v nezbytně nutné míře odchýlit. V této variantě obecně upřesňuji dosažení maximálního herního výkonu na úkor výbavy. Cílem rozhodně není úspora nákladů za cenu použití komponent s pochybnou kvalitou.

Dražší varianta B se bude pořizovací cenou pohybovat někde v intervalu mezi cenou levnější varianty sestavy a horním limitem příslušné kategorie, daným výchozí částkou kategorie následující. Cena zde není tím rozhodujícím kritériem. Cílem je dosažení maximálního herního výkonu a současně optimální výbavy. Rozdíly mezi variantami A a B budou například v použití lépe vybavených základních desek, větší kapacity RAM a disků, luxusnějších verzí grafických karet a luxusnějších skříní.

U doporučených grafických karet uvádím v tabulce pro srovnání jejich přibližný výkon v pěti populárních hrách. Výkon byl změřen u obdobného modelu grafické karty na testovací sestavě s osmijádrovým procesorem Intel i7, a proto jej označuji pouze jako orientační. Portfolio her, ve kterých je výkon grafických karet porovnáván, bylo sestaveno tak, aby bylo možné posoudit výkon v jednom novějším titulu pod DX11 a ve čtyřech titulech pod nejnovějším DX12, u něhož uplatníme všechny funkce posledních generací grafických karet.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning