Galaxy Note 10.1 s osmijádrem Samsung Exynos 5 Octa v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Galaxy Note 10.1 s osmijádrem Samsung Exynos 5 Octa v testu

Galaxy Note 10.1 s osmijádrem Samsung Exynos 5 Octa v testu | Kapitola 2

Marek Vacovský

Marek Vacovský

13. 2. 2014 03:00 11

Seznam kapitol

1. Úvod a základní informace 2. Technické parametry 3. SoC v praxi 4. Prohlídka operačního systému 5. Zhodnocení a závěr

SoC Samsung Exynos 5420, možná lépe známý jako Exynos 5 Octa, je vlastně druhým mobilním „osmijádrovým“ procesorem na světě. Proč v uvozovkách? Jedná se totiž o spojení dvou čtyřjádrových čipů. Jedním z mála zařízení, ve kterých se nachází, je tablet Samsung Galaxy Note 10.1 (edice 2014), který si dnes podrobněji prohlédneme.

Reklama


Britská společnost ARM Limited, která stojí za rozšířenou architekturou ARM, vždy při uvedení nové architektury vybere tři výrobce, kteří exkluzivně obdrží licenci na výrobu čipsetů tak, aby byli s předstihem připraveni. U architektury ARM Cortex-A15 samozřejmě v této trojicí nechyběl jihokorejský Samsung. Jako první představil dvoujádrový čipset Exynos 5250 (aka Exynos 5 Dual, který se nachází například v tabletu Google Nexus 10). Poté přišla první osmijádrová varianta Exynos 5410 a pak už následoval náš čip, tedy Exynos 5420, jenž Samsung vůbec poprvé ukázal v červenci letošního roku. Do prvních zařízení se však čipset dostal za poměrně dlouhou dobu.

Galaxy Note 10.1 s osmijádrem Samsung Exynos 5 Octa v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Zdroj

Ačkoli se o čipsetu mluví jako o osmijádrovém, jedná se o dva čtyřjádrové procesory – první výkonné čtyřjádro je vystavěné právě na architektuře ARM Cortex-A15, druhé čtyřjádro je přitom založeno na úspornější architektuře ARM Cortex-A7, kterou využívají většinou levné čtyřjádrové procesory od MediaTeku a dalších výrobců low-end procesorů. Celý čipset je vyroben postarší 28nm technologií, i přesto by však měla být efektivita čipu nevídaná. Výkonné čtyřjádro (ARM Cortex-A15) běží na taktu 1,8 GHz a je spuštěno v případě náročných úkonů, úsporný čipset (ARM Cortex-A7) pak běží na taktu 1,3 GHz a obstarává výkon pro všechny méně náročné úkony. Důležité je však podotknout, že oba procesory NIKDY neběží současně, maximálně mohou běžet čtyři jádra (byly zde pokusy o zprovoznění všech jader současně, což se povedlo, ovšem celý SoC pak během pár minut vždy shořel) – to obstarává též technologie od ARMU, big.LITTLE.

Technologie big.LITTLE


Hlavním cílem technologie big.LITTLE je zajištění maximální energetické účinnosti. V reálu se používá tak, že jeden SoC v sobě obsahuje dva procesory (o konkrétním počtu jader), které jsou mezi sebou libovolně přepínány dle aktuální potřeby. Dle vyjádření ARMu díky tomu dochází k úspoře až 75 % energie. Software big.LITTLE proto automaticky přepíná jednotlivé jádra dle potřeby, vše je navíc velmi rychlé (v milisekundách), takže nepůsobí uživatelům sebemenší problémy a při běžném použití ani není možné přechod zaznamenat.

Díky vylepšené technologii big.LITTLE, která přišla právě se SoC Exynos 5420, není třeba zapínat celou čtveřici jader, jako tomu bylo u předešlé varianty. Jádra nyní mohou být spouštěna nezávisle na sobě – to znamená, že nezbytně nemusí běžet všechna čtyři jádra naráz. Ty nejméně náročné úkony tak lze vykonávat i například s pouhým jedním jádrem ARM Cortex-A7.

Za libovolným kombinováním jader z obou skupin (ARM Cortex-A15 či ARM Cortex-A7) stojí technologie HMP (Heterogeneous MultiProcessing). Jak tedy můžete vidět, například pro hraní nenáročných her, jako je titul Angry Birds, si vystačíte s úsporným čtyřjádrem. V případě spuštění náročnějších aplikací, pak čipsetu vypomůže i dostatečný počet výkonnějších jader. To si můžete prohlédnout na dalším videu.

Rozdíly oproti svému předchůdci


Jak už jsme si několikrát uvedli, testujeme už vlastně druhý osmijádrový procesor, tedy variantu Exynos 5420. Podíváme se, v čem se liší oproti svému předchůdci, kterým je Soc Exynos 5410. Rovnou však můžeme konstatovat, že změn je pomálu. Tou hlavní je bezesporu výměna grafického čipu, kdy se Samsung rozhodl místo čipu od Imagination Power navrátit k Mali od ARMu.

Galaxy Note 10.1 s osmijádrem Samsung Exynos 5 Octa v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Mezi další odlišnosti pak patří zvýšení taktu u novější generace z 1,6 GHz na 1,8 GHz, respektive z 1,2 GHz na 1,3 GHz, což jsou méně podstatné změny, které nemají až tak velký vliv na surový výkon. Stejný pak zůstal počet jader, jejich architektura i výrobní technologie (28nm). Mezi minoritní změny patří ještě změna paměťového modulu z 2 × 32bit LPDDR3-1600 na 2× 32bit LPDDR3-1866, čímž se zvýšila maximální teoretická propustnost pamětí až na 14,9 GB za sekundu. Pro porovnání Exynos 5410 nabízel propustnost maximálně 12,8 GB za sekundu.

Grafický čip – Návrat ke kořenům

Jednou z největších změn, ne-li tou největší, je právě výměna grafických jednotek. Samsung, jak je dobře známo, ve většině mobilních zařízení, ať už tabletů nebo smartphonů, sází na grafické čipy Mali od ARMu. U první generace vlastního octa-core procesoru však Samsung tak trochu překvapil a vsadil na pro něj nevšední řešení v podobě tříjádrového čipu Imagination PowerVR SGX544MP3 – poprvé od představení původního smarthponu Galaxy S tak Samsung nepoužil grafiku Mali. V druhé generaci se však Samsung už „poučil“ a použil osvědčené Mali – v té době navíc nejnovější řešení Mali-T628 o taktu 600 MHz.

Galaxy Note 10.1 s osmijádrem Samsung Exynos 5 Octa v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Konkrétně se jedná o šestijádrovou verzi čipu (existují jedno až osmijádrové varianty), který byl představen už v srpnu roku 2012. Jako perličku pak můžeme uvést skutečnost, že ARM jej uváděl jako čip spíše pro mobilní telefony a chytré televizory. Grafika jako taková pak podporuje například OpenGL ES 1.1, OpenGL ES 2.0 a OpenGL ES 3.0, DirectX 9, DirectX 11 či OpenCL 1.1.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama