PCTuning Článek

Duel malých setů vodního chlazení, zn.: jen pro nenáročné

Daniel Wojtěch
Daniel Wojtěch
22. 1. 2014 03:00 17 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Rozbalujeme krabici 2. Enermax Liqtech 120X 3. Instalace 4. SilverStone Tundra TD03
5. Instalace 6. Jak probíhá měření? 7. Naměřené hodnoty 8. Malé vodní chlazení – nešťastná volba

Vodní chlazení je snem kdejakého počítačového nadšence, proto se také snažíme o jejich testování. Podíváme se na dva bezúdržbové all-in-one sety se 120mm radiátorem, které patří k nejlevnějším vodním chladičům. Jak obstojí v souboji s průměrnými i špičkovými vzduchovými chladiči?

Reklama
Reklama

Co se týká malých vodních setů, jsem poměrně skeptický. Abychom si rozuměli, mezi malé řadím ty s radiátorem o velikosti 120–140 mm osazené jedním nebo dvěma ventilátory. U podobného radiátoru je ale problém s tím, jak teplo z poměrně malého výměníku dostatečně rychle odvádět.

K tomu, aby chlazení dosáhlo lepších výsledků než obrovzské vzduchové chlazení, je zapotřebí vysokých otáček ventilátorů, čímž se samozřejmě zvýší hluk a celá pointa vodního chlazení vysoký výkon za cenu nízkého hluku – se vytrácí.

I takové „základní“ sady zřejmě mají své kupce, jinak by se do nich výrobci nehrnuli, proto nebude na škodu, pokud se podíváme, jak si vedou ve srovnání s klasickým vzduchovým chlazením.

Většina setů obdobné koncepce se od sebe na pohled prakticky neliší a obdobně je tomu i v případě porovnávaných chladičů. A tak nás bude v dnešním testu zajímat především to, zda dokáže jeden z nich nabídnout něco navíc. Odpověď na tuhle otázku najdeme v několika dalších kapitolách.

Do této recenze jsme zařadili pouze dva sety vodního chlazení – SilverStone Tundra, který je na trhu již delší dobu a proti němu se postaví novinka od Enermaxu.

    

Oba chladiče jsou stejné koncepce se 120mm radiátorem, na který lze nainstalovat jeden nebo dva ventilátory. Jsou si podobné jak balením i systémem uchycení. Když přivřeme obě oči, zjistíme, že rozdíly jsou jen kosmetického řádu. Vypadá to, že jsou oba chladiče vyráběné ve stejné továrně, nebo přinejmenším u některých dílů využívají stejného dodavatele.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning