Doporučené PC sestavy pro hráče – zima 2015
i Zdroj: PCTuning.cz
Sestavy Článek Doporučené PC sestavy pro hráče – zima 2015

Doporučené PC sestavy pro hráče – zima 2015

Petr Kupský

Petr Kupský

21. 12. 2015 03:00 39

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Hardware: Co je nového a co se změnilo 3. Nejnižší třída okolo 12 000 Kč 4. Nižší střední třída okolo 16 000 Kč 5. Střední třída okolo 22 000 Kč
6. Vyšší třída okolo 28 000 Kč 7. Nejvyšší třída okolo 34 000 Kč 8. Nejvyšší třída nad 40 000 Kč 9. Závěr

Vánoce jsou za dveřmi a na nákup počítače pod stromeček již času nezbývá. V takovém případě je lepší darovat odpovídající finanční částku a s výběrem počítače počkat na období po vánocích. Svátky si pak můžeme zpestřit výběrem těch správných komponent, při kterém vám může být náš přehled sestav nápomocný.

Reklama

Úvod

Předvánoční období nebývá pro nákup počítačových komponent zrovna ideální. Zajímavé zboží bývá často beznadějně vyprodáno, čímž se výběr komponent zužuje na méně atraktivní položky. Žádané zboží se vyprodává i v obchodech, které jsou známé vyššími cenami a také v obchodech, o které bychom dříve ani nezavadili. Pokud si navíc hodláme sestavu z vytoužených komponent nechat od prodejce sestavit, můžeme očekávat mnohem delší dodací lhůty, než je obvyklé.

Doporučené PC sestavy pro hráče – zima 2015
i Zdroj: PCTuning.cz

Jestli jste nenechali nic náhodě a máte již vybráno a objednáno, nejlépe však již zabaleno a dodáno, dobře jste udělali. Možná jste se inspirovali našim podzimním přehledem počítačových sestav, který jsme publikovali koncem října. Ty dva měsíce, které mezitím uběhly, nakonec žádné výrazné novinky na trhu nepřinesly a sestavy pro nadcházející zimní sezónu se logicky nijak zásadně neliší. Tedy až na výběr procesorů Intel a souvisejících základních desek, ale o tom si povíme později. Koncem listopadu se navíc dočasně propadl kurz české koruny vůči dolaru, takže prodejci doplňovali skladové zásoby na vánoční trh za relativně nevýhodného kurzu, který se promítl do všeobecně vyšších cen komponent.

Zimní přehled počítačových sestav bude zajímavý zejména pro toho, kdo obvykle o vánocích dostává dary ve formě finanční hotovosti. Tu je možné investovat do nákupu nové sestavy, nebo komponent v době po vánočních svátcích, nejlépe však začátkem nového roku, kdy prodejci doplní zásoby.

Aktuální přehled počítačových sestav zachovává stejnou koncepci, která byla lehce modifikována minule. Opět si představíme několik sestav rozdělených do samostatných kategorií podle celkové pořizovací ceny základní sestavy bez operačního systému a periferií. Začneme výchozí kategorií s cenou okolo 12 000 korun, u které se můžeme pustit do kterékoliv ze současných her, a skončíme nejvyšší kategorií s částkou výrazně nad 40 tisíci korun.

Kromě dvou nejvyšších kategorií si vždy představíme varianty sestav na procesorových základech Intel a AMD. Sestavy obou výrobců budou dále rozděleny na levnější a dražší varianty v každé z cenových kategorií. Levnější varianta A bude navržena tak, aby se výrazně neodchýlila od stanoveného limitu v dané kategorii. V této variantě bude upřesněno dosažení maximálního herního výkonu na úkor výbavy. Cílem rozhodně nebyla úspora nákladů za cenu použití komponent s pochybnou kvalitou.

Elegantní či dravý vzhled nemusí být jen výsadou drahých skříní - Zalman Z1 NEO.
i Zdroj: PCTuning.cz
Elegantní či dravý vzhled nemusí být jen výsadou drahých skříní - Zalman Z1 NEO.

Dražší varianta B se bude pořizovací cenou pohybovat někde v intervalu mezi limity jednotlivých kategorií. Cena zde nebyla tím rozhodujícím kritériem. Cílem bylo dosažení maximálního herního výkonu a současně optimální výbavy. Rozdíly mezi variantami A a B budou často v použití lépe vybavených základních desek, větší kapacity RAM a disků, luxusnějších verzí grafických karet a luxusnějších skříní. V některých případech bude u dražší sestavy použita o něco výkonnější grafická karta.

U vybraných grafických karet bude v tabulce pro srovnání uveden jejich přibližný výkon v pěti populárních hrách. Výkon byl změřen u obdobného modelu grafické karty na testovací sestavě se šestijádrovým procesorem i7, a proto je označen pouze jako orientační.

Tabulky sestav budou i tentokrát doplněny o návrhy alternativních komponent, kde si zájemci o grafickou kartu z jiného tábora jistě vyberou. Najdeme zde i další zajímavé modely základních desek, disků, chladičů, skříní, apod. Kromě alternativních komponent vám vždy vyčíslíme případnou hodnotu sestavy doplněné o operační systém a DVD mechaniku. K tomu přidáme doporučení vhodné myši, klávesnice a monitoru, přestože tyto periferie jsou většinou otázkou osobního vkusu zákazníka.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama