
Gigabyte GeForce RTX 4060 Ti Eagle 8GB: Skvělý základ od Gigabyte
Seznam kapitol
I když je RTX 4060 Ti Eagle nejlevnějším modelem Gigabyte z nové řady RTX 4060 Ti, netrpí žádným z častých neduhů karet v základním provedení. Nabídne výkonný chladič, dokonce i duální BIOS s dobře odladěnou regulací a nebude vás omezovat ani v přetaktování – limit příkonu lze zvednout až o 56 W. Pokud si zrovna nepotrpíte na barevné LEDky, nenajdete moc jiných důvodů, proč pořizovat některý z vyšších modelů.
Minulý týden jsme s uvedením otestovali GeForce RTX 4060 Ti Founders Edition od Nvidie. Dnes se podíváme na RTX 4060 Ti ze základní modelové řady Eagle od Gigabyte. Výhody a nevýhody jsme probrali v předchozím článku.
Na úvod už jen připomenu, že z hlediska přínosu oproti minulé generaci je na tom z dosud uvedených modelů RTX 4060 Ti nejhůře. Nepřínáší oproti RTX 3060 Ti významný výkonnostní posun a v 8GB variantě ani vyšší kapacitu pamětí (a ve srovnání s 12GB RTX 3060 je tomu spíše naopak). Nvidia sází na podporu DLSS 3 a generování mezisnímků a na to, že díky vyššímu výkonu v ray tracingu bude RTX 4060 Ti lépe připravená na modernější hry s jeho podporou.
Podstatně nižší je kvůli užší sběrnici i a pomalejším GDDR6 i propustnost pamětí (288 oproti 608,3 GB/s). Do velké míry to kompenzuje větší cache L2, ale funguje to nejlépe ve full HD, s vyšším rozlišením se náskok proti RTX 3060 Ti zmenšuje a v některých hrách a nastaveních je ve 4K novinka i pomalejší než starší RTX 3060 Ti. Nepříjemné je i ořezání sběrnice PCI Express 4.0 na osm linek. U moderních platforem to nevadí, ale v případě těch starších to může na osmi linkách PCIe 3.0 znamenat dalších pár procent výkonu dolů a ještě menší odstup od RTX 3060 Ti.
Oproti AD104 z RTX 4070 jsou u menšího čipu AD106 jsou výrazně osekané hlavně paměti a rasterizační jednotky (je jich 48 místo 64). Aktivních je 4 352 stream procesorů, 136 tensor core 4. generace a 34 RT core 3. generace.
Gigabyte GeForce RTX 4060 Ti Eagle 8GB
Testovaný model je tím nejlevnějším z aktuální nabídky Gigabyte. Jde o model GV-N406TEAGLE-8GD v revizi 1.0, zda přijde i nějaká další, uvidíme. Karta má referenční takty, tedy udávaný herní takt s boost 2535 MHz, varianta OC má ale papírové takty navýšené jen o málo výš na 2550 MHz. Verze Aero nabídne 2580 MHz, Aorus Elite 2655 MHz. Reálné pracovní takty budou nejspíš vyšší.
Řada Eagle je v nabídce Gigabyte nejníže. Znamená to levnější plastové kryty, jednodušší chladič i to, že nemůžete čekat hromadu LEDek. Na tom nejpodstatnějším, tedy na chladiči, ale Gigabyte nešetřil.

GPU-Z je stále ještě verzi 2.53.0, která RTX 4060 Ti pořádně nezná. Rozdíl mezi oběma BIOSy nepoznáte, shodné jsou takty i limity příkonu, liší se jen nastavení regulace ventilátorů.
BIOS OC | BIOS Silent
Z monitoringu lze získat mnoho údajů včetně hotspotu, celkového příkonu i příkonu na jednotlivých napájecích větvích. Ventilátory jsou monitorované a regulované přes dva konektory, regulace je nastavená tak, že běží na shodných otáčkách.
Limit příkonu je na referenčních 160 W, překvapila mě možnost změnit rozsah limitu příkonu od -38 do +35 %, tedy od 100 do 216 W. Horní hranice je teoretické maximum, které získáte kombinací 66 W přes 12V větev na sběrnici PCIe a 150W osmipinu. U základního modelu bych to nečekal ani u varianty OC, ne tak u varianty na základních taktech. U Founders Edition jej bylo možné navýšit jen o 9 % na 175 W.
BIOS OC
Bios Silent
Na obalu výrobce upozorňuje na trojici ventilátorů s protiběžným otáčením a chladič s trojicí heatpipe. Screen-cooling je označení pro volně průchozí žebrování, přes které prochází ohřátý vzduch nad kartu. Dále je zmíněný zadní kryt pro zpevnění a ochranu karty a kvalitní cívky a kondenzátory pro delší životnost karty.



Ke kartě není zapotřebí ani napájecí redukce, takže v příslušenství najdete jen stručnou instalační příručku.
