Intel Core i9-10900X: Deset jader na taktu 4,9 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Intel Core i9-10900X: Deset jader na taktu 4,9 GHz

Intel Core i9-10900X: Deset jader na taktu 4,9 GHz

Z. Obermaier

Z. Obermaier

26. 12. 2019 04:00 57

Seznam kapitol

1. Osm jader, nebo deset a víc? 2. Frekvence Core i9-10900X 3. Představení Intel Core i9-10900X 4. Testovací systém a specifikace 5. Měření aplikačního výkonu
6. Měření herního výkonu (1080p) 7. Spotřeba a teploty 8. Přetaktování Core i9-10900X 9. Hodnocení a závěr

AMD obsadilo novými Ryzeny segment procesorů s osmi, dvanácti a šestnácti jádry. Mezeru v nabídce může zaplnit Intel s deseti jádry, ideálním to kompromisem mezi herním a pracovním procesorem. U Core i9-10900X od Intelu mne navíc překvapila možnost vysokého přetaktování, které není obvyklé.

Reklama

Osm jader, nebo deset a víc?

Původně jsem žádný Cascade Lake-X testovat nechtěl, nepřináší nic nového. Nakonec mne příznivá cenovka a nevídané přetaktování přimělo základní model Core i9-10900X otestovat. Myslím si, že smysl v této generaci mají jen dva procesory. Právě Core i9-10900X s deseti jádry a nejvyšší model Core i9-10980XE s jádry osmnácti. Oba jsou za slušné peníze vzhledem k počtu jader, protože Intel ceny upravil směrem dolů. Navíc platforma X299 stále má co nabídnout jak hráčům, tak profesionálům.

Osobně jsem stále hluboce přesvědčen, že je v současnosti osm fyzických jader procesoru pro highend desktop nebo herní dělo naprosto dostatečný počet. Tak totiž hovoří praxe, když se podíváme na herní testy vlivu procesoru, tak herní tituly s jádry neškálují výkonem výše, spíše naopak. Stále vede několik fyzických (ideálně osm) jader na co nejvyšším taktu. To samé platí i pro výkonný desktop, kde šestnáct vláken stačí solidně jak na rendering, tak i na zpracování videa.

Pro seriózní práci pak mají samozřejmě vícejádrové procesory smysl. Pokud v aplikacích, které vás živí, nebo baví umíte využít neomezené množství jader, není problém si časem koupit až 32–64jádrový procesor, zde smysl vidím. Další argument je spotřeba, přetaktování a odpadní teplo. Více jader produkuje více tepla, které je nutné odebrat, což znamená dražší a výkonnější chladiče. S počtem jader také klesá reálná šance na solidní přetaktování, s vyšším napětím brutálně roste spotřeba a nároky na napájení desky. Zkrátka a dobře, dle mého názoru jsou víc než osmijádrové procesory do herního desktopu zbytečné. Je to ale můj názor, váš může být odlišný.

Intel Core i9-10900X: Deset jader na taktu 4,9 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

Situace v roce 2019 a také 2020 ale udala trend mnoha jader. AMD uvedlo Ryzeny 3000 v mainstreamu s osmi, dvanácti a šestnácti jádry. Totálně tím narušili dlouhodobý trend, kdy se počet jader zvyšoval jen pomalu. Byl k tomu ale důvod, tím jsou vývojáři aplikací. Upřímně, k ničemu to v podstatě není. Tolik jader prostě není v mainstreamu potřeba, naopak. Hry z toho netěží, většina aplikací nedokáže vícejádrové procesory efektivně využít a na profi práci v aplikacích, kde lze zátěž dobře rozložit na vysoký počet vláken, zvolíte jinou platformu než AM4. Další jádra s výjimkou specifických scénářů, jako je souběžné hraní a streamování z téhož PC, prostě nevyužijete. Vývojáři her, aplikací a Microsoft na mnoho vláken neoptimalizují. Nevěřím ani, že se to v brzké době změní, čekáme na to od prvního osmijádra a k žádnému znatelnému zlepšení nedošlo.

Ideální procesor pro hráče je osmijádro (popřípadě se SMT), deset, dvanáct a šestnáct jader už je nadstandard, který ale umožní hráčům využít jednu zajímavou věc – vypnutí SMT. Dříve jsme u procesorů také pro hry vypínali HT (SMT) a to samé platí i dnes. U desetijádra můžete klidně HT vypnout. Nic tím neztratíte, naopak. Herní výkon bude lepší, taktování vyšší a počet vláken stále dostatečný. U dvanáctijádra a výše bych to bral (pro herní stroj) už jako povinnost.

Cascade Lake-X 2020

Intel Core i9-10900X: Deset jader na taktu 4,9 GHz
i Zdroj: PCTuning.cz

Tentokrát už není pro LGA 2066 dostupné nic pod deset jader. Žádá osmijádra, šestijádra nebo čtyřjádra se nekonají. To je dobře. Cena základního deseti jádrového modelu Core i9-10900X je kolem 17 000 korun. Model Core i9-10920X s dvanácti jádry je za 19 000 korun. Dále pokračuje model s čtrnácti a osmnácti jádry. Ceny jsou 23 000 korun a 27 000 korun za nejvyšší model Core i9-10980XE. Za zmínku stojí podpora pamětí DDR4-2933 u všech modelů a stejné TDP 165 W. Všechny modely mají také plnou konfiguraci linek PCIe.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama