jak-na-to-athlona-1700-2600
PCTuning Článek

Jak na to: Athlona 1700+@2600+?

Stepanek
Stepanek
6. 4. 2003 22:00 68 Sdílej:

Dnes se podíváme na trochu menší tuning. Tento článek je věnovaný začínajícím nebo mírně pokročilým uživatelům, kterým už nestačí jejich Athlon 1700+, ale nemají nebo nechtějí investovat další peníze do nového procesoru.

Reklama
Reklama

Overclocking byl hit v době Celeronů, poté v době Duronů a nyní přichází v době velmi levných Athlonů XP s jádrem Thoroughbred rev. B. Procsor s ratingem 1700+ stojí pod 2000 Kc bez DPH a jeho overclockovací potenciál je vysoký, protože je stajný jako jeho "bratříčci" na frekvencích nad 2 GHz (1700+ je pouze méně povedený kousek).

Podle některých zahraničních serveru, je možnost přetaktování Athlon Thoroughbred až o 50%. Díky přechodu na .13 mikronový výrobní proces je snazší dostat procesor za hranici jeho výrobní specifikace. K tomu ještě přispívá snaha AMD na úsporu výrobních prostředků. Tak se stává, že na stejné výrobní lince se vyrábějí procesory XP1700+ i 2600+. Díky větší poptávce po právě níže taktovaných modelech, se procesory nastavují na frekvenci, která může být nižší než frekvence, kterou procesor skutečně zvládne.

Potřebné železo 

Pokud chceme začít taktovat, předně musíme splnit některé požadavky na základní desku, typ procesoru, paměti a použité chlazení. 

Motherboard bych rozhodně doporučil od výrobců jako EpoX, Abit, Asus, MSI, GigaByte nebo jiný kvalitní motherboard, který podporuje zvedání FSB po 1 MHz a komplexní nastavení pamětí. Nejlepší čipset je v současné době Nvidia nForce2 v revizi C1, který podporuje 200MHz sběrnici. Dobrého výsledku lze dosáhnout i s čipsetem VIA KT400. Ale na hranici 200MHz FSB se zřejmě nepodíváte.  

Paměti v našem taktování rovněž hrají důležitou roli. Při zvedání rychlosti FSB na 166MHz se zvedne i rychlost pamětí, takže je zapotřebí nejlépe značkových pamětí a doporučoval bych trochu předimenzovat tzn. paměti DDR PC 3200. Nejlepší výrobci jako Kingston, Kingmax, OCZ, Goliah, Samsung, Monolith Crucial a další dávají dlouhou záruku na paměti. Například u Samsung je záruka doživotní. Při nasazení pamětí DDR PC3200 (400MHz) a jejich použití pouze na 333MHz lze využít agresivnějšího časování pamětí.

Chlazení je na dlouhý samostatný článek, ale již toho bylo napsáno dostatek. Doufám proto, že si každý uvědomuje nároky na chladič vyvíjené. Doporučujeme kvalitnější chladič, který dokáže uchladit i více topící procesor. Také chadiče vyrábějí firmy jako je CoolerMaster, Spire či ThermalTake a cenově se pohybují nad 300 Kč.

Rozlišení T-bredu A a B

Při nákupu AMD Athlon 1700+ nebo 1800+ je důležité povšimnout si nápisů na štítku pod jádrem procesoru. Zde jsou pod nápisem AMD Athlon dva řádky kódu.

Palomina: Kód pro Palomino je  AX1700DMT3C.

TBredA: Pokud je kód na procesoru následující  AXDA1700DLT3C, jedná se o Thoroughbred s jádrem rev A0.

TBredB: Pokud je kód na procesore následující  AXDA1700DUT3C, je to Thoroughbred s jádrem rev B0.

U procesoru XP 2100+ je rozlišení trochu složitější:

Palomino: Kód pro je X2000DMT3C.

TBredA: Když je kód na procesoru následující  AXDA2000DKT3C, je to Thoroughbred s jádrem rev A0.

TBredA/B: Ale pokud je kód na procesoru AXDA2000DUT3C, může se jednat o procesor buď Thoroughbred A nebo Thoroughbred B. Jediným znakem, jak je od sebe odlišit je stepping kód:

Všechny Thoroughbredy A0 mají stepping (počáteční písmena ve druhém řádku), který končí na písmeno "A," jako třeba "AIUGA.".

Všechny Thoroughbredy B0 mají stepping, který končí na písmeno "B," například "AIUHB."

V první skupině čísel je 5-8 číslo označení Vašeho procesoru (přesněji frekvenční označení, zde 1800+, dále pak následuje označení o velikosti chache a použitém napětí a rychlosti FSB).

Důležité je povšimnout si číslic ve druhé skupině. Přesněji 8 a 9 (na vzorovém obrázku 28, procesor byl vyráběn jako 2800+, ale neprošel všemi testy. Při mírném zvýšení napětí jádra lze jednoduše této frekvence dosáhnout).

Druhý řádek označuje výrobní název série. Obecně je známo, že samohlásky se lépe taktují, ale ani série JIUHB není k zahození. Při výběru CPU je vhodné si povšimnout můstku L1, který určuje multiplikátor. V ruce jsem měl 6 AMD Athlon 1700+ a 1800+, ze série AIUHB s jádrem Thoroughbred B i série JIUHB taktéž Thoroughbred B a měli otevřený multiplikátor. Doufám proto, že jsem nebyl jediný. Našel jsem ještě jeden velmi zajímavý odkaz na stránku, kde po zadání zmiňovaných skupin čísel se zobrazí výpis o jaký model se jedná, jaké má napětí, ale hlavně původní plánovanou frekvenci a pár dalších informací. Adresa je: http://mp3.zonebg.com/cpu/cpu.php#

Takto vypadal popis mého procesoru 1700+

Taktování

Na začátek se musíte rozhodnout jakým způsobem budete taktovat vaše CPU. Můžete využít otevřeného multiplikátoru (viz. tento článek) nebo frekvenci FSB. Bohužel na většině desek multiplikátor nelze zvýšit na více než 13x, v biosu se sice zobrazí hodnoty 14x a 15x, ale bez úpravy motherboardy a propojení konektorů na zadní straně desky, je nelze využít.

Já jsem zvolil cestu zvyšování FSB. U mého Athlona 1800+ série AIUHB, jsem se na internetu na zmiňované stránce dočetl výrobní rating 2800+! Při zvedání FSB si jen dávejte pozor na FSB 140-165MHz. U většiny desek s čipsetem VIA tyto frekvence nelze využít, protože při zvyšování FSB se zvyšuje rychlost PCI a ostatních komponent. To většinou skončí restartováním biosu. Při přímém přechodu z FSB 133 na 166MHz by se neměl vyskytnout problém. Nezapomeňte dobře chladit! Takto jsme pouhým zvednutím FSB rázem dostali Athlon 2200+ (FSB 166 a multiplikátor 11). Lze jít ještě dál. Je možné dál zvedat multiplikátor. Při multiplikátoru 12 dostaneme Athlon 2400+ a při multiplikátoru 13 to je již neuvěřitelných 2600+. Jedinou změnu v napětí jádra jsem provedl při přechodu nad 2200+, kdy jsem napětí zvedl z původních 1,6V na 1,65V.  

Nepřetaktovaný procesor AMD Athlon 1700+

Procesor přetaktovaný na 2600+ (166x12,5)

 

Závěr

Představa získání něčeho za nic je velmi zajímavá. V tomto případě zisku až 900+  nebo 1100+ je něco fantastického. S minimální počáteční investicí do CPU 1700+ (v CHI peripherals stoji 2050 Kč s DPH) nebo 1800+ lze získat výkonný počítač, který se nezastaví před žádnou současnou hrou. Při kombinaci tohoto procesoru s deskou nForce2 může být výsledné skoré ještě vyšší.

Při náhledu do internetové databáze výsledků přetaktování jsou možnosti přetaktovat XP1700+ JIUHB někde mezi 2,2GHz – 2,7GHz. U XP1700+ AIUHB je to ještě víš, někde mezi 2,4GHz – 2,8GHz. A to vše při použití normálního chlazení (žádný dusík nebo voda).

Tímto by se dal Athlon XP1700+ AIUHB přirovnat k legendárním Celeronům 300A.

Dávejte si proto pozor při nákupu nového procesoru, aby jste dostali tento popisovaný ďábelský procesor.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning