Intel Core i9-10900X: Deset jader na taktu 4,9 GHz
PCTuning Článek

Intel Core i9-10900X: Deset jader na taktu 4,9 GHz

Z. Obermaier

Z. Obermaier

26. 12. 2019 04:00 57

Seznam kapitol

1. Osm jader, nebo deset a víc? 2. Frekvence Core i9-10900X 3. Představení Intel Core i9-10900X 4. Testovací systém a specifikace 5. Měření aplikačního výkonu
6. Měření herního výkonu (1080p) 7. Spotřeba a teploty 8. Přetaktování Core i9-10900X 9. Hodnocení a závěr

AMD obsadilo novými Ryzeny segment procesorů s osmi, dvanácti a šestnácti jádry. Mezeru v nabídce může zaplnit Intel s deseti jádry, ideálním to kompromisem mezi herním a pracovním procesorem. U Core i9-10900X od Intelu mne navíc překvapila možnost vysokého přetaktování, které není obvyklé.

Reklama
Reklama

Osm jader, nebo deset a víc?

Původně jsem žádný Cascade Lake-X testovat nechtěl, nepřináší nic nového. Nakonec mne příznivá cenovka a nevídané přetaktování přimělo základní model Core i9-10900X otestovat. Myslím si, že smysl v této generaci mají jen dva procesory. Právě Core i9-10900X s deseti jádry a nejvyšší model Core i9-10980XE s jádry osmnácti. Oba jsou za slušné peníze vzhledem k počtu jader, protože Intel ceny upravil směrem dolů. Navíc platforma X299 stále má co nabídnout jak hráčům, tak profesionálům.

Osobně jsem stále hluboce přesvědčen, že je v současnosti osm fyzických jader procesoru pro highend desktop nebo herní dělo naprosto dostatečný počet. Tak totiž hovoří praxe, když se podíváme na herní testy vlivu procesoru, tak herní tituly s jádry neškálují výkonem výše, spíše naopak. Stále vede několik fyzických (ideálně osm) jader na co nejvyšším taktu. To samé platí i pro výkonný desktop, kde šestnáct vláken stačí solidně jak na rendering, tak i na zpracování videa.

Pro seriózní práci pak mají samozřejmě vícejádrové procesory smysl. Pokud v aplikacích, které vás živí, nebo baví umíte využít neomezené množství jader, není problém si časem koupit až 32–64jádrový procesor, zde smysl vidím. Další argument je spotřeba, přetaktování a odpadní teplo. Více jader produkuje více tepla, které je nutné odebrat, což znamená dražší a výkonnější chladiče. S počtem jader také klesá reálná šance na solidní přetaktování, s vyšším napětím brutálně roste spotřeba a nároky na napájení desky. Zkrátka a dobře, dle mého názoru jsou víc než osmijádrové procesory do herního desktopu zbytečné. Je to ale můj názor, váš může být odlišný.

Intel Core i9-10900X: Deset jader na taktu 4,9 GHz

Situace v roce 2019 a také 2020 ale udala trend mnoha jader. AMD uvedlo Ryzeny 3000 v mainstreamu s osmi, dvanácti a šestnácti jádry. Totálně tím narušili dlouhodobý trend, kdy se počet jader zvyšoval jen pomalu. Byl k tomu ale důvod, tím jsou vývojáři aplikací. Upřímně, k ničemu to v podstatě není. Tolik jader prostě není v mainstreamu potřeba, naopak. Hry z toho netěží, většina aplikací nedokáže vícejádrové procesory efektivně využít a na profi práci v aplikacích, kde lze zátěž dobře rozložit na vysoký počet vláken, zvolíte jinou platformu než AM4. Další jádra s výjimkou specifických scénářů, jako je souběžné hraní a streamování z téhož PC, prostě nevyužijete. Vývojáři her, aplikací a Microsoft na mnoho vláken neoptimalizují. Nevěřím ani, že se to v brzké době změní, čekáme na to od prvního osmijádra a k žádnému znatelnému zlepšení nedošlo.

Ideální procesor pro hráče je osmijádro (popřípadě se SMT), deset, dvanáct a šestnáct jader už je nadstandard, který ale umožní hráčům využít jednu zajímavou věc – vypnutí SMT. Dříve jsme u procesorů také pro hry vypínali HT (SMT) a to samé platí i dnes. U desetijádra můžete klidně HT vypnout. Nic tím neztratíte, naopak. Herní výkon bude lepší, taktování vyšší a počet vláken stále dostatečný. U dvanáctijádra a výše bych to bral (pro herní stroj) už jako povinnost.

Cascade Lake-X 2020

Intel Core i9-10900X: Deset jader na taktu 4,9 GHz

Tentokrát už není pro LGA 2066 dostupné nic pod deset jader. Žádá osmijádra, šestijádra nebo čtyřjádra se nekonají. To je dobře. Cena základního deseti jádrového modelu Core i9-10900X je kolem 17 000 korun. Model Core i9-10920X s dvanácti jádry je za 19 000 korun. Dále pokračuje model s čtrnácti a osmnácti jádry. Ceny jsou 23 000 korun a 27 000 korun za nejvyšší model Core i9-10980XE. Za zmínku stojí podpora pamětí DDR4-2933 u všech modelů a stejné TDP 165 W. Všechny modely mají také plnou konfiguraci linek PCIe.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning