PCTuning Článek

Jak Jeff Gibbs objevil technologie a vyhnali ho ze zeleného ráje

Michal Rybka
Michal Rybka
2. 5. 2020 03:00 53 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Dokumentarista nebo aktivista 2. Trable s obnovitelnými zdroji 3. Není zelená jako zelená 4. Co by se dalo udělat?

Planet of the Humans je zelený depresivní „dokument“ o stavu naší planety. Kdyby environmentalista Jeff Gibbs a nebo jeho producent Michael Moore četli Bibli od začátku, věděli by, že poznání je prevít. Čím víc toho víte, tím větší propadnete skepsi. A pak už záleží na tom, jestli je ta skepse tvůrčí – a nebo jde o váš konečný stav.

Reklama
Reklama

Jen pláč a řešení nikde

A jaké je podle dokumentu navrhované řešení? Žádné, pochopitelně. Aktivisté se seznamují s technologiemi dost na to, aby byli otřeseni, ale reálně se o řešení nezajímají, respektive tvrdí, že žádné není. A tak nám autoři pustili umírajícího orangutana, a řekli k tomu, že kapitalismus je špatný a že se musíme změnit, my všichni z nás. Trapnější floskule opravdu přijít nemohla.

Nuže, zamysleme se nad tím racionálně. Co je třeba udělat?

Nedělat unáhlená řešení. Unáhlená řešení jsou bezhlavé cpaní peněz do co nejrychlejší změny technologií. Nepotřebujeme to dělat rychle, potřebujeme to dělat správně. Nacpat horu peněz do neefektivních řešení, abychom nakonec zjistili, že jsme všehovšudy nacpali horu peněz do něčeho, co stejně nefunguje, vskutku není rysem inteligence.

Zbavit se představy o tom, že nás spasí biopaliva. Pálit cokoliv není nijak efektivní a vyplatí se to pouze v případě, že je toho málo a chcete se toho zbavit. Prakticky vždy je udržitelnější proměnit biomasu na hnojiva než ji prohnat komínem a pak pole hnojit uměle. A přenášet incentivy na pěstování palivových plodin na rozvojové země skutečně není inteligentní myšlenka, je to jenom outsourcování vlastních problémů.

Investovat do vývoje pokročilých jaderných a recyklačních technologií. Vesmír je plný energie – a pokud konečně rozlouskneme fúzi, je po problémech. Pokud využijeme thorium, budeme mít dost času na dokončení fúze. Problém není energie, problém je hmota. Recyklace je věda budoucnosti – víme ale, že bude složitá a bude potřebovat hodně energie. Outsourcing našich problémů opět není řešení.

Potřebujeme hodně energie. Představa, že si vystačíme s „málo“ energií je neuvěřitelně hloupá. Úsporné technologie jsou energeticky velice náročné na výrobu i recyklaci. Ten, kdo si myslí, že si zajde do krámu, koupí si panel a úsporku a tím právě spasil planetu, buď nic neví a nebo nechce vědět. Opět jenom outsourcujeme naše problémy někam, kde je vyřeší... levně.

To, co potřebujeme, není panika a hysterie a green dealy za každou cenu. „Za každou cenu“ znamená, že vysypeme fůru peněz a jenom problém přesuneme jinam. Podobně, jako se neuklidí přesunováním nepořádku po pokoji, nevyřeší se globální problémy tím, že trochu ozeleníme jednu část světa a odskáče to ten druhý. Proto se problémy musí řešit s ohledem na celý cyklus, globálně a musí se vymýšlet levná řešení, aby byla nasaditelná i v rozvojovém světě. Tam se budou používat levná řešení, takže musíme vyvinout levná řešení.

A musíme si přiznat, že přichází konec externalit. Rozčilovat se nad tím, že Brazilci kácí prales a zakládají tam pole s cukrovou třtinou, ze které dělají biopaliva, je pokrytectví. Za biopaliva a nebo biomasu dostanou prachy, za prales na stojáka ne. Je načase si přiznat, že pokud profitujeme z existence jejich lesa, musíme jim za to něco dát. Klasické „externality ničí nejsou, tak si je vezmeme a bude profit“, už dávno neplatí. Není možné dál rabovat, musí se hospodařit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning