f-e-a-r-extraction-point-vykon-grafickych-karet
Hardware Článek F.E.A.R. Extraction Point - výkon grafických karet

F.E.A.R. Extraction Point - výkon grafických karet | Kapitola 2

Štefek Petr

Štefek Petr

2. 11. 2006 01:00 78

Seznam kapitol

1. F.E.A.R. Extraction Point 2. Testy

Extraction Point je název právě vycházejícího datadisku ke hře F.E.A.R., která si získala nejednoho fanouška a posbírala mnohá prestižní ocenění herních magazínů. V našem článku se ovšem zaměříme na výkony jednotlivých grafických karet v tomto přídavku pro původní hru.

Reklama

Díky absenci "ingame" testu je nutné měřit vše pomocí utility FRAPS, která dokáže zaznamenat minimální i průměrné snímky za sekundu, což je pro nás nejdůležitější. Jako testovacích sestav jsem využil desek Asus P5WDG2-WS (CrossFire) a Asus P5N32-SLI (SLI) Premium spolu s procesorem Intel Core 2 Duo E6600 2.4GHz doplněný o 2GB paměti.

F.E.A.R. Extraction Point - výkon grafických karet
i Zdroj: PCTuning.cz

Jako minimum pro hraní F.E.A.R. EP vidím jednoznačně grafickou kartu úrovně Radeonu X1900GT či GeForce 7900GS. Samozřejmě si velmi dobře zahrajete i na méně výkonných kartách typu GeForce 7600GS či Radeon X1650Pro, ale již musíte počítat s osekáním některých detailů z grafických hod. Velmi překvapivý je souboj karet X1900XT a GeForce 7900GTO, které vyřadily díky své skvělé ceně i takové leadery jako je Radeon X1950XTX, který si zde jen velmi těžko ospravedlní několika tisícový příplatek. 

Dobře zde zabodovala GeForce 7950GX2, která svými výkony zastiňuje (především díky poměru cena/výkon) klasická multi-gpu řešení v podobě CrossFire Radeon X1950XTX a GeForce 7900GTX SLI. Nejkomfortnější hru nám ovšem poskytne systém osazený GeForce 7900GTX SLI.

F.E.A.R. Extraction Point - výkon grafických karet
i Zdroj: PCTuning.cz

Situace ve vyšším rozlišení je úplně stejná. Hru si na plné detaily užijete pouze na současném high-endu GeForce 7950GT počínaje a GeForce 7900GTX SLI konče. Zajímavý je zde propad CrossFire Radeon X1950XTX na úroveň GeForce 7950GX2, který je způsoben typem renderování SFR (Single Frame Rendering), podle neověřených informací lze zapnout mnohem výhodnější AFR (Alternate Frame Rendering) mód pomocí nastavení Catalyst AI na Advanced (SFR Standard). 

Špatně si rozhodně nevede Radeon X1950Pro, který svým výkonem poráží konkurenta v podobě GeForce 7900GS. Obecně se dá říci, že pro F.E.A.R. EP v plných detailech potřebujete grafickou kartu s 512MB paměti.

F.E.A.R. Extraction Point - výkon grafických karet
i Zdroj: PCTuning.cz

Poslední malý ukazuje možnosti jaké se naskýtají majitelům multi-gpu systémů, kteří si ještě v tomto případě (1600x1200) mohou dovolit vyhlazování, ale pro komfortní hru asi nebude vhodné nastavit více než 2xFSAA. GeForce 7900GTX SLI je zde jasným favoritem a ponechává za sebou CrossFire o dobrých 9FPS v hodnotě minimálních snímků. Problém CrossFire můžete velmi pravděpodobně vyřešit způsobem uvedeným výše.  Jsem velmi zvědav jak si povede ve srovnání s těmito kartami zbrusu nová GeForce 8800, jejíž vydání je naplánováno na 8.listopadu.

Pokud si porovnáte původní F.E.A.R. a datadisk Extraction point, tak snadno dojdete k závěru, že datadisk je o něco náročnější na hardware, což ospravedlňuje mírnými úpravami a  vylepšeními enginu, které běžný hráč jen těžko postřehne. Samozřejmě, že Extraction Point spolu s F.E.A.R. není hrou pro hrstku vyvolených s nejlepším dostupným hardware, ale výslednému FPS lze velmi pomoci mírnějším nastavením fyziky i grafiky.  V příštím článku se zaměříme na preview výkonu ve hře Need For Speed Carbon.

První
Poslední
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama