Doporučené herní PC sestavy vyšší třídy: podzim 2018
i Zdroj: PCTuning.cz
Sestavy Článek Doporučené herní PC sestavy vyšší třídy: podzim 2018

Doporučené herní PC sestavy vyšší třídy: podzim 2018 | Kapitola 16

Petr Kupský

Petr Kupský

5. 12. 2018 04:00 36

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Vyšší třída nad 28 000 Kč – Intel 3. Vyšší třída nad 28.000 Kč – Intel: RAM, disky... 4. Vyšší třída nad 28.000 Kč – AMD 5. Vyšší třída nad 28.000 Kč – AMD: RAM, disky... 6. Nejvyšší třída nad 34.000 Kč – Intel 7. Nejvyšší třída okolo 34.000 Kč – Intel: RAM, disky... 8. Nejvyšší třída nad 34.000 Kč – AMD
9. Nejvyšší třída nad 34.000 Kč – AMD: RAM, disky... 10. Nejvyšší třída nad 40.000 Kč – Intel 11. Nejvyšší třída nad 40.000 Kč – Intel: RAM, disky... 12. Nejvyšší třída nad 40.000 Kč – AMD 13. Nejvyšší třída nad 40.000 Kč – AMD: RAM, disky... 14. Periferie 15. Kvalita zvuku integrovaného kodeku 16. Závěr

Konec podzimu se kvapem blíží a vánoční svátky jsou již na dohled. Nejvyšší čas se poohlédnout po hodnotných dárcích pro své bližní. S dalším dílem pravidelného přehledu herních počítačových sestav vyšší třídy bychom vás rádi inspirovali a byli nápomocni v tom, jak se zorientovat na trhu s počítačovými komponenty.

Reklama

Závěr

V rámci obou samostatných dílů jarního přehledu jsme se při výběru komponent ve stanovených kategoriích snažili nabídnout maximální herní výkon a optimální užitné vlastnosti. Pokračovali jsme v tradici a u každé kategorie sestav jsme navrhli dvě varianty na konkrétní procesorové základně (levnější a dražší). Levnější varianta byla vždy navržena s ohledem na poskytnutí maximálního herního výkonu tak, abychom se co nejvíce přiblížili stanovenému cenovému limitu. Spořili jsme v takovém případě obvykle na výbavě sestavy se spolehnutím na postupné doplnění sestavy o komponenty, které nebyly k prvotnímu provozu nezbytně nutné (například zvýšení kapacity RAM, instalace pevného disku). U dražší sestavy se nám v některých případech herní výkon nezvedl, ale vyšší rozpočet jsme využili na zlepšení optimální výbavy.

Nebojte se dále kombinovat. Komponenty obou variant sestav můžeme ve většině případů navzájem zaměňovat. Grafická karta ve výběru u dražší sestavy nemusí být vždy výkonnější než ta u sestavy levnější. Některé komponenty, které jsme osadili do dražší sestavy (větší kapacita RAM, SSD disk) mohou být doplněny později v rámci upgradu základu postaveného na levnější variantě sestavy.

Čím se řídit při výběru komponent

Na závěr si tradičně připomeneme několik obligátních rad, kterými je dobré se při pořizování počítačové sestavy obecně řídit.

Pokud si vybíráte komponenty do své nové počítačové sestavy a nemusíte se za každou cenu vejít do ohraničeného rozpočtu, snažte se vyhnout případům, kdy je použita silná a drahá grafická karta na úkor kvality a funkce ostatních komponent. Nejčastěji se jedná o malý objem operační paměti (pod 8 GB), malou kapacitu pevného disku (pod 1 TB), absence SSD disku, napájecí zdroj pochybné kvality a nekvalitní skříň. Taková herní sestava možná bude fungovat a v daném cenovém limitu bude snad i podávat nejvyšší herní výkon. Jenže to může být na úkor životnosti, kdy například závada na nekvalitním zdroji dokáže kvůli nepřítomnosti ochranných obvodů zničit mnohem dražší komponenty sestavy, případně způsobit mnohem bolestivější ztrátu dat. Také to může být na úkor užitné hodnoty sestavy, kdy nepostačí malý objem operační paměti, nebo brzy dojde malá kapacitu pevného disku, takže další investice stejně budou nevyhnutelné.

Co se týče výběru grafické karty, není dobrý ani opačný případ, kdy u herního počítače použijeme velmi výkonný procesor v kombinaci s poměrně slabou grafickou kartou. Nenechte se zmást frázemi obchodníků v reklamních materiálech, které nezřídka vychvalují skvělý herní výkon u relativně velmi slabých grafických karet. Po boku takové grafické karty bude výkonný procesor zahálet a prostředky do něj vložené přijdou vniveč. Jedinou výjimkou může být zakoupení slabé grafické karty z důvodu naplánovaného brzkého upgradu.

Při výběru sestavy je také nutné zohlednit její další možné využití a svou volbu tomu přizpůsobit. Některé aplikace využívají výpočetní výkon všech dostupných výpočetních vláken procesoru, takže se vyplatí investovat do vícejádrového procesoru. Jiné aplikace mohou využít akceleraci pomocí GPU, přičemž grafické karty s různými jádry v nich podávají rozdílný výkon, takže volba té výkonnější bude rozhodně lepší. Podobně musíme zohlednit výběr a velikost SSD a HDD. Není nic horšího, než postupné doplňování disků s malou kapacitou, které zabírají prostor ve skříni a zvyšují spotřebu a hluk sestavy.

Před objednáním sestavy si rozhodně prověřte ceny vybraných komponent ve více obchodech. Dá se tím obvykle pár stovek ušetřit. Zaměřte se také na zvýhodněné nabídky. Při volbě prodejce se zajímejte o zkušenosti ostatních kupujících, zejména s přístupem k zákazníkovi v případě reklamace. Pro někoho může být zajímavá nabídka prodejce na sestavení a oživení počítače z objednaných komponent zdarma, nebo za symbolický poplatek.

Pokud si pořizujete počítač poprvé, budete muset navrženou sestavu doplnit o operační systém a periferie. Jako operační systém jsou aktuálně nejvýhodnější 64bitové Windows 10 s důležitou podporou DirectX 12 a také s novou správou paměťového systému WDDM 2.0, která je velmi užitečná pro vlastníky grafických karet s menším objemem video paměti (typicky 4 GB a níže).

Periferie (monitor, klávesnice, myš, reproduktory) jsou většinou otázkou vkusu, takže doporučujeme vybrat si z nabídky prodejců několik výrobků a pročíst si jejich recenze na renomovaných webech. Pokud si koupíte některou z námi doporučených periferií, zásadní chybu neuděláte.

Doporučené herní PC sestavy vyšší třídy: podzim 2018
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud to situace dovolí zimní přehled počítačových sestav přineseme někdy na přelomu ledna a února. Toužebně vyhlížíme nové generace grafických karet obou výrobců ve střední a nižší výkonnostní třídě. Rozjíždí se nový 7nm výrobní proces, který by měl přinést vyšší efektivitu na něm postavených produktů a pro tuto kategorii grafických karet by rozhodně přišel vhod. První grafickou kartou postavenou na tomto procesu je profesionální AMD Radeon Instinct s jádrem Vega 20. Uvidíme, zda nám do běžného spotřebního sektoru něco nepřinese již letošní zima.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama