Endorfy Navis F240: poctivě navržený vodní kit AiO
i Zdroj: Pctuning
Skříně, zdroje, chladiče Recenze Endorfy Navis F240: poctivě navržený vodní kit AiO

Endorfy Navis F240: poctivě navržený vodní kit AiO | Kapitola 4

Z. Obermaier

Z. Obermaier

24. 2. 2023 09:30 48

Seznam kapitol

1. Změna názvu, anebo také ne ... 2. Endorfy Navis F240 3. Testovací sestava a výsledky měření 4. Závěr – Hodnocení

Společnost SilentiumPC vloni oznámila změnu značky na Endorfy. Pod novým brandem ale najdete tytéž produkty s drobnými vylepšeními. My vyzkoušíme ověřený chladič Navis F240 s novým logem Endorfy. 

Reklama
Endorfy Navis F240: poctivě navržený vodní kit AiO
i Zdroj: Pctuning

Zkoušel jsem mnoho chladičů AiO, od těch nejlevnějších až po superdrahé. Ty levné většinou poznáte na první pohled a první dotek, zkušenosti navíc praví, že právě tyhle nevydrží dlouho. Mám doma už pěknou sbírku nefunkčních AiO, ve kterých zmizelo chladivo nebo se nějak rozbila pumpa. V případě Endorfy Navis F240 jsem ale už při prvním zkoumání věděl, že tohle nebude lowend, což by mohla indikovat prvoplánově cena. Z výsledků měření jsem mile překvapen.

Endorfy Navis F240: poctivě navržený vodní kit AiO
i Zdroj: Pctuning

Chladicí výkon a hlučnosti jsou skvělé. S tichým chodem na otáčkách 600 ot./min uchladíte při minimální hlučnosti cokoliv včetně výkonných procesorů Intel. Pokud vám už tento základní režim stačit nebude, můžete jen mírně navýšit otáčky ventilátorů a bezpečně uchladíte opět cokoliv. Největším překvapením testu je právě ohromná rezerva v chlazení, kterou máte. Já bez potíží uchladím Core i9-9900K s napětím 1,35 V s výkonem pumpy a ventilátorů zhruba na polovině jejich maxima. A stále úplně tiše.

Otázkou je způsob ovládání. Uživatelé se zde dělí na dva tábory, puristé nechtějí žádný další software a svěří ovládání otáček svojí základní desce. To má své výhody v čistotě takového řešení, někdy ale nemusí být ovládání úplně dle vašich představ. Přeci jen se otáčky nemusí chovat, jak chcete, a při ladění regulace pak musíte opakovaně do BIOSu desky. V takovém případě je praktičtější software, který umožňuje nastavení všeho možného přímo z Windows. 

V tomto případě na výběr nemáte, Endorfy žádnou aplikaci k chladiči nedodává. Ono by se ani jednoduše ovládat nic nedalo, chybí jakékoliv spojení s počítačem (USB). Ale nevidím to jako nevýhodu.

AKTUALIZACE: V době mezi zveřejněním recenze a publikací došlo celkem k zásadnímu zlevnění. Nejlevnější F240 pořídíte už od 2000 Kč, větší F280 za 2400 Kč a největší F360 za 2700 Kč. To jsou už opravdu zajímavé ceny

Nejlevnější model je za 2600 Kč, dražší za 2999 Kč a nejvyšší model je za 3399 Kč.

Za půjčení kitu děkujeme Endorfy

Endorfy Navis F240: poctivě navržený vodní kit AiO
i Zdroj: Pctuning

Verdikt

Velice výkonný a super tichý chladič za bezkonkurenční cenu.

Co se nám líbí a nelíbí?

Vysoký chladicí výkon, uchladí i i9-9900K s napětím 1,35 V stále s rezervou
Tichý chod do 1000 ot./min.
Velice slušné zpracování
Na dnešní dobu dobrá cena
Žádná aplikace, otáčky lze regulovat jedině skrze desku a její FAN porty (někomu může vadit)
Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning